Gündem Haberleri

  Başbakanlık'ta ikinci eylem

  A.A - ANKA
  22.04.2009 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Merkez Bina bugün iki vatandaşın kendini yakma girişimine sahne oldu.

  İLHAMİ ÖZTEKİN KENDİNİ BÖYLE YAKMAYA KALKTI

  Yadigar Hayta isimli vatandaş, Başbakanlık Merkez Bina önünde kendini yakma girişiminde bulundu.

  Eşi Arzu Hayta ile birlikte Başbakanlık Merkez Bina'nın önüne gelen Yadigar Hayta, Başbakan Recep Tayip Erdoğan için binadan çıkış hazırlığı verildiği sırada, yanındaki torbadan çıkardığı yanıcı maddeyi üzerine döktü ve kendisini yakmak istedi.

  “Çocuğumun hakkını verin, benim çocuğumda polis” diye bağıran Yadigar Hayta'yı, Başbakanlık korumaları etkisiz hale getirdi ve gözaltına aldı.

  Oğlu Muharrem Hayta'nın, Türkiye'nin Caracas Büyükelçiliği'nde polis memuru olarak görev yaptığını, daha sonra Türkiye'ye döndüğünü, ancak görev yaptığı dönemde 1.5 yıllık maaşının ödenmediğini iddia eden Yadigar Hayta'nın, bu durumu protesto etmek için kendini yakmaya teşebbüs ettiği öğrenildi.

  Başbakanlık Merkez Bina önünde, sabah saatlerinde de İlhami Öztekin isimli bir kişi kendini yakma girişiminde bulunmuştu

  ''YAKLAŞMAYIN YAKARIM''

  Sabah saatlerinde Başbakanlık Merkez Bina önüne gelen İlhami Öztekin cebinden çıkardığı pet şişede bulunan gaz yağını üzerine döküp kendisini yakmak istemişti.

  “Yaklaşmayın yakarım” diyen vatandaşa Başbakanlık korumaları müdahale ederek etkisiz hale getirdi. İlhami Öztekin gözaltına alındı.

  BU BAŞBAKANLIKTA İKİNCİ EYLEMİ

  Başbakanlık önünde kendini yakmak isteyen İlhami Öztekin'in daha önce de benzer bir eylemi Başbakan Bülent Ecevit döneminde yaptığı öğrenildi. Öztekin'in daha önce Başbakanlık önünde ağaca çıkarak eylem yaptığı belirlendi.

  Korumaların müdahalesiyle gözaltına alınan Öztekin'in 10 yıl önce 5 Mart 1999 tarihinde yine Başbakanlık önünde eylem yaptığı ve çıktığı ağaçtan ikna edilerek indirildiği bildirildi.

  Başbakanlık Koruma Müdürlüğü'nde ilk sorgusu yapılan Çankaya Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edilen eylemcinin daha önce Ecevit döneminde kendisini Bingöllü bir iş adamı olarak tanıttığı, ve 20 bin TL'lik kredi için yardım istediği kaydedildi.

  Hükümetin teşvik kredisine başvurduğunu ancak kendisinden bu kredi için 50 bin TL teminat istendiğini söyleyerek yardım istemişti. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in talimatıyla sorunlarıyla ilgilenilen Öztekin'in bu defa ne istediği henüz netliğe kavuşmazken, poliste ifadesinin alınmasına devam ediliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı