Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan'dan 9 Eylül mesajı

  AA
  09.09.2012 - 13:54 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in düşman işgalinden kurtarıldığı 9 Eylül 1922 gününün, bağımsızlık yolunda atılmış büyük bir adım olduğu kadar, Cumhuriyetin kuruluşuna giden sürecin de habercisi olduğunu bildirdi.

  Erdoğan, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında şunları kaydetti:
  “Aziz milletimizin vatanımızın bağımsızlığı için başlattığı ve tarihin akışını değiştirdiği kurtuluş mücadelesi, Dumlupınar'da, Sakarya'da elde edilen büyük zaferlerin sonrasında, 9 Eylül 1922'de İzmir'in işgalden kurtarılmasıyla son bulmuştur.
  Gazi Mustafa Kemal'in Dumlupınar ve Sakarya'da elde edilen zaferler sonrasında,İzmir'i kurtarmak üzere kahraman ordularımıza verdiği 'Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!' komutu, adeta milli hafızamıza kazınmıştır.
  İzmir'in düşman işgalinden kurtarıldığı 9 Eylül 1922 günü, bağımsızlık yolunda atılmış büyük bir adım olduğu kadar, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden sürecin de habercisi olmuştur.”
  İzmir'in, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra ev sahipliğini yaptığı İktisat Kongresiyle, uluslararası fuarlarla Türkiye'nin kalkınması noktasında en önemli merkezlerden biri olduğunu ve muasır medeniyet yürüyüşüne öncülük ettiğini belirten Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:
  “Ege'nin İncisi adıyla andığımız ülkemizin en önemli metropollerinden biri olan İzmir, bugün, Ege'nin İncisi sıfatını layıkıyla taşımakta, dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olarak yıldızını parlatmaktadır.
  Bu düşüncelerle, güzel İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, tüm İzmirlileri sevgiyle selamlıyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı