Gündem Haberleri

  Başesgioğlu: "Devleti yıpratmaya çalışıyorlar”

  Turan KURT/KASTAMONU, (DHA)
  15.10.2008 - 22:22 | Son Güncelleme:

  KASTAMONU Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı açılış törenine katılan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, “TSK ve polisi yıpratarak devleti yıpratmaya çalışıyorlar” dedi.

  Kastamonu Üniversitesi'nin 3 Mart Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Akademik yıl açılış törenine Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu Valisi Mustafa Kara, AKP Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, Garnizon Komutanı ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu'nun yanısıra çok sayıda bürakrat ve öğrenciler katıldı. Akademik yıl açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

  ŞEHİTLERİN VEBALİ OMUZLARINDADIR

  Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay açılış konuşmada, Aktütün Karakolu’na yapılan saldırıya atıfta bulunarak, “Uzaydan yerdeki bir aracın plakasını bile saptayabildiğini savunan ABD teknolojisi, nasıl olduysa top, havan, roketatar ve kırk civarında katırla hareket eden yüzlerce teröristi görmemiş ve Aktütün Sınır Karakolu'nda 17 askerimizin şehit olmasına neden olmuştur. Anlık istihbaratın kimin için yapıldığını anlamakta güçlük çekiyorum. Aktütün’de şehit olan askerlerin vebali onların omzundadır. Ben bu anlık istihbaratı anlamış değilim” dedi.

  ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR

  Yaklaşık 50 yıldır öğretim elamanı olarak gençlerin arasında olduğunu vurgulayan Gökçebay, “Yarım yüzyıla yakın bir öğretim elemanı olarak bu gençlerin arasındayım. Bunların değerini ana-babaları kadar olmasa da çok iyi bilenlerdenim. Ateş düştüğü yeri yaksa da her kötü haberde içimizden bir şeylerin koptuğunu hissetmemek olanaksızdır. AB'ye uyum çalışmaları adı altında çıkarılan yasaların ülkemizi ne hale getirdiği açıktır. Demokratikleşme adı altında kendilerinde bile uygulanmayan yasa ve kuralları bize dayatıyorlar” diyerek şöyle konuştu:

  UZUN İNCE BİR YOLDAYIM

  “Dini siyasallaştıran ülkelerde, etnik ayrımcılık da beraberinde gelmiştir ve tarih boyunca huzursuzluk bir türlü bitmemiştir. Böyle toplumlarda yaşam süresince elde edilemeyen haklar, bir başka dünyaya havale edildiği için hakkın er ya da geç ahirette alınacağını söyleyen her türlü öğretiye insanlar dört elle sarılmaya başlarlar. Artık bu kesim sömürülmeye, istismara ve yönlendirmeye açık, hayata küskün, yoksulluğa tevekkülle bakan kaderine razı bir kesim haline gelir. Birilerinin izine basarak yürümeye başlamışsanız, görünürde kolay yolu bulmuşsunuz demektir. Ancak bu yolda birileri hep önümüzde olacak siz onun izlediği yolda kalacaksınız. Yıllar önce başlayan bu alışkanlık son yıllarda terk edilmeyen bir bağımlılık haline dönüşmüştür ve ekonomimizi IMF, güvenlik sistemi ABD, hukukumuzu, ticaretimizi, yönetim biçimimizi AB yönetmeye başlamış ise; bize ancak bu yolda değerli ozanımız Aşık Veysel’in ‘Uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece’ türküsünü söylemekten başka bir görev kalmıyor.”

  UNAKITAN KUŞA ÇEVİRDİ

  Rektör Gökçebay, üniversitelerde öğretim üyesi sorunları olduğunu ve büyükşehirlerdeki öğretim üyelerinin Kastamonu’ya gelmeleri için bir maddi cazibesinin olmadığını vurguladı. Daha önce burada maaşlara yüzde 40 oranında geliştirme ödeneği verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Gökçebay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı kastederek “Ama sağolsun Sayın Unakıtan her gördüğü paraya sarıldığı gibi bunu da kuşa çevirdi ne yazık ki” dedi.
  Törnde konuşan Vali Mustafa Kara, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Gençlik döneminden bahseden Vali Kara, “Biz 1970’li yılların öğrencisiyiz. Sabah evden okula gittikten akşam evimize canlı olarak dönüp dönmeyeceğimiz şüpheli ortamlarda öğrencilik yaptık. Onun için bu huzur ortamının kıymetini bilin. Vaktinizi çalışmaya ayırın. Başarılı insan olmanın ailesine yurduna faydalı insan olmanın yolu çalışmaktan geçer. Başarılı öğrenci iseniz hayatta başarılı olacaksınız demektir. Bu sıralardaki zamanı iyi değerlendiremezseniz başarı şansınız düşük olacaktır” dedi.

  BAKAN: GENEL SİYASETLE İLGİLENİN

  Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, konuşmasında gençlere siyasetle ilgilenmelerini tavsiye ederek şunları söyledi:
  “Cesaretli olun. Siyasetle ilgilenin. Takım tutar gibi parti tutmayın. Ülkenin genel siyaseti ile ilgilenin. Türkiye’de dünyada neler oluyor bunlara kafa yorun. Bizim coğrafyamız kadar değerli başka coğrafya yok. Bu coğrafyada dün hain emelleri olanların bugünde aynı şekilde aynı hain emellerini sürdürdüklerini bilin. Dün nasıl mandacı teslimiyetçi zihniyet varsa, bugün de ülkemizde maalesef aynı insanların bulunduğunu göz ardı etmeyin. İyi bir vatandaş özgür vatandaş olmak için kendinizi donanımlı hale getirin. Sorgulayıcı teslimiyetçi değil inanmadığınız şeyleri devamlı sorgulayan haklı olduğunuz her konuda sesinizi yükseltebilecek durumda olun. Siz bu toplumun en dinamik unsurlarısınız. Sizdeki hayatiyet unsurları olmazsa bu toplumun demokrasi adına, laiklik adına, sosyal devlet adına, inandığımız tüm değerler adına geleceğin karamsarlığa itmiş demektir. Siz gençsiniz sizin cesaretli olmanız sorgulamanız gerekir. onun için okulda ne kadar farklı fikir varsa onları tartışmaktan konuşmaktan çekinmeyin. Bizim kuşağımız üniversite yıllarında çok acı tecrübeler yaşadı. Zaman zaman yine aynı şekilde üniversitelerimizi şiddet odağına çekmek isteyen mihraklar oldu. Sakın ola ki, hiç biriniz görüşünüz ne olursa olsun şiddete başvurmayı aklınızdan bile geçirmeyin. İnşallah Kastamonu Üniversitesi’nde bir birlerine karşı görüşte olsalar bile elini kaldıracak hiçbir öğrenci kardeşim yoktur. Görüşlerin özgürce tartışıldığı platform sonuna kadar devam eder. Onun için çeşitli fikirlerin konuşulmasından kimse rahatsızlık duymasın. Bu bizi gelişmeye götürür. Tek tip düşünce olura, otoriter rejimlerde olduğu gibi, kalkınma olmaz.”

  Konuşmasında Türkiye’nin kırmızı çizgilerini hatırlatan Bakan Başesgioğlu, “Zaman zaman ‘kırmızı çizgiler’ diyoruz. Bu kırmızı çizgilerin olması lazımdır. Bunlar hiçbir zaman tartışma konusu olmaması lazım. Nedir bizim kırmızı çizgilerimiz, tek vatan, tek bayrak, tek millet. Bu üç kırmızı çizgi içinde tartışabileceğimiz konuşabileceğimiz o kadar geniş alan var ki, yani kendisini bu milletin ferdi sayan, kaderine kıvançta milletimizin mensuplarıyla sevinmeyi üzülmeyi bilen, ayyıldızlı bayrağımızı bu milletin tek sembolü sayan onun gölgesinde iyi ve kötü günde barınmak isteyen, üniter devlet dediğimiz gerek coğrafyasıyla gerek milletiyle bölünmez bir ülkeyi vatan kabul eden herkes bu ülkede birinci sınıf vatandaştır. Bu insanlara demokrasinin her yolu açıktır. Hiç kimse Türkiye’de etnik kökeni nedeniyle siyasi kısıtlamaya tabii değildir. Bu devletin en yüce makamlarına gelebilecek kadar, mekanizmalar açıktır. Ekonominin bütün sektörleri, eğitimin bütün kurumları açıktır.
  Hiç kimseye ‘kökeni nedir, Türkiye’nin hangi bölgesindendir’ diye sorgulama yapmadan bu kanallardan yükselme imkanı vardır. Burada demokrasinin kıymetini iyi bilmemiz gerekir. Devletimiz güçlüdür ve güçlü devlet şarttır. Bazıları çeşitli hesaplardan dolayı zayıflatmak istiyorlar. Devleti zayıflatmak için de devletin sembolü olan devleti anayasal güvenceyle koruma görevi bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerimize, polislerimize güvenlik güçlerimizi yıpratarak, devleti yıpratma hedefine ulaşmaya çalışıyorlar. Bu tür tuzaklara düşmemek gerekir. Bunların altında yanlış hedef vardır veya devletimizi zafiyete düşürme planları vardır” dedi.
  Bakan Başesgioğlu ve yanındaki heyet daha sonra Kastamonu Üniversitesi Levent Semizer Spor Salonu ve Kastamonuspor tesislerinin açılışlarını yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı