GeriGündem Başbakan'dan Afganistan'a asker açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan'dan Afganistan'a asker açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde havaalanında açıklamalarda bulundu. ABD ziyareti programını anlatan Erdoğan, Afganistan’a asker gönderme konusunda “Biz orada yapacağımızı zaten yapıyoruz. Bunun dışında Afgan ordusuna eğitim verebiliriz” dedi. İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP lideri Ahmet Türk’ün “DTP kapatılırsa sine-i millete gideriz” açıklamalarına karşılık, “Bu kararı verecek merci Anayasa Mahkemesi’dir. Parti kapatmalarıyla ilgili bizim düşüncemiz bellidir. Verilecek karar umarım hayırlı olur. Sine-i millet hiçbir siyasinin tasarrufu altında değildir” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak  ABD'ye gidişi öncesi, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, yapacağı  temaslarla ilgili bilgi verdi.

Beraberindeki heyetle birlikte önce ABD ardından da Meksika’da görüşmeler yapacaklarını belirten Erdoğan, “Modern ortaklık, ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası çapta birlikte yürüttüğümüz stratejik ortaklık gereği attığımız adımlar var. Irak, Afganistan, Pakistan, Ortadoğu, Doğu Akdeniz, Balkanlar ve Kafkasları kapsayan geniş coğrafyadaki gelişmeler, terörle mücadele ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, küresel mali kriz, iklim değişikliği ve enerji arz güvenliği gibi konularda görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.

Obama’nın göreve gelmesinin ardından denizaşırı ilk ziyaretini Türkiye’ye yapması nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin ivme kazandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, ziyaretin bu ivmenin sürdürülmesi, Türkiye-ABD işbirliğinin geliştirilerek çeşitlendirilmesi, siyasi askeri işbirliğinin atılacak bazı somut adımlarla ticari ilişkilere de yansıtılması açısından yararlı olacağını belirtti.

ABD ziyaretinin ardından Meksika Cumhurbaşkanı Kalderon ile de görüşeceklerini söyleyen Erdoğan, bu ziyaretin iki ülke arasındaki on yıldan bu yana başbakan düzeyinde ilk ziyaret olacağını ifade etti.

SİNE-İ MİLLET HİÇBİR SİYASİNİN TASARRUFU ALTINDA DEĞİLDİR

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, DTP lideri Ahmet Türk’ün “DTP kapatılırsa sine-i millete döneriz” açıklamalarının hatırlatılması üzerine “Doğmamış çocuğa don biçilmez. Bu kararı verecek olan merci Anayasa Mahkemesi’dir. Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda kararı nedir ne değildir ben bilemem. Fakat parti kapatmaları ile ilgili bizim düşüncemiz bellidir. Temenni ederim ki verilecek karar hayırlı olur. Sine-i millet hiçbir siyasinin tasarrufu altında değildir. Sine-i millet kimleri kabul eder, kimleri kabul etmez bunların ölçüsü seçimden seçime sandıkta görülür. Onun için de o halkımıza ait olan bir tasarruftur. Onun üzerinde hiçbir siyasi liderin irade beyanı söz konusu olamaz” diye konuştu.

BAYKAL HER ZAMAN YARGIYA MÜDAHALE EDİYOR

CHP lideri Deniz Baykal’ın “Hükümetin orduya karşı asimetrik-psikolojik harekat içerisinde olduğundan en ufak bir şüphem yok” yönündeki açıklamalarına karşılık değerlendirmesi sorulan Erdoğan, “Bu yargıda olan bir süreç. Yargı süreci üzerinde sayın Baykal çok rahat tasarruflarda bulunabiliyor. Maalesef medya da bu tür tasarruflarda çok rahat bulunabiliyor. Bırakalım yargıyı kendi haline. Yargı nasıl tasarrufta bulunacaksa hukuk çerçevesi içinde bu tasarrufu yargı yapsın. Bu konularda hiçbirimiz konuşmayalım. Anayasa’nın belirleyici hükümleri var. Bu belirleyici hükümlere rağmen ana muhalefet lideri her zaman yaptığı bu tür müdahaleleri aynı şekilde yapıyor. Bunları doğru bulmuyorum. Bunları çirkin buluyorum. Özellikle kuvvetler ayrılığı prensibinin egemen olduğu demokratik bir toplumda yargı erkine müdahale olarak görüyorum” dedi.

HERKESİN TAŞLARI ETEKLERİNDEN DÖKÜLÜYOR

Açılım projesi ve süreciyle ilgili soruları da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Milli birlik, kardeşlik projesiyle ilgili olarak demokratik açılım süreci konusunda herkesin taşları eteğinden dökülüyor. Kiminin de paçalarından dökülüyor. Burada bunun örneğini görüyoruz. Biz bunun devlet projesi olduğunu, muhatabının 72 milyon vatandaşımız olduğunu daha önce söyledik. Bu konuda gerek hükümetimiz, gerek partimiz olarak; gerek sivil toplum örgütleri, yazılı ve görsel medya,  sözü olan herkesin bu sürece katkı vermesi gerektiğini söylüyoruz. Bundan sonra bizler yollara döküleceğiz ve 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında bunları 72 milyon vatandaşımıza anlatacağız” diye konuştu.

TARAFLAR İSTEMEZSE ARABULUCU OLMAYIZ

Türkiye’nin Ortadoğu’da arabuluculuk rolünü üstlenip üstlenmemesiyle ilgili bir soruya Başbakan Erdoğan, “Biz durumdan vazife çıkaramayız. Taraflar bu konuda arabuluculuk talebinde bulunurlarsa elimizden gelen gayreti gösteririz. Ortadoğu barışına katkıda bulunabilecek elimizden gelen tüm gayreti gösteririz. Ortadoğu’da barış için ortaya çıkan aktörler çok. Uluslararası kurum ve kuruluşlar çok. Bunların birçoğu ile irtibatlarımız var. Bundan sonraki süreçte de bu tür gayretlerin içinde bulunabiliriz. Ama arabuluculuk tarafların talebi üzerine yapabileceğimiz iştir. Taraflar böyle bir talepte bulunmadığı sürece bizler böyle bir şeyin içine girmeyiz“ diye cevap verdi.

AFGANİSTAN'DA YAPABİLECEĞİMİZİ YAPMIŞ DURUMDAYIZ

Obama’nın, Türkiye’den Afganistan’da savaşacak asker talebi bulunduğunun  hatırlatılması üzerine  Erdoğan, “Zaten silahlı kuvvetlerimiz talep gelmeden 700 civarındaki askeri 1750 civarına çıkardı ve şu anda biz orada yapabileceğimizi yapmış durumdayız. Asker sayımızı gerekli olan sayıya çıkartmış durumdayız. Bunun dışında yapabileceklerimize gelince. Nasıl ki burada Afgan ordusuyla ilgili eğitim varsa bu eğitimi orada da verme imkanımız var. Türk Silahlı Kuvvetleri buna hazır. Aynı şekilde emniyet teşkilatımız da buna hazır. Orada eğitim, sağlık, altyapı, yol, su gibi yaptığımız çok ciddi çalışmalarımız ve yatırımlarımız var. 150 milyon dolarlık yatırıma bundan sonra da en az 50 milyon dolarlık yatırım eklenmesi söz konusu. Bütün bunlar Afgan halkı ile tarihten gelen o birlikteliğimizin, kardeşliğimizin geleceğe taşınmasına yönelik samimi adımlardır ve bu adımlarımızı atmaya devam edeceğiz“ diye konuştu.

ABD ziyaretine Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in de katılacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, ”Daha önce 5 kazım 2007’deki ABD ziyaretimizde de aynı şekilde Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergun Saygun paşamız vardı. Şu anda Aslan paşamızla beraber bu seyahati yapıyoruz. Gündemimizde Afganistan, Irak var. Tüm bunların hepsi oralarda konuşulacak. İşin içinde ehli olan TSK temsilcilerinin de olmasından daha doğal bir şey olamaz” dedi.

Başbakan Erdoğan’a ABD ziyaretinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen de eşlik ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle