Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan'a ayetli cevap

  Ersin ERCAN- Seçkin KIRARSLAN- Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
  25.05.2010 - 14:18 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Zonguldak gezisinde Genel Maden İşçileri Sendikası’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu burada sendikanın taşeronlaşmaya karşı durması gerektiğini söyledi. Ardından Kılıçdaroğlu sustu. Parti Meclisi üyesi emekli müftü İhsan Özkes önce grizu patlamasında hayatını kaybeden madenciler için dua etti sonra Başbakan Erdoğan’ın, “Bu mesleğin kaderinde bu var” sözlerine cevap verdi.

  MÜFTÜDEN BAŞBAKAN'A AYETLİ YANIT / WEB TV 

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ın Devrek İlçesi’nde kalabalık bir partili grubu tarafından karşılandı. Partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, yaklaşık 120 araçlık konvoy ile Zonguldak’a hareket etti. Şehir merkezinde otobüsten halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) geldi. Kılıçdaroğlu, GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu ve maden işçileri tarafından sendika binasının önünde çiçeklerle karşılandı.
             
  “ÜRETENİN YANINDAYIZ”        

  Ramis Muslu’nun makamına çıkan Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Hakkı Süha Okay, kurultayda Parti Meclisi'ne seçilen İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve partililer, grizu faciasında ölen 30 madenci için başsağlığı dileğinde bulundu.

  Sendikanın taşeronlaşmaya karşı durması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP olarak yeraltında üreten emekçinin yanında olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Aramızda zaman zaman görüş farklılıkları olabilir ama CHP olarak her zaman üretene, katma değer yaratana destek vereceğiz. Biz de sizden tek bir şey istiyoruz. Siz de koşulsuz olarak yanınızda olan CHP’ye destek verin, Türkiye’ye destek verin. Türkiye’yi içinde bulunduğu darboğazdan el ele vererek çıkaracağız” dedi.

  Muslu da madenciliğin ayrı bir deneyim, bilgi, kültür isteyen bir iş kolu olduğunu belirterek, “Yer altında kesinlikle taşeron firma istemiyoruz” diye konuştu.

  MADENCİLER İÇİN DUA ETTİ

  Parti Meclisi üyesi emekli müftü İhsan Özkes, Muslu’nun makamında ölen madenciler için dua etti.

  Özkes, Başbakan Erdoğan’ın, “Bu mesleğin kaderinde bu var” sözlerine karşılık, “Bu kader değildir. Bu anlayış çok tehlikelidir, bir anlamda intihar demektir. İntihar günahtır, hiçbir madenci bile bile intihar etmez” dedi.

  “Tedbir, takdiri bozar” şeklinde bir söz olduğunu hatırlatan Özkes,  tedbir alınması ve İslam dininin doğru anlaşılması halinde bu tür olayların  yaşanmasının önüne geçilebileceğini ifade etti.

  AYETLİ CEVAP

  CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan şunu çok iyi bilsin kaderin ne olduğunu biz  de biliyoruz ama önce insan aklını kullanacaksınız, gerekli önlemleri alacaksınız  sizin gücünüzü aşan bir olay olursa onu 'kader' olarak söyleyeceksiniz” dedi.

  Zonguldak'ta göçüğün meydana geldiği Karadon Maden Ocağı'nı ziyaret eden  Kılıçdaroğlu, Türkiye Taşkömürü İşletmesi (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan'dan  bilgi aldı.

  Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, teknik rapor ortaya çıkmadan  kazaya ilişkin ayrıntılı bilgi elde etmenin mümkün olmadığını belirtti. TTK'nın  madencilik alanındaki deneyimine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bu birikimden  yararlanılması gerektiğini söyledi.

  Konuşmasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı raporlarından  alıntılar yapan Kılıçdaroğlu, bu raporlarda mevcut kazaların yüzde 98'inin  “önlenebilir türde” olduğunun ifade edildiğini belirtti. Raporlara göre işletme  belgesi olan iş yeri sayısının 87, belgesi olmayanların sayısının ise 604  olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in  raporların ayrıntılarını kamuoyuna açıklamasını beklediğini kaydetti.

  Uluslararası Çalışma Örgütünün 1995 yılında kabul ettiği maden iş  yerlerinde iş sağlığı ve iş güvencesiyle ilgili uluslararası sözleşmenin 1998  yılında Türkiye'de bürokratik mekanizma tarafından kabul edildiğini ancak şu ana  kadar parlamentoya sunulmadığını belirten Kılıçdaroğlu, anlaşmanın bir an önce  Meclise getirilmesi gerektiğini söyledi.

  Maden iş yerlerinde çalışmanın çok zor olduğunu dile getiren  Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

  “Buraya gelirken yolda gördük, işçilerimizin yüzlerinde kömür karası  var. Aslında bu onların emeklerinin ne kadar yüce olduğunu, çalışmalarının ne  kadar zor koşullarda gerçekleştiğini gösteriyor. Onlar şu anda bizim soluduğumuz  temiz havayı değil, yüzlerce metre aşağıdaki kömür tozlarını teneffüs ediyorlar.  İş yeri güvenliği, iş sağlığı çok önemli kavramlar ama bu kavramlar sadece  uluslararası sözleşmelerde, yasalarda yazılı kavramlar olmaktan çıkıp günlük  yaşamımızın da bir parçası olmak zorundadır.”

  Madenciliğin gelişmesi için teknik olanakların geliştirilmesinin önemine  değinen Kılıçdaroğlu, bunun yer altında güvenliği de artıracağını söyledi.  Yatırım olanaklarının büyük ölçüde kısıtlandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, bunun  iş güvenliğinin sağlanmasını engellediğini ve olumsuz sonuçlara yol açtığını  savundu.
         
  "CHP EMEKTEN, EMEKÇİDEN YANA BİR PARTİDİR”

           
  Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından gazetelerin sorularını da yanıtladı.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kazaya ilişkin daha önceki açıklamaları ve bugün  grup toplantısındaki konuşmasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları  söyledi:

  “Sayın Başbakan şunu çok iyi bilsin kaderin ne olduğunu biz de biliyoruz  ama önce insan aklını kullanacaksınız, gerekli önlemleri alacaksınız sizin  gücünüzü aşan bir olay olursa onu 'kader' olarak söyleyeceksiniz. Yoksa hiçbir  önlem almadan, gerekli çabaları göstermeden yer altına, madenlere işçileri  indireceksiniz, ondan sonra hiçbir önlem almadığınız için patlamalar olacak ve  siz bunu 'kader' olarak algılayacaksınız. Bu doğru bir olay değil. Sayın  Başbakan'ın kader kavramı nedir, ne anlama geliyor onu okumasını isterim.

  'İşçi dostu' olarak da bir eleştirisi olmuş galiba. Herhalde rahmetli  Bülent Ecevit'in Çalışma Bakanlığı döneminde neler yaptığını Sayın Başbakan öyle  anlaşılıyor ki bilmiyor. CHP emekten, emekçiden yana bir partidir. Alın teriyle  kazanılan paranın kutsal olduğuna inanan bir partidir. Dolayısıyla emekçinin  hakkını korumak elbette siyasal iktidarın da görevidir, onu kabul ederiz  kuşkusuz. Ama Sayın Başbakan'a şunu sormak isterim, sizin iktidarınız döneminde  İş Güvencesi Yasası'na sınırlama getirdiniz mi getirmediniz mi? Yine sizin  iktidarınız döneminde taşeron işçiliğin bir devlet politikası olarak uygulamaya  konulduğunu herhalde Sayın Başbakan da kabul eder. Bugün kamuda yaklaşık 2  milyona yakın işçi taşeron aracılığıyla çalıştırılıyor. Acaba Sayın Başbakan bu  işçilerin hangi gerekçeyle taşeron aracılığıyla çalıştırıldığını bize anlatırsa  biz de onun ne kadar 'işçi dostu' olduğunu öğrenmiş oluruz.”

  Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında  'Manşetlerle gelen manşetlerle gider, manşetlerin doldurduğu açık denizlerde  alabora olur' gibi ifadeleri var. Bunlarla ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?”  şeklindeki soruya yanıt vermedi. Kılıçdaroğlu, burada sadece işçilerle ilgili  konuşacağını söyledi.

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun maden ocağına gelişi sırasında görüntü almak  isteyen basın mensupları arasında kavga çıktı. Kılıçdaroğlu ile beraber  Ankara'dan gelen gazetecilerle yerel basın mensupları arasında sık sık gerginlik  yaşandı.

  Konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu, kazanın yaşandığı ocağın girişine  gitti. Kılıçdaroğlu parti otobüsünden de kazanın olduğu ocağın çevresinde  toplananlara seslenerek, başsağlığı diledi.
   
  İŞTE O AYET

  Ve (mallarınızı) Allah yolunda infâk edin (başkalarına verin)! Ve de kendi elinizle (kendinizi) tehlikeye atmayın! Ve ahsen olun! Muhakkak ki Allah, muhsinleri sever.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı