Gündem Haberleri

  Başesgioğlu: Apo muhatabımız değil

  Hürriyet Haber
  10.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK Lideri Apo'nun ateşkes isteğine, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu'ndan, ‘‘Apo'yu muhatap almıyoruz’’ cevabı geldi. Başesgioğlu, PKK'nın kayıtsız-şartsız silah bırakmasını istedi.

  Muş, Bitlis, Tatvan, Tunceli ve Elazığ'da incelemelerde bulunmak üzere Muş'a gelen Başesgioğlu, uçakta Hürriyet'in sorularını cevaplandırdı. Başesgioğlu, Hürriyet'in dünkü manşetinde yeralan Apo'nun ateşkes isteğini içeren mektupla ilgili olarak şunları söyledi:

  ‘‘Türk yetkili makamlarının Apo'yu muhatap almaları sözkonusu değildir. Geçmişte de Apo'nun bu tür çıkışları olmuştur. Ama Türkiye'de hiçbir devlet yetkilisi bölücü örgüt lideriyle bu şekilde muhatap olamaz.’’

  Son zamanlarda düzenlenen operasyonlarda, PKK'nın büyük darbe yediğini ifade eden Başesgioğlu, ‘‘Lider kadrosundaki çözülme de örgütü zor durumda bırakmıştır. Apo bu çıkmazı görmüştür ve bu konuda çeşitli Avrupa ülkelerinden de arabuluculuk teklifi beklemektedir’’ dedi.

  Türkiye'nin tavrının gayet açık olduğunu ifade eden Başesgioğlu, ‘‘PKK'nın kayıtsız-şartsız silah bırakması gerekir. Bu sebeple, Apo'nun dolaylı veya dolaysız yönden mesaj veren mektup göndermesi, Türk devleti olarak bölücü örgüt liderini muhatap almamızı gerektirmez’’ diye konuştu.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı