Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan Japonya'ya gitti

  Hürriyet Haber
  10.04.2004 - 22:28 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere THY'ye ait İzmir uçağıyla saat 22.10'da Japonya hareket etti.

  Erdoğan'ı Esenboğa Havalimanı'nda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Ankara Valisi Yahya Gür, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve öteki yetkililer uğurladı.

  Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan,Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kültür veTurizm Bakanı Erkan Mumcu, işadamları ve basın mensupları da Japonya'ya gitti

  Erdoğan, Japonya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Japonya Başbakanı'nın resmi davetlisiolarak beraberindeki bakanlar, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, işadamları ve basın mensuplarından oluşan bir heyetle çalışma ziyaretinde bulunmak üzere bu ülkeye gittiğini söyledi.

  Ziyaretinin Türkiye'den bu ülkeye Başbakan düzeyinde 1995 yılından bu yana yapılan ilk ziyaret olduğunu belirten Erdoğan, Japonya'nın 19.yüzyıldan itibaren Türkiye ile dostluk ilişkilerini yürüten bir ülke olduğunu söyledi.

  Erdoğan, Türkiye'nin Japonya ile günümüzde aynı demokratik ideal ve çağdaş değerleri paylaştığını, dünya meselelerine benzer yaklaşımlara sahip bulunduğunu vurgulayarak, bu durumun iki ülke ilişkilerini başta siyasi, ekonomik ve kültürel olmak üzere, her alanda geliştirmek ve çeşitlendirmek için gayet müsait bir zemin yarattığını kaydetti.

  Japonya'da bulunduğu süre içinde İmparator Akihito, ''2003 Japonya'da Türkiye Yılı''nın onursal eş başkanı Prens Mikasa, BaşbakanKoizumi, Senato Başkanı Kurata ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kono ile görüşmelerde bulunacağını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''İkili düzeydeki işbirliğimizi artırma olanaklarını ele alarak, güncel bölgesel ve uluslararası konular ve sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Ülkemiz ile Japonya arasında ekonomik işbirliği alanında büyük potansiyel mevcuttur. Üçüncü ülkelerde de işbirliğine gidilmesi için önümüzde farklı fırsatlar mevcut.

   Türkiye'deki Japon yatırımlaının daha da artmasını amaçlamaktayız. Ziyaretim sırasında, Japon işadamlarıyla da bir araya gelme ve onlara ülkemizde daha da farklı yatırımlarda bulunmaları konusunda özellikle yabancı yatırımcılar sağladığımız imkanlar konusunda birinci elden ayrıntılı bilgi verme imkanını bulacağız.''

  aşbakan Erdoğan, ziyaret çerçevesinde, Tokyo'daki temaslarının ardından Aiçi vilayetine giderek Türkiye'de yatırım yapan ve her geçengün bu yatırımlarını ileri götürmeyi hedefleyen Toyota firmasının tesislerini gezme ve inceleme fırsatı bulacağını bildirdi.
     
  TÜRK TARİHİNİN EN KAPSAMLI TANITIMI
     
  Bir yılı aşkın bir süredir Türk tarihinin en kapsamlı tanıtım etkinliği olan ''2003 Japonya'da Türk Yılı'' çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini anımsatan Erdoğan, Japon halkının sayısı 150'yi aşan bu faaliyetlere büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Erdoğan,şöyle devam etti:

  ''Bunun sonucu zengin tarihi ve kültürel mirası ile bir açık hava müzesi olarak nitelendirilen ülkemizi daha fazla sayıda Japon turistin ziyaret etmesine yönelik de bazı girişimlerimiz olacaktır. Esasen sağlam temellere dayalı Türk-Japon ilişki ve işbirliğine ivme kazandırmayı amaçladığımız bu ziyaretimin Türkiye ve Japonya ilişkileri açısından çok çok önemli bir ziyaret olacağına inanıyorum ve bununla birlikte bu münasebetlerin daha da ivme kazanacağı inancındayım.''
     
  ''HÜKÜMETİN YANINDA OLMAYA DAVET EDİYORUM''
     
  Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Kıbrıs'a ilişkin sorularını yanıtlarken de, bu konuda hükümet olarak ne düşündüklerini ve nasıl bir politika izlediklerini geçen Salı günü grup toplantısında açıkladığını ve hükümet sözcüsünün de gerekli açıklamaları yaptığını belirtti. Erdoğan, şunları söyledi:

  ''Bizler bu konudaki düşüncelerimizi açıklıyoruz. Yalnız tüm vatandaşlarımı bu konuda duygusal değil, gerek Türkiyemizin, gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ali menfaatlerine adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturma mücadelesi içerisinde olan hükümetimizin her zaman yanında olmaya özellikle davet ediyorum. Ve bizim bu meseleye bir milli mesele olarak baktığımızı herkesin bilmesi lazım. Ama bu milli mesele çözümsüzlük üzerine bina edilen bir mesele değildir, çözüm üzerine bina edilen bir meseledir. Gayretimiz de sadece bunun içindir.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı