Gündem Haberleri

  Başbakan'a Adana'da boş meydan şoku

  A.A
  14.05.2008 - 15:23 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ'nin "3 bin 46 konut, 3 bin 46 anahtar" töreni için Adana'ya gitti. Kente gelişinde sevgi gösterileriyle karşılanan Erdoğan, otobüsle kent turu attı, Adanalılar'a çeşitli armağanlar dağıttı. Başbakan daha sonra törenin yapılacağı Seyhan Belediyesi'nin yanındaki miting alanına ulaştı. Fakat burada kendisini kötü bir sürpriz bekliyordu. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı kocaman alanda ancak 2000-2500 kişi toplandı. Havanın sıcaklığı, törenin hafta içinde yapılması törene katılımı etkilemişti.

  İŞTE ERDOĞAN'IN ADANA FOTOĞRAFLARI

  Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün Adana'da toplu açılış ve TOKİ tarafından yaptırılan 3 bin 46 konutun anahtar teslim törenlerine katıldı. Seyhan Belediyesi Miting Alanı'nda bir konuşma yapan Başbakan, “Çukurova'nın bereketli topraklarında, taşı sıktı mı suyunu çıkaran, toprağın hakkını veren, emeğini, alın terini tohum edip hasadını da bereketle alan kardeşlerimle bir aradayım” dedi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Siz ahde vefa nedir, bilirsiniz. Siz gayret, hizmet nedir, bilirsiniz. Siz çalışınca, gayret edince 'olmaz' denilenlerin olur hale geldiğini çok iyi bilirsiniz. Binlerce yıldır şu bereketli toprakları işliyorsunuz. Toprağa gözünüz gibi bakıyorsunuz. Tembellik nedir, rehavet nedir tanımıyorsunuz. Karşılığını da hamdolsun alıyorsunuz. Onun için Adana bizler için de güzel bir örnek teşkil etmektedir. Adana bizim için en güzel bir rehberdir. Nasıl ki toprak kendisine bakılınca hizmet edilince ahde vefa gösterirse işte millet de kendisine hizmet edeni asla unutmaz. Hizmet edene asla sırtını dönmez. Biz bu anlayışla yola çıktık. Milletimize hizmeti öncelikli görev telakki ettik. Yönetim anlayışımızın temeline insanı yerleştirdik. Kim ne derse nesin, kim ne engel çıkarırsa çıkarsın millete hizmetten asla vazgeçmeyiz. Hiçbir engele, hiçbir zorluğa aldırmadan millete hizmet yolunda aynı kararlılık ve heyecanla yürüyüşümüzü sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.”

  Törendeki konuşmasında hizmet ürettiklerini ve buna devam edeceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, gittikleri her ilde tek tek yetiştiremedikleri için açılışları toplu yaptıklarını söyledi.

  Önceki dönemlere göre sorunların giderek azaldığını, on yıllarca taş üstüne taş konulmadığını, şehirlere hizmet götürülmediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, iktidarları sürecince bunların telafisi içinde olduklarını söyledi.

  Yöreye ait bir şarkının, “Adana'nın yolları taşlık, yok cebimizde 5 para harçlık” dizelerini okuyan Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarından önce bütün Türkiye'nin dilinde bu şarkının olduğunu, ama artık Adana'nın da Türkiye'nin de yollarını yaptıklarını, vatandaşın “çamura değmediğini” söyledi.

  Başbakan Erdoğan, bugün milletin cebindeki harçlığın, sofrasındaki ekmeğin büyüdüğünü kaydederek, Adana'ya yapılan hizmetleri anlattı.
  Bugün ilin, suyu ve yolu olmayan köyü bulunmadığını belirten Erdoğan, eğitim seferberliğini de sürdüğünü dile getirerek bu alanda yapılan hizmetlerden örnekler verdi. Yardımların anneye verildiğini anlatan Başbakan Erdoğan, bir vatandaşın, “Babalara da verin” sözleri üzerine, “babaya verilirse, bunun sigaraya gideceğini” söyledi. Erdoğan, bunun üzerine, “Ana başa taç imiş, her derde ilaç imiş. Onun için ana” dedi.

  Vatandaşların, eğitimde “yoksulluğu” asla bahane olarak gösteremeyeceğini anlatan Başbakan Erdoğan, ilk ve orta öğretimde kitapların ücretsiz verildiğini, öğrencilere de maddi yardım yapıldığını anımsattı.

  Erdoğan, “Dertlerinin okur yazar oranının yüzde 100'e çıkarmak olduğunu” vurgulayarak eğitimin yanı sıra sağlıkta atılan adımlara da değindi. “İnsan endeksli, insan öncelikli” bir politika uyguladıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, hizmetlerin artarak devam ettiğini söyledi.

  “DÜNYADA İNŞAAT SEKTÖRÜ SIKINTIDA”

  Dünyada inşaat sektörünün bir sıkıntı içine olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, “Bakın mortgage denilen olay dünyada krizler yarattı ama bizde yaratamadı. Çünkü bizde bu işin sigortası var. Neydi bu işin sigortası, TOKİ. Benim vatandaşım TOKİ ile bu sorunu halletmiş oldu” dedi.


  Adana'da TOKİ'nin hizmetlerini de anlatan Başbakan Erdoğan, “Bugüne kadar gelen yönetimler acaba bunlara niçin akıl erdiremediler?”diye sordu.
  Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu hizmet yarışına hızla devam edeceğiz. Bizler bir şey söyledik; Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bizim, gerek merkezi yönetim olarak, gerekse yerel yönetimler olarak sosyal yönümüz çok ağır basmaktadır. Mesela okullar açılırken sıraların üzerinde ilk ve orta öğretimde kitapları bütün yavrularımız ücretsiz alıyor. Niye, çünkü biz sosyal devletiz... Paran olsa bazen kitap bulamıyorsun. Bu tür imkansızlıklar içinde okuma yazma seferberliğini nasıl gerçekleştireceksin? Okuma yazma imkanı bulamayan 780 bin kız çocuğu okula gidemiyordu, 300 binini başlattık. Kış mevsimlerinde odun, kömür, soba yardımlarını yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Sosyal devlet olduğumuz için yapıyoruz, devam edeceğiz. Bunlar bizim görevlerimizdir.”

  “HİZMETLER KALICI”

  Her hizmetlerinin kalıcı olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, bütün Türkiye'de 70 milyonu, 81 vilayeti kucaklayan anlayışla çalıştıklarını söyledi.
  Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz kafamızda kompartımanlara bölmediğimiz için gönlümüzde de sözümüzde de işimizde de ayrım yoktur. Bunu böyle biliniz. Her alanda adaleti hakim kılmak, her vatandaşımızın refah düzeyini yükseltmek, herkes için demokrasiyi en ileri düzeyde işler hale getirmek amacındayız. Gecemizi, gündüzümüze katarak bunun için çalışıyoruz.

  81 ilin 80'inde halkımız, bize milletvekili verdi. Bu bir yaklaşım tarzıdır. Ne diyor; 'Biz sizi görevlendiriyoruz' diyor halkımız, 'Size güveniyoruz, inanıyoruz' diyor. Biz de halkımızı seviyoruz, inanıyoruz, güveniyoruz ve biz halkımıza efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. 5.5 yıldır bunu yapıyoruz. Biz bundan zevk alıyoruz. Bu yolda yürüyeceğiz.

  Dedik ya, 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece' gideceğiz gündüz gece. Hiç endişeniz olmasın.
  Sizin buradaki coşkunuz, bizim bu hedeflere nasıl yürüdüğümüzün en güzel ifadesidir.
  Siz, bu güneşin alnında, bu gösterdiniz nezaketle, mesai saatinin ortasında gösterdiğiniz bu yaklaşımla zaten ortaya bir şey koyuyorsunuz, bu bir muhabbetin buluşmasıdır, bir sevginin buluşmasıdır, bir coşkunun buluşmasıdır.

  Bizler, bu hedeflere, krizlerle gerilimlerle değil, Yunus'un, Mevlana'nın, Hacıbektaş'ın yolunda ilerleyerek varılacağını çok iyi biliyoruz.
  Tüm Türkiye'yi aynı samimiyetle kucaklıyoruz. 70 milyon vatandaşımızı aynı hassasiyetle kucaklıyoruz. Hiç birisi arasında ayrım yapmadan, tüm bölgelerde aynı heyecanla hizmet üretiyoruz. Üzerine bastığımız, suyunu içtiğimiz bu toprakların, havasını soluduğumuz bu bölgenin özündeki kültür budur.”

  “AYRIMCILIKLA İŞİMİZ OLMAZ”

  “Ayrımcılıkla, gönül kırmakla işlerinin olmayacağını” kaydeden Başbakan Erdoğan, “bu işi adeta kendine meslek edinmiş olanların bulunduğu” görüşünü dile getirdi.


  Bütün millet gibi, Adanalılar'ın da onları iyi bildiğini, her fırsatta, onlara “hakkettikleri dersi verdiğini” kaydeden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Biz milletimizle bir ve beraber olarak yürüyüşümüze devam ediyoruz. Dedik ya, 'beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda'. Bunu söyledik ve böyle yürüdük, böyle de yürüyeceğiz evvel Allah. Ne dedik, 'durmak yok yola devam' dedik, durmayacağız yola devam edeceğiz... Bir ve beraber olacağız, dayanışma içinde olacağız ve yola böyle devam edeceğiz.”

  Erdoğan, daha sonra açılışları gerçekleştirdi ve bazı hak sahiplerine konut anahtarlarını dağıttı.

  Açılış töreninde aşırı sıcak nedeniyle bayılanlar oldu. Bayılanlara sağlık görevlileri tarafından müdahalede bulunuldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı