Gündem Haberleri

  Başbakan'a Expo teşekkürü

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  02.05.2011 - 13:13 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO 2020’ye İzmir’in aday gösterilmesiyle ilgili niyet mektubunu imzalayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, İzmir’e yapmış olduğu destek nedeniyle teşekkür etti.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO 2020 adaylığıyla ilgili İzmir Valiliği’nde basın toplantısı düzenlendi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı toplantıda konuşan Bakan Günay, İzmir’le ilgili güzel bir gelişmenin gerçekleştirildiğini belirtti. Uzunca bir süreden bu yana EXPO 2020’ye İzmir’in aday gösterilmesiyle ilgili taleplerin olduğunu, kendilerinin de mutabakat halinde yoğun bir çalışma içerisine girerek, niyet mektubunu gecikmeksizin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalamasını amaçladıklarını kaydeden Bakan Günay şöyle dedi:

  "Mektubun sayın Başbakanımıza sunulduğu tarih itibariyle gecikmeden imzalanmış olması hepimizi çok sevindirdi. Sayın Başbakan’a, İzmir’e, ülkemizin bu özel iline yapmış olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum."

  Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına 2020’de uluslararası sergiye 30 Nisan- 31 Ekim 2020 dönemi içinde İzmir’in ev sahipliği yapması üzerine gereken başvuruyu ilettiklerini, uluslararası sergi merkezi genel sekreterine mektubun gönderildiğini hatırlatan Bakan Günay şöyle konuştu:

  "Sayın Başbakanımız Uluslarası Sergi Merkezi genel sekreterine mektup gönderdi. Bu mektupta yine bizim temamız ’Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar- Herkes İçin Sağlık’ olacak. İzmir tarihsel yerleşimi, çevresindeki bitki örtüsü, termal kaynaklarıyla dünya açısından önemli bir sağlık merkezi. Burası, ’kültür ve sağlık merkezi’ olabilir kanaatindeyiz. Gereken her türlü altyapı çalışmaları yapılacak. Mektup bizim önemli talebimizdi. Sayın Başbakan tarafından imzalanmasının ardından arkadaşlarıma talimat verdim. Paris’te Şanzelize’de bir ofisimiz var. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirlik Merkezi, aynı zamanda İzmir’in adaylığının tanıtım merkezi haline gelmiş olacak. Bugünden itibaren bu büro İzmir’in bürosu olarak da çalışacak."

  ’CUMHURBAŞKANI TOPLANTIDA DUYURACAK’

  Gelecek hafta İstanbul’da az gelişmiş ülkeler konferansının yapılacağını, burada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşacağını dile getiren Bakan Günay, "Dün sayın Cumhurbaşkanımızla telefonla görüştüm. O toplantıda Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin 2020 EXPO’suna aday olduğunu ifade edecek. Dünyaya resmi ağızdan bunu duyurmuş olacağız" dedi.

  KOCAOĞLU: SAYIN BAŞBAKANIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, EXPO 2020 adaylığında İzmir’in tercih edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Kocaoğlu, "2020 EXPO’sunu İzmir’de yapmak üzere her türlü hazırlığı yapıp İzmir’in dünya kenti olma yolundaki önemli bir adımı gerçekleştirmek için didineceğiz, uğraşacağız. Tüm emeği geçenlere başta sayın Başbakanımız olmak üzere sonsuz teşekkürler" dedi.

  İzmir Valisi Cahit Kıraç da İzmir’in aday gösterilmesinden dolayı hükümete ve Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti.

  Toplantı sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalayarak Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscertales’e gönderdiği İzmir’in adaylığıyla ilgili niyet mektubunun örneği dağıtıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı