Gündem Haberleri

  Başbakan erdoğan'a 'anasını satayım' tepkisi

  ANKA
  06.02.2006 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Zeytinburnu İlçe Kongresi’nde söylediği "anasını satayım" sözlerine kadın siyasetçilerden sert tepki geldi.

  ANAP Afyon Milletvekili Reyhan Balandı, Başbakan’ı ne yasa ne de yol yordam bilmemekle eleştirdi. "Başbakanı çocuklarımıza izlettirmemiz sakıncalı duruma geldi" diyen Balandı, şöyle konuştu: "’Ne var be’, ’anasını satayım’ gibi sözler bir ülkenin başbakanına yakışır ve çocuklarımıza örnek olacak sözler değil. Üstelik Türk kadınına büyük bir saygısızlık olarak nitelendiriyorum. Çocuklarımızı magazin programlarından uzak tutarken Başbakan sayesinde ülke gündeminden de mahrum etmek durumunda mı kalacağız? Konuşması gerekenleri konuşsun, mesala mal varlığını açıklasın, konuşmaması gerekenleri değil."

  DYP Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Ayla Özbek de Başbakan Erdoğan’ı bir kadın olarak kınadığını ifade etti.
  Erdoğan’ın "bir başbakanın ağzına yakışmayacak tarzda konuştuğunu" kaydeden Özbek, şöyle dedi:
  "Kadınlara değer verdiğini söylüyor ama böyle konuşabiliyor. AKP’nin böylelikle kadına ne kadar değer verdiği bizzat birinci ağzından satır aralarında çıkıyor. Devlet ciddiyeti içinde bir başbakanın bin kez düşünüp bir kez konuşması gerekir. Onu doğuran da bir ana. Analar satılır mı diye kendisine soruyoruz."

  CHP İzmit Milletvekili Canan Arıtman da Erdoğan’ı kadınlardan ve annelerden özür dilemeye davet etti.
  "Sayın Başbakan, ’ben halkın ağzıyla konuşuyorum’ demiş. Halkını bu kadar tanımayan bir başbakanı tasavvur edemiyorum" diyen Arıtman, "Türk halkı ağzı bozuk bir halk değildir" şeklinde konuştu. Arıtman, Erdoğan’a yönelik tepkisini şu sözlerle sürdürdü: "Anasına saygısızlık eden bir halk hiç değildir. Bu kabul edilebilir değil. Türk analarına ve kadınlarına saygısızlığın ötesinde hakaretin ifadesi. Türk kadınları ve anaları adına kınıyorum. Türk annelerinden özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum.

  Genel Başkanımız sayın Deniz Baykal geçenlerde çok güzel bir şey söyledi. ’Sayın Başbakan konuşacağı zaman televizyonlarda çocukların izlememesi için uyarı geçmesi gerekir’ demişti. Sayın Baykal’ın ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı.

  Sayın Başbakan çocukların eğitimini, terbiyesini bozacak bir üslup kullanıyor. Çocuklar dinlememeli. Ve Türk analarından mutlaka özür dilemeli. Böyle bir saygısızlık olmaz."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı