Gündem Haberleri

  Başbuğ için suç duyurusu var mı?

  Murat KAZANCI İSTANBUL
  09.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Hürriyet, Milliyet ve Vatan gazetelerine verdiği mülakatlarla ilgili suç duyurusu olup olmadığını soran Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’ne yanıtı İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz verdi. Öz, yanıtında Başbuğ’la ilgili işlem yapılmadığını belirtti.

  ADALET Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) Genel Müdürlüğü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazısında Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkında vatandaşlar veya sivil toplum örgütleri tarafından suç duyurusunda bulunup bulunmadığını sordu. Son olarak ıslak imza soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, Adalet Bakanlığı’na gönderdiği yazısında İlker Başbuğ hakkında herhangi bir işlem yapmadığını bildirdi.

  AB toplantısı için

  Adalet Bakanlığı AB Genel Müdürlüğü 2 Nisan’da gönderdiği yazısında AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu temsilcileri ile yapılan düzenli siyasi toplantıların 15 Nisan’da yapılacağını belirtti. Yazıda bu toplantıda gündeme gelecek bir konunun Genelkurmay Başkanı’nın devam etmekte olan davalara (Erzurum, Ergenekon, Balyoz) ilişkin Hürriyet, Milliyet ve Vatan gazetelerine verdiği mülakatlarla ilgili herhangi bir suç duyurusunun yapılıp yapılmadığıyla ilgili olduğu belirtildi. Bakanlık bu konuya ilişkin olarak savcılıktan soruşturmanın gizliliği çerçevesinde hazırlanacak metnin 9 Nisan’a kadar kendisine ulaşmasını istedi.
  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, 8 Nisan tarihli cevabında, 30 Ekim 2009 tarihli 12 şikâyetçinin bilgilerinin yer aldığı bir dilekçenin, 16 Kasım 2009’da kendisine havale edildiğini belirtti. Savcı Öz, bakanlığın 1 Ocak 2006’daki genelgesi uyarınca, devletin üst düzey görevlerinde hizmette bulunmuş ve halen hizmette bulunan kişiler hakkındaki soruşturmanın Başsavcı ya da vekilleri tarafından yapılabileceğini, ancak Orgeneral İlker Başbuğ’la ilgili herhangi bir işlem yapılmadığını anlattı. Öz, İrtica ile Mücadele Eylem Planı başlıklı konu ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı