Gündem Haberleri

  Başbuğ’un şifreleri

  Enis BERBEROĞLU
  16.10.2008 - 00:56 | Son Güncelleme:

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Aktütün baskınından sonra medyada yer alan eleştiri ve yayınlara dün ilk kez çok sert bir açıklama ile yanıt verdi. Başbuğ’un toplam 30 satır tutan açıklamasında çok sayıda şifre yer aldı:

  İntihar saldırısı:

  Başbuğ’un konuşmasında kullandığı bu tarif, örgütün sözde yönetim kadrosunun 13 Ekim’deki açıklamasına dayanıyor. Örgütün dağ yöneticisi, Aktütün’ü anlatırken, "Sergilenen fedai ruhu" övüyor, can kaybını "feda" olarak niteliyor. Aktütün ve Diyarbakır eylemlerini irtibatlı görüyor, "300 kişiyle güpegündüz saldırdık" diyerek örgüte moral vermeye çalışıyor.

  Kahramanlık destanı:

  Orgeneral Başbuğ, intihar saldırısına kalkışan PKK’yı durduran Bayraktepe şehitleri için "kahramanlık destanı" ifadesini kullanarak çatışmanın ne kadar zor koşullar altında gerçekleştiğini anlatmak istiyor.

  PKK’nın kayıpları:

  Bazı yayın organlarında PKK’nın Aktütün’deki kaybının 5 kişiyle sınırlı olduğu ileri sürüldü. Erken ve eksik raporlara dayalı bu iddia yanlış. Sadece Bayraktepe’de öldürülen 9 PKK’lının cesetleri Aktütün köyüne asker tarafından teslim edildi.

  Tepe düştü iddiası:

  Yine aynı yayınlarda Bayraktepe’nin düştüğü ve bir süreliğine PKK’nın eline geçtiği iddiası yer aldı. Oysa PKK bırakın tepeyi ele geçirmeyi, cesetlerini bile toplayamadı. Kaydedilen telsiz konuşmalarından, örgütün ceset toplamaya çalışırken 3 kayıp daha verdiği anlaşıldı. Yöneticiler, "Ceset toplamaktan vazgeçin, kaçın" anonsu yaptı. Mevzi değiştirme ve düzeltmelerin tepenin düşmana bırakıldığı yorumlarına yol açması askeri üzdü. İlker Başbuğ, bu tür yanlış iddialar için "doğru bilgiye dayanmayan sınırları aşan eleştiriler" dedi.

  Akan kana ortak:

  Başbuğ, konuşmasında "eleştiri" ve "terör eylemini başarılı gösterme" arasında fark olduğunu hatırlattı. Terör örgütünün başarılı gösterilmesi halinde, güvenlik güçlerinin mücadele azminin kırılacağı ve yeni eylemlere davetiye çıkarılacağı uyarısını yaptı. "Akan ve akacak kana ortak olurlar" uyarısını bu yüzden yaptı.

  Raporla yanıt:

  Genelkurmay Başkanı açıklamasında iddiaların yer aldığı Taraf Gazetesi’ne doğrudan yanıt vermedi. Sadece "medyayı doğru yerde durmaya davet etti." Karargáh, askere dönük eleştirilerin bir süre daha devam edeceği görüşünde. O nedenle Aktütün’ün yanıtı, 2. Ordu Komutanlığı’nın yaptığı inceleme raporu tamamlandığında toptan verilecek.

  Neden sert ton:

  Orgeneral Başbuğ, yakın çevresine göre "İnatçı, azimli ve inandığı uğruna kavgadan kaçmayan" kişiliğe sahip. Dünkü açıklamada kullandığı sert ton bilinçli tercih.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı