GeriGündem Başbuğ’un tutuklanmasına sevinmemeliyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbuğ’un tutuklanmasına sevinmemeliyiz

Başbuğ’un tutuklanmasına sevinmemeliyiz

İzmir’de partisinin kongresine katılan Arınç gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi: “Genelkurmay Başkanlığı makamı Türk Silahlı Kuvvetleri içinde de Türkiye’nin bürokrasisi içinde de çok önemli bir makam. Bize düşen görev bunu bireysel olarak görmek ve bu makamın yıpratılmasına ve özellikle genelkurmay başkanlığı makamıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibar ve gücüne gölge düşürmemek lazım. Çünkü bu makamları işgal eden insanlar bizim gibi sizin gibi insanlardır. Hata da yapabilirler yanlış da yapabilir.

Tutuklama istisna olmalı

Tutuklanmalı mıydı, tutuklanmamalı mıydı tartışmasında, herhalde kesin, kararlı konuşan insanlardan birisi benim. 25 yıllık hukuk tecrübem ve bugüne kadar devam eden hukuk anlayışım tutuklamaların istisna ve serbest kalmaların asıl olduğunu gösterir. Tutuklamak için çok ciddi sebepler ortada olmalıdır. Umarım ki sayın Başbuğ’un tutukluluk süresi en kısa zamanda bir yargı sürecinin sonucu olarak karşımıza çıkar. Biz insanların tutuklanmasından memnuniyet duyan değil tahliyelerden sevinç duyan bir anlayışa sahibiz.
Komuta kademesinde önemli görev yapmış birileri bu andıç dedikleri belgede ‘Sayın Komutan’a arz ifadesinin o dönemin komutanı İlker Başbuğ’u kastettiğini, dolayısıyla suçlanması gereken biri varsa asıl onun suçlanması gerektiğini ifade etmişlerdir. Doğrudur veya yanlıştır. Ben ceza avukatlığı yaptığım için başıma gelen bir çok olaydan da bilirim, atf-ı cürüm diye bir şey vardır. Buna Türkçesiyle suç atma derler. Mahkemeler bunu incelerler, gerçek mi gerçek dışı mı olduğuna karar verirler. Görüyoruz ki o davanın sanıklarından bir kısmı ’Sayın Komutan’ ifadesinin İlker Başbuğ’a olduğunu, onun da bu suça iştirak ettiğini gösterecek bir takım beyanları esas almaktadır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle