GeriGündem Başbakan 'İki Yeni İstanbul'u açıkladı... İlk şehir Uskumruköy'e
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  326
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan 'İki Yeni İstanbul'u açıkladı... İlk şehir Uskumruköy'e

Başbakan 'İki Yeni İstanbul'u açıkladı... İlk şehir Uskumruköy'e
refid:17760100 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde İstanbul'a kuracağı iki yeni şehri açıkladı. 1'er milyonluk şehirlerin birinin Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında diğerinin ise Anadolu Yakası'nda inşa edileceğini belirten Erdoğan, işadamı Ali Ağaoğlu'na dönerek ''Ağaoğlu belki de bu işe girersin'' dedi. Erdoğan'ın Avrupa Yakası'nda ''40 bin hektarlık alan üzerine, maden ocaklarının olduğu bölgede inşa edilecek'' diyerek işaret ettiği bölge Uskumruköy ve Yalıköy'e kadar uzanan kıyı şeridini kapsıyor.

İKİ YENİ İSTANBUL SİMÜLASYONUNDAN KARELER

İŞTE YENİ İSTANBUL PROJESİ / WEB TV

İşte Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan satır başları:

İSTANBUL’U MAHVETTİLER

On yıllar boyunca devam eden plansız betonlaşma İstanbul’u mahvetmiştir. İstanbul’a, ülkemize ihanet etmişlerdir.

İstanbul’u aslına döndürme gayreti içine girdik 94’ten itibaren. Birçok yerde yıkım yaptık. Birçok yerde de yasalarla hep karşı karşıya kaldık. Üstat ‘’Ceketimizin astarında kaybettiğimiz güneşi başka iklimlerde arıyoruz’’ diyor.

Ah ah nasıl yıktılar bizi, kendi içimizden vurdular.  Biz kendi şehirlerimizi, tarihteki gibi muhteşem şehirlerimizi inşa edebiliriz. Yeni şehirler de imar edebiliriz.

3 ÖNEMLİ KAVRAM  

İdrak, inşa ve ihya gibi 3 kavram çok önemli. Biz yeni bir inşa hareketini başlatıp 74 milyonu ihya edecek bir süreci başlattık.

GEL SEN DE BİZİMLE MİTİNGE TRENLE

Bir parti seçim beyannamesinde diyor ki: Ankara-Konya hattını bitireceğiz.

Günaydın. Ankara-Konya bitti. Konya mitinginde hızlı trenle gideceğiz. Davet edeyim gel sende bizimle.

Ankara-Sivas’ı bu arada inşa ediyoruz.

KÜFRETTİLER, YALAN SÖYLEDİLER

İki hafta önce Kanal İstanbul’u açıkladık. Türkiye geneli ve dünyada nasıl ses getirdiğini gördük. Proje üretirseniz alıcısı var.

Bak diğerleri hemen arkamıza düştü ve hayal üretmeye başladılar.

Yetişemedikleri yerde küfrettiler, yalanlar ürettiler.

Bugün açıklayacağımız proje bir İstanbul projesi olmaktan ziyade bir Türkiye projesidir

Çünkü İstanbul Türkiye’nin özüdür.

İSTANBUL’A 2 YENİ ŞEHİR KURULACAK

İstanbul için 2 yeni şehrin planına başlıyoruz. Bu şehirlerden birini Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısında, diğerini de Anadolu yakasında kuruyoruz.

İstanbul nüfusunu arttırmak değil (Bunu birileri speküle ediyor) birinci derecede İstanbul’un deprem tehdidi altında olduğunu unutmayınız. En güvenli yerler de şu anda üzerlerinde şehirleri kuracağımız alan. Depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm programı kapsamında bu şehirleri kuruyoruz. Zihni hazırlığı yeni başlamadı. Seçimin hemen sonucunda plan-proje çalışmasını yoğunlaştıracağız.

Başbakan İki Yeni İstanbulu açıkladı... İlk şehir Uskumruköye

HEDEF 1’ER MİLYONLUK ŞEHİRLER

İstiyoruz ki böyle güzel yerlerde benim vatandaşım insanca yaşamanın erdemine ulaşsın.

Daha önce İstanbul’a Başakşehir ve Hilal Kent’i, Ataşehir’i, Kayabaşı’nı kazandırdık. Buralarda hep değişim, dönüşüm var.

Bunların hayal bile edemeyeceği adımlar bunlar.

İstiyoruz ki o çirkin yapılaşmalardan kurtulmak istiyoruz. Deprem olduğu zaman belki yüzbinlerce insanın ölümüne neden olacak yapılanmadan İstanbul’umuzu kurtaralım istiyoruz.

Şu anda Karadeniz Sahil Şeridi deprem tehdidi en az olan bölgedir. Kanal İstanbul projesinin de çevresinde belli yapılaşmayı yapacağız.
İdeal tespitimiz bir milyon bir tarafta, bir milyon diğer tarafta.

Halkımızın da katkısıyla her iki şehir de sadece ikamet amacıyla uydu kentler olarak değil, ekonomik, sportif, kültürel merkezler olarak yükselecek.
Hedefimiz 60 milyonluk gidiş-gelişin olacağı havalimanı. Buraya büyük bir havalaanı da yapılacak.

DEPREM RİSKİ ALTINDAKİ BÖLGELER TAŞINACAK

Bu bölge taş ocaklarının olduğu bir bölgeydi. Adeta savaş görmüş bir ülke. Sosyal, ekonomik alanları, yeşil alanları, mabetleriyle her iki şehir de sadece İstanbul’un değil dünyanın cazibe merkezleri olacak.

Muhtemel bir İstanbul depreminin 100 milyar lira hasar vereceği düşünülürse kuracağımız iki şehir ülkemize yük getirmeyecek.
Ağaoğlu belki de bu işe girersin..

Deprem riski altındaki bölgeler taşınacak. Taşınma gönüllülük esasına göre olacak. Kimse mağdur edilmeyecek.
İki yeni şehirler İstanbul’un küresel bir şehir olma hüviyetini güçlendiriyoruz

3. KÖPRÜ GÜZERGAHI BU ŞEHİRLERDEN GEÇECEK

İstanbul’un uzantıları iki yeni şehir olacak. İki şehir yerel değerlerin yaşatıldığı, her türlü imkanın olduğu şehirler olacak.
Üçüncü köprünün yol güzergahı da buradan geçecek.

İstanbul’un finans merkezi olması hedefi bu iki yeni şehirle daha da güçlenecek.

ÇEVREYE ZARAR VERMEYECEK

Bu 2 yeni şehir çevreye zarar vermeyecek. Bu insanları güçlendiren bir anlayışla inşa edilecek. Her türlü turizm, fuar organizasyonu için İstanbul bu şehirlerle çekim merkezi olacak.

Avrupa yakasındaki şehir Karadeniz kıyısında, o maden alanlarında inşa edilecek. Bu alanda şu anda zaten maden ocaklarıyla ekolojik denge bozulmuş durumda.

40 BİN HEKTARLIK ALAN ÜZERİNE KURULACAK

40 bin hektarlık alan üzerine kurulacak şehir sayesinde yeniden hayat bulacak. Yeşile ve hayata kavuşacak. İstanbulluların denize, kültür ve turizme ulaşım noktaları bu şehir olacak.

Liman ve marinalarıyla aynı zamanda bir ticari merkez olarak da kurgulayacağız. Spor noktasında İstanbul’a önemli bir kompleksi ayrıca kazandıracağız.

SEÇİMDEN BİR YIL SONRA İNŞA BAŞLAYACAK

Özellikle bu 2 şehir projemizde ayrıntılı ve hassas bir etüd aşamasından sonra yükselmeye başlayacak. Seçimden sonra bir yıl sonunda artık makinalar o bölgede çalışmaya başlayacak.

3. köprünün de ihalesini yapmış olacağız o arada biz de. Bazı muhalefet, medya ve yazarların da bu projeye de önyargılı yaklaşacaklarını tahmin etmek güç değil. Tahmin ederim ki ben yanılırım.

Arzumuz o ki muhalefet partileri ‘’Burada insan yok rantiye var’’ gibi peşin bir hüküm vermeden önce böyle bir vizyonu paylaşabilme gayretine girsinler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle