Gündem Haberleri

  Basescu baş aşağı

  Hürriyet Haber
  07.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Romanya’da Başbakan Victor Ponta liderliğindeki merkez sol hükümetiyle Cumhurbaşkanı Traian Basescu arasında bir süredir devam eden gerilim dün doruğa çıktı.

  2001 yılındaki tasarruf politikalarının uygulanması için bulunduğu girişimlerle yetki sınırlarını aştığı öne sürülen Cumhurbaşkanı, dün akşam Meclis’te yapılan oylamayla sonucunda, bir aylığına görevinden uzaklaştırıldı. Prosedür uyarınca Romanya cumhurbaşkanlığını bir ay boyunca Senato Sözcüsü Crin Antonescu üstlenecek.

  Kaderi halkoylamasına bağlı

  Romanya yasaları gereği şimdi bir ay içerisinde bir halkoylaması yapılacak ve seçmenler, Basescu’nun cumhurbaşkanı olarak devam edip etmemesine sandıkta karar verecek. Eğer halkoylaması Basescu aleyhine noktalanırsa, müteakip ayda, yeni adaylarla cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Romanya’da mayıs ayında göreve gelen hükümet, daha ilk günden itibaren, merkez sağın önemli isimlerinden biri olarak bilinen Basescu’yla tam bir siyasi savaş içerisine girmişti.

  Bu arada Romanya hükümeti, yaşanan siyasi kriz nedeniyle, üyesi bulunduğu Avrupa Birliği’nin tepkisini çekmeye başladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso dün Başbakan Victor Ponya’yı arayarak endişelerini iletti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı