Gündem Haberleri

  Başbakan internette sürpriz yapabilir

  Turan YILMAZ/ANKARA
  04.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, tartışılan mal varlığını partisinin muhasebe kayıtları gibi internetten açıklayarak sürpriz yapmaya hazırlandığı belirtildi.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Hürriyet’e, "Yakında, merak eden varsa gidip internete baksın, diyebilir" dedi. Fırat şunları söyledi:

  Partisinin muhasebe kayıtlarını Türkiye’de ilk kez internetten isteyen herkesin incelemesine açan ilk siyasetçi olan Başbakanımız, yakında bir sürpriz yapıp kendi mal varlığını da yine internet üzerinden yayımlayabilir.

  Başbakanımız mal varlığının hesabını vere vere bugünlere geldi. Mahkemelerde en ince hesabına kadar aklanarak geldi. Mal varlğını açıklamaktan korkacağı, gocunacağı, açıklamaktan çekineceği hiçbir şeyi yok. Mal varlığını birilerinin önüne koyup, ’doğrudur’ dedirtmek gibi bir amacı da yok. Sadece, işin bulandırılıp sulandırılıp ülke gündeminin karartılmasına razı değil. Onun için yakında, ’merak eden varsa gidip internete baksın’ diyebilir. Kendisi bunu yapamayacak biri değil.

  Baykal’ın mal varlığını açıklaması iyi olmuştur. Ama, Baykal başkalarından isteyene kadar keşke önce kendi mal varlığını açıklayıp sonra bu tartışmayı başlatsaydı, o zaman daha iyi olurdu.

  Sadece mal beyanı tek başına şeffaflığı sağlamaz. Önce, şeffaflığın önündeki Anayasal ve yasal engellerin kaldırılması gerekiyor. Şeffaflık ancak bu engeller ortadan kaldırıldıktan sonra sağlanabilir. O zaman kimsenin usulsüz, yolsuz, haksız kazanç elde edememesi sağlanmış olur. Çünkü, servet beyanı tek başına bir insanın elde ettiklerinin tamamını gösterir bir belge değil. Üçüncü şahıslara da transfer edebilirsiniz, doğru da yazmayabilirsiniz. Önemli olan işin şeffaflaştırılması.

  AKP, personelinden mal beyanı almış

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın mal varlığıyla ilgili tartışmalar sürerken partisi AKP’nin, personelinden mal beyanı aldığı ortaya çıktı. AKP İdari ve Mali İşler Başkanlığı, geçen yıl başında yayınladığı bir yönergeyle personele mal bildiriminde bulunma zorunluluğu getirmişti. AKP Personel İşleri’nin de, geçtiğimiz şubat ayında bu yönergedeki, "personel, istendiği zaman mal bildirimi vermek zorundadır" hükmüne dayanarak, genel merkez ve bağlı birimlerde çalışan 135 personelden mal bildirimlerini aldığı öğrenildi.

  Yasal değişiklik çalışması

  AKP, mal varlığı ve siyasi etikle ilgili yapılacak yasal değişiklik üzerinde çalışmalarına başladı. AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, mal varlığı ve siyasi etik konusunda yasalar, milletvekilleri tarafından verilmiş teklifler üzerinde tarama yaptıklarını söyledi. Ergin, TÜSİAD gibi bazı sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını da topladıklarını söyledi. Ergin, konuyla ilgili pazartesi günü, MYK’da sunum yapılacağını belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı