Gündem Haberleri

  Başbakan'ın Pervari gezisinde gerginlik

  Ramazan YAVUZ- Ferit ASLAN- Turan KOYUNCU/SİİRT, (DHA)
  09.10.2005 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Siirt’in Pervari ilçesindeki gezisi sırasında gerginlik yaşandı. Başbakan Erdoğan’a sorunlarını aktarmak isteyen muhtar Salih özmen’e izin verilmeyince vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşların muhtarı omuzlarına alıp slogan atmaları üzerine, Başbakan açılış yapılan okulun içerisinde muhtarı kabul ederek görüştü.

  Terörün yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Siirt’in Pervari ilçesine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Köyişleri bakanı Mehmet Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sağlık Baknı Recep Akdağ ile eşi Emine Erdoğan için olağanüstü güvenlik önlemi alındı. Başbakan Erdoğan konuşurken özel harekat timleri dürbünlerle dağları sürekli izlerken, cadde ve sokaklarda mevzilenen askerler ise olası bir saldırıya karşı çevrede adeta kuş uçurtmadı. Başbakan Erdoğan törende konuşurken otomatik silahlı bir özel harekat timi ise arkasından bir an olsun ayrılmadı.

  120 bin YTL'ye mal olan 30 Kişilik Pervari lisesi Kız öğrenci pansiyonunun açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölgede yapısal bir değişikliğe gitmek gerektiğini belirterek, “Pervari’nin su sorununu kökten çözüyoruz. Bazı yerleşim yerlerinin yıkılarak yeni yerlere taşınması gerekiyor. Elele vermeliyiz. Bizler sizlerin hizmetindeyiz. Siirt’li iş adamlarını yatırıma davet ediyoruz. 2007 yılı sonuna kadar suyu ve yolu olmayan köy kalmıyacak” dedi.

  ‘DOKTOR GELMİYORSA NE YAPABİLİRİZ’

  Başbakan Erdoğan konuşurken bazı vatandaşlar, ‘Bir aylık doktor istemiyoruz’ diye bağırınca Erdoğan, “Sözleşmeli doktor yasasını çıkardık. Maalesef bu işlemedi. Şimdi mecburi hizmeti getirdik. Önceliği de buralara veriyoruz. O Meslek sahibi kabul etmedikten sonra biz ne yapabiliriz. İstifa ediyor, bizim de zorlama gibi bir durumumuz yok. Biz kasaları dolu hazineyi devralmadık. Bütün sorunları birden halledemeyiz. Size gelmesi gerekirken hortuma gitti paralar” diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan ve bakanlar ile birlikte Kız öğrenci pansiyonunu hizmete açarken yine kalabalığın içinden bazı vatandaşların, ‘Hizmet istiyoruz‘ diye bağırması üzerine, “Buraya bugüne kadar kaç başbakan geldi? Ben ikinci kezdir geliyşorum. Daha önce niye bağırmıyordunuz. Dürüst ve samimi olacağız ve sorunlarımızı çözeceğiz” diye karşılık verdi. Başbakan konuşurken, Aydın mahallesi muhtarı Salih özmen, elinde bazı dilekçelerle başbakan Erdoğan’ın yanına gitmek istedi ancak korumalar kendisini uzaklaştırdı.

  MUHTAR OMUZLARDA

  Başbakan Kız öğrenci pansiyonunu dolaşırken, muhtara izin verilmemesine tepki gösteren bazı vatandaşlar bu kez muhtar Salih özmen’i omuzlarına alarak konuşma alanına yürüdü. ‘Bizi susturamazsınız. Başbakan burdaysa derdimizi anlatmalıyız. Bizim tek derdimiz yol. Yol olmayınca kimse de gelmiyor. Başbakan ve beraberindekilerde helikopter yerine karayoluyla gelseydi yolun durumunu daha iyi anlardı’ diye bağırdı.

  Ortalığın gerilmesi üzerine Başbakan’ın korumaları ile çevik kuvvet ekipleri muhtar Salih özmen’i omuzlardan indirerek uzaklaştırmak istedi. Ancak özmen polislere direnerek, “Beni başbakana götürün” diye bağırdı. Bu arada AKP’li Pervari belediye başkanı Abdurrahman Dündar’ın kardeşi Sait Dündar, Muhtarı omuzlardan indirerek sesini kesmesini istedi. Ortamın daha da gerileceğini anlayan yetkililerin durumu ilettiği Başbakan’ın isteği üzerine Muhtar Salih özmen, kız öğrenci pansiyonunda bulunan Başbakan’ın yanına götürüldü. Başbakan’la yaklaşık yarım saat görüşen Salih özmen, çıkışta vatandaşları selamlayarak, “Benim derdim sizin sorunlarınızı aktarmaktı, gerginlik çıkarmak değildi. Başbakan yol sorunumuzu çözeceğini söyledi. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı