Gündem Haberleri

  Başbakan kızı koşar mı tartışması

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Plan ve Bütçe Komisyonu'nda CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu'nun, ‘‘Ayrımcılık yapıldığı’’ imasında bulunurken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kızını örnek göstermesi, AKP'lilerin tepkisine neden oldu.

  Aile Araştırma Kurumu'nun oluşturulmasına ilişkin tasarının görüşülmesi sırasında söz alan Kumkumoğlu, Erdoğan'ın, ‘‘Aile planlaması uydurma, Allah ne verdiyse yapın’’ dediğini öne sürerek, ‘‘Aile Araştırma Kurumu, topluma nüfus planlaması mı önerecek, yoksa Başbakan'ın görüşleri doğrultusunda mı politika üretecek?’’ diye sordu. Erdoğan'ın, Dünya Atletizm Şampiyonası'na katılan Süreyya Ayhan'ı izlemek üzere Paris'e gittiğini de anımsatan Kumkumoğlu, ‘‘Acaba Başbakan'ın kızlarından herhangi biri -ki hepsi benim kardeşimdir- Süreyya ‘dan iki kat daha hızlı olsa, öyle bir koşuya katılabilecek mi?’’ sorusunu yöneltti. AKP'liler, meseleyi şahsileştirdiği gerekçesiyle ‘‘Ayıp oluyor, bunlara lüzum yok’’ diye tepki gösterdiler.

  DUYMADIM

  AKP Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan, Başbakan'ın, ‘‘Bakabileceğiniz kadar çocuk yapın’’ dediğini söyledi. Kumkumoğlu, o sözü duymadığını belirtince AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, ‘‘Sen cümlenin sonunu duymuşsun’’ diye laf attı. Devlet Bakanı Güldal Akşit, Kumkumoğlu'nun sözlerini talihsizlik olarak nitelendirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı