GeriGündem Taşeron kadroda son durum ne, kadro ne zaman? Başbakan'dan umutlandıran sözler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşeron kadroda son durum ne, kadro ne zaman? Başbakan'dan umutlandıran sözler

Taşeron kadroda son durum ne, kadro ne zaman? Başbakan'dan umutlandıran sözler

Taşeron işçilerin kadro beklentisi için yapılan son açıklamalar beklentileri yükseltti. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki açıklaması ardından Başbakan Binali Yıldırım da taşerona kadro konusuna değindi. Başbakan, kadro için 2018'i işaret etti. Peki taşeron kadro ne zaman verilecek, net tarih belli mi?

Taşerona kadro açılacak mı sorusu yüz binlerce vatandaş tarafından büyük bir merakla beklenen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Binlerce taşeronun merakla beklediği kadro konusuyla ilgili çalışmalar hız kazandı, hükümetin açıklamaları sıklaştı. Son açıklama Başbakan'dan geldi. Taşeron işçilerinin kadro beklentisi karşılanacak mı, kadro yakın zamanda verilecek mi?

Binlerce taşeronun merakla beklediği kadro konusuyla ilgili çalışmalar hız kazandı, hükümetin açıklamaları sıklaştı. Son açıklama Başbakan'dan geldi. Daha önce yıl sonuna kadar süre veren Yıldırım dün yaptığı açıklamada "O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor." dedi.

NACİ AĞBAL'DAN TAŞERON AÇIKLAMASI

Maliye Bakanı Naci Ağbal,  Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe ve 2016 Kesin Hesap Kanun Tasarısı'na ilişkin üyelerin sorularına cevap verdi. Yeniden yapılandırma, et fiyatları ve büyüme oranların ilişkin açıklama bulunan Ağbal, taşeron konusundaki çalışmalara da değindi.  Ağbal, AK Parti iktidarlarına milletin yetki verdiğini söyleyerek, "Her şeyin başında vicdan ve adalet geliyor. İlk andan itibaren AK Parti'nin isminde de var, bugüne kadar adaleti her şeyin üstünde koyduk" ifadelerini kullandı. Ağbal yeniden yapılandırmadan ne kadar gelir beklendiği sorusuna, "Yeniden yapılandırmadan 30.7 milyar lira gelir bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Ağbal taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik soruya ise, "Yılbaşına kadar çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

TAŞERON İÇİN DESTEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, “Türkiye bir sorunlar yumağı halinde. Dünya kadar derdimiz var. Ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Sözüm söz; bütün bu sorunlardan Türkiye'yi arındıracağız. Türkiye'yi dünyanın uygar ülkelerinden birisi haline getireceğiz. 15 yıldır övündükleri şey, yeni hapishaneler yapıyorlar. Sözüm söz hapishane değil fabrikalar yapacağız. Bundan 3 veya 4 yıl önce ilk kez taşeron işçiliği dile getiren onlarla toplantı yapan bu kardeşinizdi. Onların derdi vardı, hakları yoktu, iş güvenceleri yoktu. Dedim ki madem ki sen emekten yanasın haktan hukuktan yanasın o zaman taşeron işçilerin tamamına sahip çıkacaksın dedim. Tamamına sahip çıktık. Bu işin sağı solu yoktur ahlak , alın teri işidir. Bu iş insana değer verme işidir. Biz insana değer vereceğiz bütün değerlerimizin de arkasında duracağız” diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİNİN MAAŞI

Taşeron işçileri ilgilendiren bir diğer konu da maaş konusuydu. Taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenleme torba yasada bulunuyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Peki, bugüne kadar nasıl belirleniyordu? Her kamu kurumu kendi sözleşme yapıyor ve sözleşmede de çalışacak olan taşeron işçilerin ücretlerini kendi belirliyordu. Torba yasa Meclis’ten geçtikten sonra ise artık kamuda çalışacak tüm taşeron işçilerin sözleşmedeki ücretlerine ilişkin tavanı Maliye belirleyecek.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle