Gündem Haberleri

  Başesgioğlu: 2008'de fiyat rejimi düşünüyoruz

  A.A.
  07.10.2007 - 19:41 | Son Güncelleme:

  Başesgioğlu, bir iftara katılmak üzere geldiği Zonguldak'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

  Memurların toplu görüşmeleriyle ilgili sorusu üzerine Başesgioğlu, kamu görevlilerinin maaşlarındaki iyileştirmelerle ilgili toplu görüşme sürecinin tamamlandığını, uzlaştırma kurulunun da kararını verdiğini söyledi.

  Alınan kararların Bakanlar Kurulu'na intikal ettirileceğini anlatan Başesgioğlu, şöyle konuştu:

  “Bakanlar kurulumuz artış oranlarını ve sosyal hakları yeni bütçemize yansıtacak. 17 Ekimde bütçenin TBMM'ye, yasal olarak sunulması gerekiyor. En geç hafta ortasına doğru bu konudaki açıklamalar netleşir. Gönlümüz arzu ediyor ki, kamu çalışanlarına daha geniş ölçüde, satın alma güçlerini artırıcı iyileştirme yapılabilsin. Ama onun da bir karşılığı olması gerekiyor. Fiyat olarak 2008 yılında kamu personel rejiminde köklü bir değişiklik yapmayı arzu ediyoruz. Şu anda kamu çalışanlarımız arasında maalesef çalıştıkları dairelere göre farklı ücret alan personelimiz var. Bazı kurumlarda ilave ücret ödeniyor, ek hizmetler var, bazılarında ise yok. Bu yaklaşık 360 YTL farklılık doğuruyor. Bu bir eşitsizlik, öncelikle onun giderilmesi gereklidir.”

  Başesgioğlu, ücret eşitsizliğinin giderilmesi amacıyla ek ödeme almayan memura denge tazminatı denilen ilave tazminat öngördüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

  “Ancak, bunun köklü çözümü kamu personel rejimidir. İnşallah, 2008'de yoğun çalışarak konfederasyon ve sosyal tarafların da görüşünü alıp hayata geçirmek istiyoruz. Köklü çözüm buradan geçmektedir. Farklı dairelerde çalışmak arasında farklılık olmayacak. Hep yıllardır savunulan 'eşit işe, eşit ücret' dediğimiz, daha doğrusu çalışanlarımıza performanslarına dayalı adaletli ücret sistemi getirmek istiyoruz.”

  REFERANDUM

  Referanduma yönelik siyasi partilerin çeşitli görüşleri olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, şunları kaydetti:

  “En azından, kısmi değişiklik yapılması konusunda parlamentoda siyasi partiler arasında bir uzlaşma sağlanmış gözüküyor. 11. Cumhurbaşkanı konusu açıklığa çıkarılmak üzere. Muhtemelen burada bir değişiklik olacak. Referandumun tamamen durdurulması konusunda ortaya çıkmış irade yok. Aksine sadece ilgili maddeler ayıklanarak referandumun yapılması ve Türkiye Cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusunda kabul gören anlayış var.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı