Gündem Haberleri

  Başbakan Uludere için mümkün olursa özür dilesin

  Hürriyet Haber
  28.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKİL insanlar Güneydoğu Heyeti’nce hazırlanan raporda, Kürt sorununun çözümüyle ilgili bazı düzenlemeler yapılmış olsa da, kimlik sorununun sürdüğü belirtilerek, “Uludere’ye şimdi gidilmesi gibi küçük jestlerle, bu sorgulama ve güvensizlik önemli ölçüde giderilebilir” denildi. Raporda şunlar yer aldı:

  KİMLİK SORUNU

  Kürt kimliğinin bütün unsurlarıyla birlikte tanınmış olması için daha pek çok anayasal ve yasal reforma ihtiyaç duyulması nedeniyle, sorun bir kimlik sorunu olma vasfını hâlâ korumaktadır. Güneydoğu’da hangi kimlikten veya ideolojiden olursa olsun, herkes barış sürecinden yanadır ve bunu zihniyet olarak desteklemektedir. Ancak yine hemen herkes, barışın getireceği yeni düzene nasıl adapte olacağı ve diğer aktörlerin nasıl davranacağı konusunda endişe ve tereddütlere sahiptir. Güneydoğu için barış, günlük hayatı yeni baştan kurgulayacak reel ve radikal bir dönüşüm anlamına gelmekte ve büyük bir umut ve coşku ile karşılanmaktadır. Dolayısıyla Kürtler, ülkenin batısında yaşanan ‘ayrılma’ ve ‘bölünme’ tartışmalarını yadırgamaktadırlar. Devlet sadece PKK için değil, herkes için bir sistematik kötü niyet ve zulüm aktörü olarak cisimleşmiştir. Asker ve polis bir ‘toplumsal düşman’, en iyi haliyle ‘güvenilmez bir yabancı’ olarak zihinlere yerleşmiştir’

  AİLELER ZİYARET EDİLMELİ

  Son dönemlerde olumlu örnekler görülmekle birlikte, özellikle bölgedeki mülki amirler de, doğrudan devletin insan suretinde tecelli etmiş hali olarak algılanmaktadırlar. Bu durumun çözüm süreci açısından önemli bir handikapı bulunmaktadır. Cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlülerle çocukların serbest bırakılması, köye dönüşe devlet desteği, sabahın beşinde eğitim uçuşu yapılmasına son verilmesi, Uludere’ye şimdi gidilmesi gibi küçük
  jestlerle, bu sorgulama ve güvensizlik önemli ölçüde giderilebilir. Mümkünse Başbakan ve devlet erkânı tarafından mağdur aileler ziyaret edilmeli, gönülleri alınmaya çalışılmalı, yakınlarından özür dilenmeli ve sorumluların tespit edilerek yargılanmaları sağlanmalıdır.

  ANADİLDE EĞİTİM TALEBİ

  Andımızın kalkması, anadilde eğitim hakkının tanınması, anayasal vatandaşlığın kabul edilmesi, faili meçhul cinayetlerin ve kayıpların araştırılması, köye dönüş koşullarının sağlanması ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, çok geniş bir mutabakat içinde talep edilmektedir. Bölgedeki dağlara, tepelere ve şehir merkezlerine yazılmış olan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene!’ ve benzeri milliyetçi sloganlar bir an önce silinmelidir.        

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı