Gündem Haberleri

  Başbakan Yardımcısı Gül "Kayserililer Gecesi"ne katıldı

  Hürriyet Haber
  29.01.2006 - 22:41 | Son Güncelleme:

  Kayseri İli Yardım Derneği Genel Merkezi tarafından Ankara Dedeman Otel'de düzenlenen gecede konuşan Gül, Kayserililerin kendi imkanlarıyla hastane, okul, üniversite gibi birçok devlet yatırımını yaptığını söyledi.

  Son günlerde kamuoyunda Kayserililerle ilgili “Kalvinizm” benzetmesinin tartışıldığını anımsatan Gül, Avrupa'daki bir araştırma merkezi tarafından hazırlanan raporla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

  “6 ay kadar önceydi, bana bu raporu göndermişlerdi. Raporda Kalvinistler diye bir benzetme vardı. Din sosyolojisi ile ilgilenenler bunu çok iyi bilirler. Bir taraftan muhafazakar, bir taraftan dindar, bir taraftan yerli değerlere önem veren ama bunların tersine aynı zamanda da modernliği, değişimi gerçekleştiren, atılgan, kalkınmayı yürüten...Bunun adı Hıristiyanlıkta Kalvinizm olur, başka dinlerde farklı isimler olur. Bu bir sosyolojik olay aslında. Kayseri'deki bu sosyolojik olayı da aynı şekilde buna benzetiyorlar. Bilimsel olarak buna benzetiyorlar, bu çok doğru.” Kayserililerin yakınmadıklarını, çalışıp ürettiklerini belirten Gül, ”Bakın geçen sene başbakanımızla birlikte 150'ye yakın fabrikanın temelini attık, daha sonra bir kısmının açılışını da yaptık. Kayserililerin yaptığı çalışmaktır. Kayseri'de bir laf vardır:

  'Yakınma, yetin' derler” diye konuştu.

  Gecenin sonunda derneğe bağışta bulunan hayırseverlere, Gül tarafından plaket verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı