Gündem Haberleri

  Başbuğ’da 3 ihtimal

  Hürriyet Haber
  11.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması karşısında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tavrına ilişkin 3 ihtimalde bulundu.
  Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısında şunları söyledi:
  Biliyordu, sustu
  “Burada 3 ihtimal var. İhtimallerden birisi, Sayın Başbakan İlker Başbuğ’un terör örgütü yönettiğini biliyordu. Fakat işlem yapmadı. Bu açıkça suçtur. Terör örgütü kuran bir teröristle, Genelkurmay Başkanı ile nasıl çalışıyor, devletin bilgilerini nasıl paylaşıyorsunuz?
  Bilmiyorsa gaflet
  2’nci ihtimal, Başbakan, Başbuğ’un terör örgütü yönettiğini bilmiyordu. Bu daha büyük bir ayıp ve gaflet. Nasıl olur bilmezsiniz? İstihbarat örgütleriniz var, MİT var. Batı’nın egemen güçleri var senin danışmanlığını yapan.
  Şimdi gücü yetti
  Bir ihtimal daha var, o da ‘Ben bunu biliyordum, terör örgütünün başındaydı ama gücüm yetmediği için sesimi çıkarmadım. Şimdi gücüm yetiyor.’ Demek ki bütün mahkemeler senin emrinde. Ne zaman istiyorsa davayı o zaman açıyor. Şimdi bir daha Sayın Başbakan’a soruyorum: ‘Sayın Başbakan siz bu davanın hâlâ savcısı mısınız, değil misiniz? Çıkıp anlatın.
  İstihbarat kimden
  Uludere’de öldürülenlerin nasıl öldürüldüğünü sormaya devam edeceğiz. Önce bu bombalama oluyor, sonra emekli genelkurmay başkanı tutuklanıyor ve en sonunda ana muhalefet lideri için fezleke hazırlanıyor. Hepsi 12 günde oluyor. ‘Uludere’de istihbaratı kimden aldınız?’ diye tekrar soruyoruz. Bu istihbaratı Heronlar’dan mı aldınız yoksa İncirlik’e konuşlanmış İHA’lardan mı? Açıkça söylüyorum: İsrail’den mi aldınız, Amerika’dan mı aldınız? Neden gerçeği açıklamıyorsunuz? Yoksa bunu açıkladığınızda ülke güvenliğini ihale ettiğiniz odakların halk tarafından öğrenilmesinden mi korkuyorsunuz?” ? ANKARA
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı