Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan felaket bölgesinde

  Hürriyet Haber
  06.02.2005 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Endonezya'da incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Allahımız daha büyük felaketlerden bizi korusun” dedi.

  Başbakan Erdoğan, tsunami felaketinden zarar gören 5 ülkeye yaptığı gezinin ilk durağı Endonezya'da incelemelerde bulundu.

  Erdoğan, Açe eyaletinin başkenti Banda Açe'de Türkiye Kızılay Derneği'nin felaketzedeler için oluşturduğu Mescit Kueh Kampı'nı ziyaret etti. Buradaki sağlık ocağı, okul ve kreşte incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, kampta bulunan felaketzedelerle de sohbet etti.

  Erdoğan daha sonra Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı'dan Türk Kızılayı'nın bölgede gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

  Erdoğan, kamptaki incelemelerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, şunları söyledi:

  “Allahımız daha büyük felaketlerden bizi korusun. Dost ve Müslüman Endonezya'ya yardım elini uzatmak üzerimize düşen insani bir görev. Gördüğümüz kadarıyla okul, hastane ve yetimhane konusunda ihtiyaç var. Türkiye olarak elimizden gelen yardımı yapmak istiyoruz.”

  TÜRKİYE'YE ÖĞRENCİ GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye'deki yatılı bölge okullarına felaket bölgesinden öğrenci getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

  Erdoğan, tsunami felaketinden en çok zarar gören Endonezya'nın Açe eyaletindeki incelemelerini sürdürdü. Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle Açe eyaletinde tsunami felaketinin yaşandığı bölgeleri gezdi. Erdoğan, daha sonra Banda Açe Sultan İskender Muda Havaalanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, şöyle konuştu:

  “Türkiye'deki yatılı bölge okullarına felaket bölgesinden öğrenci getirmeyi düşünüyoruz. Bu konuda Endonezya'daki yetkililere teklif götüreceğiz. Biz felaket bölgesine nakdi yardım dışında proje bazında yardım düşünüyoruz.

  Onlardan yer göstermelerini istedik. Şimdi bütün görüşmelerde okul, hastane, yetimhane ve konut yapılması konusunu ele alacağız. Geçici konutlar bize yük oldu. Bu nedenle bu bölgelerdekilerin daha kalıcı olması lazım. Mevcut yerleşim yerlerini koruyarak felaket bölgesinde Türk köyleri, Türk mahalleleri yapacağız. Konut için fabrika kuracağız.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı