GeriGündem Başbakan Erdoğan: Kanatlı hayvanları saklamayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Erdoğan: Kanatlı hayvanları saklamayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kuş gribinde bilinçlenmenin önemine vurgu yaparken, "Herhangi bir paniklemeye varmadan halkımızın elindeki tavuk, hindi, kazları saklama gayretine girmemesi lazım" dedi.

Başbakan Erdoğan, AKP Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin kuş gribindeki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, gerek Sağlık Bakanı, gerekse Tarım Bakanı’nın bu konuyla ilgili açıklamalar yaptıklarını söylerken, yaklaşık yarım saat önce de Tarım Bakanı Mehdi Eker ile Aralık ilçesinden görüştüğünü ifade etti.
Tarım Bakanı Mehdi Eker’in, sekiz ilin valisiyle Iğdır’da biraraya geldiğini kaydeden Erdoğan, Eker’in orada yaptıkları çalışmaları anlattığını söyledi.

CUMA HUTBELERİNDE HALK BİLİNÇLENDİRİLECEK

"Önce Doğu Beyazıt’a geçecek, bölgeyi süratle dolaşacak. Bugün karne günü; valiler vasıtasıyla onlardan da yardım istendi" diyen Erdoğan, Cuma hutbelerinde halkı bilinçlendirmeye yönelik, imamlardan, hatiplerden yardım istenecek" diye konuştu.

Konuyla ilgili bilinç sorununun süratle aşılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, Tarım Bakanlığı’nın tüm bölgelere gerekli ödeneği valiliklere aktararak itlaf çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti. Erdoğan, şöyle konuştu:
"Burada halkımızın asla mağduriyeti yok, ama bilinçlendirilmeleri şart. Nasıl bu hayvandan hayvana geçiyor, nasıl hayvandan insana geçiyor, bütün bu konuyla ilgili çalışmalarımızı hep beraber sürdüreceğiz. Tabii medyamızın da desteğine şiddetle ihtiyacımız var.

Herhangi bir paniklemeye varmadan halkımızın elindeki tavuk, hindi, kazları saklama gayretine girmemesi lazım. Bölgede böyle bir sıkıntı varsa, il tarım müdürlüklerine müracaatla, zaten bedelleri neyse, o bedeller ödenerek bu itlaf yapılır."

Erdoğan, ölen çocuklara rahmet dilerken üçünün de aynı aileden olduğunu söyledi. Erdoğan, "Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak gerçekten zor. Ama bu bilincimizi artırmamız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

AÇIKLAMA VE TEŞHİSTE GECİKME ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Başbakan Erdoğan, açıklama ve teşhis süresinde gecikme olduğu eleştirilerinin anımsatılması üzerine, Sağlık Bakanı ve öğretim üyelerinin açıklamalarının olduğunu bildirdi. Erdoğan, "Orada bir gecikmenin olmadığını hepsi de söylüyorlar. Anında olaya müdahil olduklarını söylüyorlar" dedi. Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Bakanlığı’nın tedbirleri aldığını söyledi.

Erdoğan, "Tarım Bakanlığı’nın ilk planda itlaf için 7 trilyon lira (7 milyon YTL) ödenek ayırdığı, bu rakamın artırılıp artırılmadığına" ilişkin soruyu, "Tabii. Maliye Bakanlığımız ek ödenek verecek. 7 trilyon zaten yeterli ama. Maliye Bakanlığımız da ek ödenek vererek artıracak" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle