Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan Simav'da protesto edildi

  Mehmet YENEN / SİMAV(Kütahya), (DHA)
  23.05.2011 - 09:54 | Son Güncelleme:

  KÜTAHYA’da meydana gelen depremden sonra merkez üssü Simav’a gelmeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlar tarafından protesto edildi.

  DEPREMZEDELERDEN PROTESTO / FOTO GALERİ

  Bugün, saat 22.00 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan çoğunluğu esnaf yüzlerce vatandaş, Simav’a gelmediği gerekçesiyle Başbakan aleyhine sloganlar atarak Çadır Kente kadar yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı protesto eylemi kapsamında Çadır Kentte toplanan Simavlılar ilçelerinin afet bölgesi ilan edilmesini istedi. Kaymakam Yüksel Ünal ve Belediye Başkanı Kasım Karahan, burada vatandaşları sakinleştirmek için konuşmalar yaptı. Ancak kızgın Simavlılar protestolarına devam etti.

  Protestocu Simavlılar daha sonra sessiz bir şekilde olay çıkarmadan dağıldı.

  YOL KESEN VATANDAŞLARI BAKAN ÇİÇEK İKNA ETTİ

  Depremin ardından kendilerine ilgi gösterilmediğini  iddia ederek yol kapatma eylemi yapan Beyce beldesinden bir grup vatandaş, Devlet  Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından ikna edildi.

  Vatandaşlar, depremin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen hiçbir yetkilinin  kendileriyle ilgilenmediğini öne sürerek, Simav-İzmir karayolunu trafiğe kapattı  ve 3 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.

  Simav Kaymakamı Yüksel Ünal'ın, “Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Cemil Çiçek gelmeden yolu açmayız” diyen grubu ikna çabası sonuç vermedi.

  Deprem bölgesinde inceleme yapmak üzere Simav'da bulunan Çiçek, eylemin  başlamasından 2,5 saat sonra vatandaşların bulunduğu yere geldi.

  Burada yol kapatan gruba hitap eden Çiçek, “Deprem olduğu andan itibaren  tüm Bakanlıklar ve Kızılay, ciddi bir çaba harcadı. Hükümet olarak işi ilk andan  itibaren koordine ettik. Bugün birlik ve dayanışma günüdür” dedi.

  Grup, Çiçek'in konuşmasının ardından eylemi sonlandırdı.

  724 DEFA SALLANDI

  Simav'da 5.9 büyüklüğünde depremin yaşandığı 19 Mayıs'tan bugüne kadar büyüklükleri 1.5 ile 5.7 arasında  değişen 724 deprem meydana geldi.

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi  Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, geçen perşembe gününden bu yana büyüklüğü  2'den küçük 8, 2 ile 3 arasında 522, 3 ile 4 arasında 181, 4 ile 5 arasında 12 ve  5 ile 6 arasında 1 sarsıntı kaydedildi.

  Açıklamada, Simav'da artçı depremlerin devam ettiği belirtildi.

  SİMAV TAŞINIYOR

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı