Gündem Haberleri

  Başbakan Yardımcısı Türkeş KKTC'de

  AA
  21.09.2015 - 13:49 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'i kabul etti.

  Kabulde konuşan Türkeş, Kıbrıs ziyaretinin kendisi açısından ayrı bir önemi olduğunu ifade ederek "Belki de Kıbrıs Türkü açısından da önemlidir. İlk defa Kıbrıs'tan sorumlu Başbakan Yardımcılığı, Kıbrıs kökenli, babası Lefkoşa'da doğmuş, kendisi de Kıbrıs vatandaşı olan birine verildi" dedi.

  Türkeş, sözlerine şöyle devam etti:
  "Bu da bana nasip oldu. Bundan büyük bir onur, memnuniyet duyuyorum. Takdir edersiniz ki bu çok kısa süreli bir seçim hükümetidir, yani 1 Kasım'da seçim yapılıp ondan sonra gelen yeni hükümete devrolana kadar bu konuları biz takip edeceğiz. Ama bu kısa zaman içerisinde de Kıbrıs'ta yapılanları takip edip burada sizlerin özverili çalışmalarınıza katkı sağlayabilirsek bu bize mutluluk verecek. Bu anlamda bugün burada olmaktan memnunum."

  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Kıbrıs kökenli birinin Kıbrıs işlerinden sorumlu makama gelmiş olmasının gerçekten anlamlı olduğunu belirterek şöyle konuştu:
  "Sanırım hem bu görevi tevdi edenler hem de bu görevi üstlenen bakımından da anlamlı ve sevindirici olmuştur diye düşünüyorum. Görev dönemlerinin kısalığı uzunluğu çok önemli değil. Önemli olan o süre içerisinde bıraktığımız izler oluyor. O bakımdan sizin için bu seçim hükümeti dönemi ne kadar sürüyorsa 1 Kasım deniyor ama ondan sonra tabii ki farklı modeller çıkabilir. Orada görevler üstlenebilirsiniz ya da milletvekili olarak devam edebilirsiniz. Bu noktada da Türk seçmeninin takdirine kalmış bir şey."

  Akıncı, karar ne şekilde tecelli ederse etsin Türkiye'nin geleceği için hayırlı olmasını temenni ettiklerini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:
  "Türkiye'nin huzur içinde, istikrar içinde yeni geleceklere uzanmasını arzu ediyorum. Bölgede çok çok önemi olan ve Kıbrıs Türk halkı için de çok çok farklı anlamı ve önemi olan bir ülkedir Türkiye Cumhuriyeti. O anlamda Türkiye'nin güçlenmesi, huzur içinde olması, Türkiye'nin demokrasi içinde kalkınması başka dünyadaki toplumları da belki ilgilendirir, bölgeyi de ilgilendirir. Çünkü artık dünya çok küçüldü her ülkede olan bir şey başka bir yeri de etkiliyor, ilgi uyandırıyor ama Kıbrıs Türkünü takdir edeceğiniz gibi bir başka ilgilendiriyor. O anlamda ben size yeni görevinizde başarılar diliyorum ve ilk seyahatinizi de buraya yapmanızdan dolayı da teşekkür ediyorum. Adaylığınızı da bu vesileyle öğrendik, o anlamda da size başarılar diliyorum."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı