GeriGündem Başbakan: "Tiyatroya özel önem veriyoruz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan: "Tiyatroya özel önem veriyoruz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Bütün sanat dalları gibi tiyatro da dinamik ve yeniliklere açık yönüyle toplumsal değişim sürecinde belirleyici olduğu kadar, toplumun gelişmişlik düzeyini de gösterir” dedi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Dünya Tiyatro günü dolayısıyla yayımlandığı mesajında şunları kaydetti:

“Toplumların kültürel gelişimlerinde önemli bir rol oynayan tiyatro, insanlık tarihinin en eski sanat dallarından biridir. Bütün sanat dalları gibi tiyatro da dinamik ve yeniliklere açık yönüyle toplumsal değişim sürecinde belirleyici olduğu kadar, toplumun gelişmişlik düzeyini de gösterir. Bir milletin medeniyet tasavvurunu; özgünlüğünü, farklılıklarını yansıttığı sanata ve kültürel kimliğine bakarak anlamak mümkündür. İnsanlığa ait her duygu ve davranışı sahneye taşıyan tiyatro, insanı eğlendirirken aynı zamanda düşündüren, bireylerin kendine ve yaşadığı topluma karşı sorumluluklarını hatırlatan etkili bir sanattır.”

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN İŞARET ETTİĞİ GİBİ...”

Başbakan Erdoğan, meddah, kukla ve gölge oyunu gibi özgün ve güçlü geleneksel kökleriyle Türk tiyatrosunun da bugüne kadar kültürel etkinliğini başarıyla sürdürdüğünü vurgulayarak, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Hükümet olarak, tüm sanat dalları gibi tiyatronun da toplumsal gelişmede en etkin biçimde yer alabilmesine özel bir önem veriyoruz. Bu çerçevede, amatör tiyatroların desteklenerek yaşatılmasını Türk tiyatrosunun gelişmesi ve yaygınlaşması açısından son derece önemli buluyoruz. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün sanat çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz. Unutmamalıyız ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği gibi 'sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir'. Sanata saygı duyan, değer veren ve çok büyük sanatkarlar yetiştiren bir millet olarak tiyatro için de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

İnanıyorum ki Türk tiyatrosu, devletimizin yanı sıra mahalli idarelerin, özel kuruluşlarımızın ve bizzat değerli tiyatrocularımızın destek, çaba ve özverili çalışmalarıyla toplumun gündeminde hak ettiği yeri alacaktır. Bu düşüncelerle başarılı eserlerini takdirle izlediğimiz, değerli tiyatro sanatçılarımızın, yazarlarımızın ve tüm tiyatro çalışanlarının Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyor, aramızdan ayrılmış olanları saygı ve rahmetle anıyorum.”
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle