Gündem Haberleri

  Başbakanlık Başdanışmanı Ete: Çözüm süreci silahsızlanma vaadiyle başladı

  Hürriyet Haber
  26.01.2015 - 16:48 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Başdanışmanı Hatem Ete, "Çözüm süreci silahsızlanma vaadiyle, bir nevi Öcalan'ın PKK'yı silahsızlandırabileceği vadiyle başlamış bir süreçtir. PKK'nın silah bırakmaya hazır olduğunu ifade etmesi ve bunu da özerk bir statü talebine bağlamamış olması dönüm noktasıdır" dedi.

  Ortadoğu Araştırma Enstitüsü'nün (MERİ) Erbil'de düzenlediği "Türkiye, Kürtler ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi" başlıklı panelin birinci oturumunda konuşan Ete, "Tarafların özel bir statü talebinde bulunmamaları, çözüm sürecini stratejik kılıyor.

  "HDP'NİN DEKLERESİYLE SÜREÇ YEDİNE BAŞLADI"

  HDP'nin ya da PKK'nın, Öcalan'ın özerk bir statü talebinde bulunmayacağını deklare etmesiyle Oslo'da kopan süreç yeniden başladı. Sürecin böyle bir teminatla başlamış olmaları önemliydi" şeklinde konuştu.

  "Çözüm süreci silahsızlanma vaadiyle, bir nevi Öcalan'ın PKK'yı silahsızlandırabileceği vaadiyle başlamış bir süreçtir" diyen Ete, "PKK'nın silah bırakmaya hazır olduğunu ifade etmesi ve bu silah bırakışını da özerk bir statü talebine bağlamamış olması dönüm noktasıdır" ifadesini kullandı.

  "ÖZERKLİK ISRARI İLE BOZULDU"

  Oslo sürecinin, PKK'nın "özerklik ısrarı" ve silah bırakmaya yanaşmaması nedeniyle bozulduğunu hatırlatan Ete, şunları söyledi: "PKK'nın özerklik ısrarına devletin, olumlu cevap vermemesi dolayısıyla Oslo süreci tıkanmış ve bir yere varamamıştı. O nedenle bu tecrübeden de alınan derslerle çözüm süreci bir özerklik talebiyle başlamadı. Çözüm süreci, PKK'nın demokratik bir cumhuriyete, Türkiye'nin demokratikleşme alanında atacağı adımlarla bu sorunun çözülebileceğine angaje olmasıyla başladı."

  Panele konuşmacı olarak katılan İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Yeğen de 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir hükümetin henüz silahlar bırakılmamışken "Kürt sorununu" çözme girişimde bulunduğunu söyledi.

  "BÖLGESEL GELİŞMELERİN ÖNEMİ OLDU"

  Türkiye'nin çözüm sürecini başlatmasında bölgesel gelişmelerin de etkili olduğunu anlatan Yeğen, "PKK, bu işi silahla halledemem' dedi. Devlet de 'PKK'yı ortadan kaldıramıyorum ve arkasındaki kitlesel desteği eritemiyorum' durumunu idrak etti. Lakin bu sürecin başlamasında bölgesel gelişmelerin de önemli bir etkisi oldu" dedi.

  Öcalan'ın, PKK üzerindeki etkisini yitirmemek için "yaratıcılık" gösterdiğini iddia eden Yeğen, "PKK da Öcalan'ın önderliğinden bağımsızlaştığı durumda kendi iç bütünlüğünü korumayacağı ferasetine sahipti. Yani devam edebilirdi fakat bugünkü kuvvetiyle değil. Öcalan'ının önderliğinden bağımsızlaşma PKK'nın da çok işine gelmiyordu" diye konuştu.

  Yeğen, "PKK'nın Türkiye sınırları içinde silahları bırakmaya razıyım demesinin" çözüm sürecini kolaylaştıran bir gelişme olduğunu kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı