Gündem Haberleri

  Başbakan: Tek açılış bizi kesmiyor

  A.A
  24.10.2008 - 14:35 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Şile'deki yatırımların toplu açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Tek tek açılış yapmıyoruz. Birileri de bir yerdeki herhangi bir ufak tefek açılışı yapmaya giderek onunla tatmin oluyorlar. Bizi onlar tatmin etmiyor” dedi.

  Başbakan Erdoğan, Şile Terminal Meydanındaki yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, Şile'ye her zaman büyük önem verdiklerini belirterek, “Şile'nin güzel insanları başını iki elinin arasına alıp düşünmelidir. 10-20-30 yıl önce nasıl bir Şile vardı? Nasıl bir Üsküdar-Şile bağlantısı vardı? Bugün nasıl bir Şile, Üsküdar'dan Şile'ye bağlantı var?” diye konuştu.

  Sadece bunun bir muhasebesi, değerlendirmesi yapıldığı zaman nereden nereye gelindiğinin gayet iyi görüleceğini dile getiren Erdoğan, çok geriye gitmeye gerek olmadığını, siyasi yaşamında Şile'ye çok gidip geldiğini, o günlerle bugünü değerlendirdiğinde bir kez daha hamd ettiğini söyledi.

  Erdoğan, Şile'den Üsküdar'a giderken yolların nasıl çileli olduğunu, nasıl kazalar meydana geldiğini, neler çekildiğini bildiğini kaydederek, “Buradan Üsküdar'a gitmek herhalde şehirler arası yolculuk gibiydi. Şimdi o, tarihe karıştı. Şimdi Üsküdar'dan Şile'ye 45 dakikada ulaşmak mümkün hale geldi” dedi.

  Başbakan Erdoğan, Şile'nin 3-4 ay kullanılan bir yer olmaktan çıkarıldığını, 4 mevsim yaşanılır hale geldiğini belirterek, 2004 yerel seçimleri öncesinde İstanbul genelinde dile getirdikleri “Birlikte başaracağız, kazanacağız” sloganını anımsattı ve aradan geçen 5 yılda bu sözün arkasında durduklarını somut olarak gösterdiklerini bildirdi.

  “Şile uzak, nüfusu diğer ilçelerden az” demediklerini anlatan Erdoğan, Şile'ye de Beyoğlu'na, Üsküdar'a, Fatih'e, Eyüp'e ne yaptılarsa onu yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini söyledi.

  Erdoğan, Şile'yi yeni yasayla Büyükşehir Belediyesi sınırları içine aldıklarını anımsatarak, Büyükşehir Belediyesinin bunun ardından yatırımlara başladığını, Şile'nin 5 yıl içinde tarihinde hiç görmediği hizmetleri kazandığını, merkezi yönetimle de ilçenin bugüne kadar görmediği yatırımları gördüğünü ifade etti.

  ŞİLE'YE YATIRIMLAR

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece duble yolun bunları ispat etmeye yeteceğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bugün yine Şile'ye dolu dolu geldik. Tek tek açılış yapmıyoruz. Birileri de bir yerdeki herhangi bir ufak tefek açılışı yapmaya giderek, onunla tatmin oluyorlar. Bizi onlar tatmin etmiyor. Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracaksak, bu makası daraltacaksak her alanda çok şey yapmamız gerekiyor.”


  Bugün İstanbul Büyükşehir ve Şile belediyelerinin yaptığı yatırımların açılışların gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, yapılan yatırımları tek tek saymaya vaktinin yetmeyeceğini, yatırımlar arasında bulunan Kömürcüoba Geri Kazanım Açık Kompost Tesisinin çok önemli olduğunu, Kömürcüoba Depo Gazından Enerji Üretim Tesisi ve Kömürcüoba Katı Atık Düzenleme Depolama sahalarını da hizmete açacaklarını söyledi.

  Başbakan Erdoğan, bunları modern belediyeciliğin gereği olarak gerçekleştirdiklerini, bugünden itibaren doğal gazın sadece Şile'ye değil Ağva'ya da uzanmış olacağını bildirdi.

  Şile'ye yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
  “Son 6 yılda Şile'ye yapılan yatırımların toplam tutarı 217 milyon YTL. AK Parti öncesi bunun kaçta kaçı 79 senede yapıldı. Onun için alnımız ak, yüreğimiz pak, durmak yok yola devam. Bunlar oluyor da, acaba bizden öncekiler ne yaptı? Siz söyleyin. Bizden öncekiler bol bol laf üretti. Hem borçlandılar, bu borçları da nasıl olsa gidiyoruz diye sonrakilere bıraktılar. Aynen bizde olduğu gibi. Fakat biz yılmadık.”


  Erdoğan, 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediyesini devasa bir borç yüküyle aldıklarını, hem borç ödediklerini, hem yatırım yaptıklarını ifade ederek, devleti de aynen böyle devraldıklarını hem borç ödediklerini hem de Türkiye genelinde devasa yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

  “DUBLE YOLU AŞACAĞIZ”

  Yolsuzluklar devam etseydi Şile-Ümraniye yolunun devam etmeyeceğini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Cumhuriyet tarihi boyunca 600 kilometre duble yol yapıldı. Biz 5 senede 9 bin kilometre duble yol ilave ettik. Farkımız bu. Hedef 15 bin kilometre duble yol. Duble yolu aşacağız. Yeni anlayışımızda şu var, Ulaştırma Bakanına talimat verdim Hazineye ait arazinin olduğu yerde 3 gidiş, 3 geliş yapacağız. Artık 2 gidiş 2 geliş bize yetmiyor. Çünkü trafiğe giren araç sayısı artıyor. Yarın bu yollar bize cevap vermeyecek.


  Bizim ufkumuz çok geniş. Çok uzun mesafeye bakacağız. Menderes Vatan Caddesini yaptığında, Menderes için diyorlardı ki, 'Bu kadar geniş yola ne gerek var. Buraya uçak mı indireceksin?' Şimdi Vatan Caddesi ihtiyaca cevap vermiyor. Demek ki Menderes'in ufku vardı, ama diğerlerinin ufku yoktu. Onlar maalesef iki tarafı kapalı gözlüklerle bakıyorlardı. O gözlüklerle kim, nereye bakar, bilirsiniz. Şimdi biz diyoruz ki, taş üzerine taş koyanın başımız gözümüz üstünde yeri var ve hızla bu yolculuğumuzu devam ettireceğiz.”

  “ŞİMDİ TERÖR NİYE RAHATSIZ? TERÖR NE DİYOR BİLİYOR MUSUNUZ?”

  Başbakan Erdoğan, siyasetin ne kapalı kapılar ardında, ne de Ankara'da masa başında oturularak yapıldığını söyledi.

  Erdoğan, “Türkiye'nin 81 iline, 43'ü yeni ilaveyle 966 olan ilçesine tek tek gideceksin, gezeceksin, dolaşacaksın. Nerede ne oluyor, buna göre de acil bir yaklaşımla kararını vereceksin ki bu ülkede bizleri sıkıntılara düşürenlere, yıllarca bize çile çektirenlere, bu ülkede bir daha siyasette temsil yetkisi verilmesin. Eğer AK Parti iktidarı da millete istenileni veremiyorsa, vermiyorsa, asla bize de görev vermeyin” çağrısında bulundu.

  Türkiye genelinde atılan adımların devam ettiğini ve edeceğini vurgulayan Erdoğan, ülke genelindeki okullarda bilgisayardan istifade etme oranının yüzde 95 olduğunu, bilişim-teknoloji sınıflarının da okullara girdiğini kaydetti.

  Erdoğan, Türkiye'nin bir ucunda, Patnos'ta, Pervari'de nereye gidilirse gidilsin, bu bilişim-teknoloji sınıflarının görüleceğine işaret ederek, “Sadece Kadıköy'de, Üsküdar'da, Ankara'nın Kızılay'ında, Çankaya'sında değil, orada da görürsün. Mesele bu değil miydi? Bu dengesizliği, ayrımcılığı ortadan kaldırmak değil miydi?” diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, bunu başardıklarını ve başardıkları için de Türkiye'nin 81 vilayetinin 80'inin kendilerine milletvekili verdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Şimdi terör niye rahatsız? Terör ne diyor biliyor musunuz? 'Sen niye geliyorsun da Muş'a yatırım yapıyorsun? Sen niye geliyorsun da Van'a yatırım yapıyorsun? Sen niye geliyorsun da Hakkari'ye yatırım yapıyorsun. Sen niye geliyorsun da Diyarbakır'a yatırım yapıyorsun. Buranın hayat standardını yükseltiyorsun?' Terörizm bundan rahatsız. Terörist bundan rahatsız. İnadına bu yatırımlar devam edecek. İnadına benim insanımın yaşam standardı yükselecek. Biz öyle bakıyoruz. İnadına daha ileri demokrasi olacak. İnadına daha ileri özgürlük olacak bu ülkede.”

  Bunu batıda, doğuda, kuzeyde ve güneyde de ülke insanı için başaracaklarını ifade eden Erdoğan, ayrımcılık, etnik milliyetçilik, bölgesel milliyetçilik ve dinsel milliyetçilik yapmadan bunu başaracaklarını söyledi.

  Erdoğan, ne sağlıkta, ne eğitimde, ne adalette, ne emniyette, ne ulaşımda, ne de enerjide, hiçbir şeyde ayrıma gitmediklerini, bundan sonra da gitmeyeceklerini vurgulayarak, bunu herkesin göreceğini söyledi.

  “AT DENİZE BALIK BİLMEZSE, HALİK BİLİR”

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlarına, hep ilk günkü heyecanlarını aynı şekilde korumaları ve dinamizmlerini muhafaza etmeleri gerektiğini söylediğini, çünkü yapacak daha çok işleri bulunduğunu bildirdi.

  Şile'nin potansiyelini kendileri gelinceye kadar kimsenin ortaya çıkaramadığını, ilçenin zenginliğinin ne Şile'ye, ne İstanbul'a, ne de Türkiye'ye sunulamadığını dile getiren Erdoğan, şimdi Şile'nin eğitim, kongre ve sağlık merkezi haline gelmeye başladığını söyledi.

  Erdoğan, Şile'de artık üniversitelerin, beş yıldızlı otellerin kurulmaya başlandığını, 200 yataklı bir hastanenin inşasının devam ettiğini anımsatarak, bunlar hizmete girdiğinde Şile'nin durumunu herkesin göreceğini kaydetti. Erdoğan, “Bu adımları atmaya devam edeceğiz. Çünkü biz halkımızı seviyoruz, ülkemizi seviyoruz ve halkımıza inanıyoruz. Siz de bize inanın” diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, yarın Tunceli'de, diğer gün Kırıkkale ve Ankara'da, önümüzdeki hafta da Van ve Hakkari'de olacağını, orada yapılacak açılışlarla halkla bütünleşeceklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Buna dayanamayanlar, tahammül edemeyenler olabilir, olacak. Şunu biliniz; seveniniz de var, sevmeyeniniz de... Bunu biz biliyoruz. Herkes de bizi sevmeye, takdir etmeye mecbur değil ama biz şunu biliriz, 'At denize, balık bilmezse halik bilir'. Bunu takdir edenler er geç çıkacak. Sağlığımızda çıkar, sağlığımızdan sonra çıkar ama çıkacak. Niye? Eser ortada. Biliyorsunuz, Ziya Paşa'nın o güzel lafı ortada, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'; olay budur.”

  EYLEMLERDE ÇOCUKLARIN KULLANILMASI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şile'nin kısa süre içinde Türkiye'nin müstesna ilçelerinden biri olacağını ve manzara Türkiye'de nasıl değişiyorsa, Şile'nin manzarasının da böylece değiştiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

  “Bir şeyi özellikle ifade etmek istiyorum. Tabii ki doğu ve güneydoğu illerimiz bir şantiye halinde ve terör örgütündeki malzemeler alınıyor. Panikleri bu yüzden, tahrikleri bu yüzden, kışkırtmaları bu yüzden ve o kadar ileri gittiler ki artık 6-7 yaşındaki çocukları bakıyorsunuz araziye sürüyorlar. Bunlar tabii çok çok çirkin şeyler ama bu yanlışları, onlara bir bumerang gibi dönecektir.

  Buradan bir kez daha özellikle ifade etmek istiyorum. Biz bu yolda kararlıyız. Bu işin bedeli ne olursa olsun ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Burada yılmak yok ve bu azmi, bu kararlılığı milletçe göstereceğiz. El ele vereceğiz. Bir olacağız, beraber olacağız, diri olacağız. Bunu yaparsak, bunu başarırsak, göreceksiniz bu işin sonu da hayrolacak. Kardeşliğimize, dostluğumuza, bütünlüğümüze nifak sokmaya çalışanlara asla prim vermeyelim. Bu millet yine bir bütün olarak inanıyorum ki bunlara cevabını veriyor ve verecek.”

  Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, kurdele keserek, 4,5 yılda yapılan toplam bedeli 217 milyon YTL'lik yatırımların açılışını gerçekleştirdi.

  Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şile'deki törenlere katılmak üzere Üsküdar Emniyet Mahallesindeki konutundan, kara yoluyla Şile'ye geçti. Erdoğan'ın makam otomobili, güzergah üzerinde Çekmeköy ve Çamlık mevkisinde iki kez bir süre durdu.

  ERDOĞAN, CUMA NAMAZINI HÜSEYİN KEÇİCİ MERKEZ CAMİSİ'NDE KILDI

  Başbakan Erdoğan, toplu açılış ve tanıtım töreninin ardından, törenin yapıldığı Terminal Meydanı'nın yanındaki Hüseyin Keçici Şile Merkez Camisi'ne geçti.

  Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve bazı AK Partili milletvekilleriyle cuma namazı kıldı.

  Cami çıkışında alkışlarla karşılanan Erdoğan, vatandaşlarla selamlaştı.

  Başbakan Erdoğan, buradan yürüyerek Şile Belediye Başkanlığına geçti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı