GeriGündem Başbakan'ı kızdıracak haber
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan'ı kızdıracak haber

Başbakan'ı kızdıracak haber
refid:16990176 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars’ta İnsanlık anıtına ’ucube’ diye nitelediği, 8 Ocak günü açılışını yaptığı otelin ’kaçak’ olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili konuşan AK Partili Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş "Başbakan'a o kalabalıkta bilgi verme fırsatı bulamadım." dedi.

Otelin 7 katlı olduğunu, ruhsatsız olan iki katı hakkında kaçak yapıldığı için yıkım kararı verildiğini doğrulayan Belediye Başkanı AK Parti’li Nevzat Bozkuş, "Başbakanın otomobili, giderken otelin önünde durdu. Biz de inerek eşlik ettik. Otel sahiplerinin o sıradaki isteğini kırmayarak açılışı yaptı. Ancak, Başbakana o kalabalıkta otelin bu durumuyla ilgili bilgi verme fırsatı bulamadım" dedi.

MHP’den milletvekili adayı olmak için geçtiğimiz hafta istifa eden İl Başkanı Oktay Aktaş, düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ın üç katı kaçak olan turistik oteli hizmete açtığını belirterek, "AKP’nin Kars’ta ki en büyük skandalıdır. Bir ülkenin başbakanı bir yerin açılışını yapıyorsa, orası mahkemelik olmaması lazım" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Mimarlar Odası eski Genel Başkanı Oktay Ekinci’de ’Kaçak Otel açtırdılar’ başlığı ile kaleme aldığı yazıda, Erdoğan’ın Kars’taki ’İnsanlık Anıtı’na "Bu ucubeyi yıkın" dediği 8 Ocak günü açılışını yaptığı otelin kaçak çıktığını ileri sürdü.

’Grand Castle’ olan adının Erdoğan’ın isteğiyle ’Büyük Kale’ye dönüştürüldüğü otel hakkında belediyenin ’yıkım kararı’ bulunduğunu savunan Ekinci, şöyle dedi:

"Buna rağmen ve hatta belediye başkanının da katıldığı törenle yasadışı otelin kurdelesini kesen Başbakan, her yönüyle bir ’imar ucubesi’ne verdiği desteği acaba biliyor muydu? Öykü şöyle: 70’lerin modern mimari üslubuyla kent merkezinde 5 katlı yapılan İş Bankası binası, 2007’de satılmıştı. Kars Belediyesince 2009’da onaylanan tadilat projelerine göre de yine ’5 katlı’ ve ’dış cepheleri aynen korunarak’ otele dönüşmesi için ruhsat verilmişti. Ne var ki uygulamada hem cepheler tamamen değiştirilip hem de ’kaçak 3 kat daha’ eklenerek Kars’ın en ’ucube’ 8 katlı binalarından biri yaratıldı. Belediyenin yıkım kararına dava açan mal sahiplerinin, kaçak katları yıkacaklarına dair noterden ’taahhütname’ vererek otele işletme ruhsatı aldıkları da söylentiler arasında. Şimdi insan merak ediyor; aynı zamanda kentsel SİT alanındaki ’5 kat’ koşulunu da çiğneyen otelin açılışını yapan Başbakan, kaçak otelin değil de ’İnsanlık Anıtı’nın yıkımını isterken tarihe geçecek çelişkisinin acaba farkında mıydı? Ya Erzurum Koruma Kurulu’nun ’İnsanlık Anıtına’ göz diken ’milliyetçi’ üyelerine ne demeli? Sit dokusunu ’delen’ ve kurulun onayladığı plandaki 5 kat kuralını dinlemeyen oteli görmeyip de heykelle uğraşmaları acaba ne anlama geliyor?"

BAŞKAN NEVZAT BOZKUŞ, DOĞRULADI

Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş otelin yedi katlı olduğunu, ruhsatsız olan iki katı hakkında yıkım kararı verildiğini doğruladı. Taahhütname alarak ruhsat verdiklerine işaret eden Başkan Bozkuş, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını, ayrıca durumu Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna bildirdiklerini söyledi. Otelin açılışını Başbakanın yapacağından haberi olmadığını ifade eden Nevzat Bozkuş, "Başbakanın otomobili, giderken otelin önünde durdu. Biz de inerek eşlik ettik. Otel sahiplerinin o sıradaki isteğini kırmayarak açılışı yaptı. Ancak, Başbakana o kalabalıkta otelin bu durumuyla ilgili bilgi verme fırsatı bulamadım. Konu yargıya intikal ettiği için fazla konuşmaya gerek yok" diye konuştu.

BÜYÜK KALE OTEL

Yusufpaşa Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan 4 yıldızlı, 36 oda ve 82 yatak kapasiteli, 42 personelli otel 2 yılda tamamlandı. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz turistik tesisin 10 milyon liraya mal olduğunu, Başbakan Erdoğan’ın önerisini dikkate alarak 22 Ocak itibariyle ’Castle Resorts Hotels’ adını ’Büyük Kale’ olarak değiştirdiklerini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle