GeriGündem Başbakan Erdoğan: Bu adamın bu türlü anlayışı yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Erdoğan: Bu adamın bu türlü anlayışı yok

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu "Statükonun Allah’ı Ankara" sözüyle eleştirerek, "Allah mekandan münezzehtir. Allah’a mekan tayin edemezsin. Bu adamın bu tür bir anlayışı yok ki. Neyi, nasıl niçin kullanacağını bilmiyor" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Oba helikopteriyle, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 3 helikopter eşliğinde Düzce’nin Yığılca İlçesi’ne geldi. Başbakan Erdoğan’ın gelişi sırasında özel harekatçı polisler tepelere, binaların çatılarına ve camilerin minarelerine çıkarak güvenlik önlemi aldı. Toprak futbol sahasına inen helikopterle gelen Başbakan Erdoğan’ı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Düzce Valisi Vasip Şahin, Yığılca Kaymakamı Nuri Gezici, Düzce Belediye Başkanı Ak Partili İsmail Bayram, Ak Parti Düzce Milletvekilleri ve partililer karşıladı. Başbakan Erdoğan, parti otobüsüyle Yığılca ilçe merkezine giderek, meydana toplanan yaklaşık 1000 kişiye hitap etti.

Başbakan Erdoğan, millete efendi değil, hizmetkar olmaya geldiklerini belirterek, "Çok farklı ve modern bir Türkiye’yi, benim insanımın çok daha insanca refah, huzur, mutluluk içinde yaşadığı Türkiye’yi sizlerle hazırlayacağız. Çünkü biz millete efendi olmaya değil, millete hizmetkar olmaya geldik. Er veya geç öleceğiz. Kimsenin kalması, hiçbir canlının kalması mümkün mü? Ama CHP’li bir milletvekili adayı İstanbul’un Zincirlikuyu Mezarlığı girişinde eskiden ‘ruhuna fatiha’ yazıyormuş da o pek rahatsız etmiyormuş. Şimdi orada ‘her nefis ölümü tadacaktır’ ifadesini görünce sinir bozucu olduğunu söylüyor. Profesör ama herhalde Allah’ın ayeti olduğunu bilmiyor. Bunlar profesörler her şeyi bilen zannediyor. İlim sahibi olmak yetmez, irfan sahibi olmak yeter. Ama bunlar bilmediklerini bilmiyor. Değil profesör, ordinaryüs profesör olsa ilim deryasında ancak bir kova su alır. Zincirlikuyu Mezarlığı’nın kapısındaki ayetini bilmiyorsun, sinir bozucu diyorsun. Yoksa ölmeyecek misin? Yüzlerce binlerce insanın her gün öldüğü şu vatanımızda, tabutun üstündeki yeşil örtüde ne yazıyor? ‘Her nefis ölümü tadacaktır’ diyor. Onların haberleri yok. Haberi olsa bunu yapmaz. İşte CHP zihniyeti bu. Anlayış bu. 12 Haziran’da bunları sandığa gömeceğiz" dedi.

MERKEZ BANKASI KASASINDA NİYE AZ PARA VARDI?

İktidara geldiklerinde IMF’ye 23.5 milyar dolar borç olduğunu, şu an ise 5 milyar dolar borç olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Biliyorsunuz ki iktidarı MHP’den, CHP’nin yavrusu DSP’den aldık. MHP, IMF’nin kapısından ayrılmıyordu. 30 milyar dolar borçlandın. Biz geldik. 23.5 milyar dolarla devraldık. Ödedik, şu anda 5 milyar dolar borcumuz var. Onu da hemen öderiz. Hiç melese değil. Ama çok düşük faizle borç olduğu için yavaş yavaş ödeyeceğiz. Bakıyorsun, milliyetçiyiz diyorlar. Milliyetçiysen Merkez Bankası’nda niye bu kadar az para var. Geldiğimizde 27.5 milyar dolar vardı. Şimdi Merkez Bankası’nın kasanında 93 milyar dolar var" diye konuştu.

GÜNDEMİ ARTIK TÜRKİYE BELİRLİYOR

Erdoğan, artık gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir Türkiye olduğunu belirterek, "Şimdi çıkıyor sağda solda Bahçeli konuşuyor. Yolsuzlukta her yer döneminizden bize miras kaldı. Şimdi ödüyoruz. Biz kapatıyoruz. Bu attığımız adımlarla Türkiye değişim yaşıyor. NATO’da, Türkiye’nin ayrı bir yeri var. Artık Türkiye’nin farklı bir konumu var. Artık gündemi belirlenen bir Türkiye yok. Gündem belirleyen Türkiye var" dedi.

"KAĞITLARI ALDIĞIN ZAMAN DAĞITIVERİYOR"

Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun önündeki kağıtlar alındığı zaman dağıtıverdiğini iddia ederek şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu kayınpederimin memleketi Siirt’e gitti. Siirt’te ki konuşmasında dengeyi kaybetmiş. Orada kullandığı ifade çok çok çirkin. Şahsımıza hakareti katlandık da bu saygısızlığı, bu hakareti, bu alçaklığı katlanmamız mümkün değil. Ne diyor? Statükonun Allah’ı Ankara. Şimdi manevra yapmaya başladı. Bir defa Allah mekandan münezzehtir. Allah’a mekan tayin edemezsin. Bu adamın bu tür bir anlayışı yok ki. Neyi nasıl niçin kullanacağını bilmiyor. Bakıyorsunuz bazen iyi hazırlanmış önüne koymuşlar kağıtları oradan okuyor. Kağıtları önünden aldığın zaman dağıtıveriyor. Samsun’da, ’Bu ezan CHP sayesinde okunuyor’ diyor. 1941’da bu ülkede bizim dedelerimiz iyi bilir. Tanrı uludur diye ezan okuttular. İnönü’nün dönemi. Bunları yaşadık mı? Yaşadık değil mi? Menderes geldi, kaldırdı. Niçin Allah’u ekber? Çünkü dünyanın neresine gidersen git tüm İslam ülkelerinde ezan uluslararası, evrensel bir mesajdır. Onun için değiştirilemez. İngiltere’ye gittiğin zaman İngilizce, Almanya’ya gittiğinde Almanca olmaz. Çünkü o dili bilmeyen anlamaya bilir. Ama evrensel olduğu için nereye gidersen git mesaj aynı, ama öğrenecek. Yavaş yavaş onu da öğrenecek. Yoksa bu millet öğretecek."

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından helikopterle Düzce’ye geldi.MY,KY(MÇ/AAA) (FOTOĞRAFLI)

DHA-Politika - Türkiye-Düzce - Mutlu YUCA-Koray YILMAZDEMİR
2011-05-07 15:06:45
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle