GeriGündem Başbakan Erdoğan: Biz dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Erdoğan: Biz dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz

Erdoğan "Biz sözümüzde durduk, durmayanlar var, onlar da sözünde dursun Sözlerinde durmadıkça bizden kimse yeni bir şey beklemesin. Bundan sonraki süreçte de durumumuz aynıdır. Biz dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Ölçümüz, anlayışımız bu" diye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB'ye yönelik eleştirilerine devam etti ve "Kıbrıs'ta atılması gereken adımları KKTC'deki kardeşlerimiz atmıştır. Biz de atılması gereken adımları attık. Bundan sonraki süreçte de yine bizler, olumlu bir adım olduğu zaman, bu adımları atarız, ama olumlu bir adım olmadıkça, hiçbir zaman muhataplarımız bizden, olumlu adım beklemesinler. Biz dik duracağım ama dikleşmeyeceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri toplantısında dün AB'nin Kıbrıs'la ilgili tutumana yönelik olarak yaptığı eleştirilerini partisinin İstanbul 2. Olağan İl Kongresi'nde bugün de sürdürdü.

"BİZ DİK DURACAĞIZ AMA DİKLEŞMEYECEĞİZ"

Türkiye'nin en önemli gündem maddesinin AB olduğunu savunan Erdoğan, "Biz AB konusunda gereken bütün adımları attık" dedi. Erdoğan, AB sürecinde kim ne derse desin uydurma haberlere değil, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin tavrına bakılmasını istedi. Erdoğan, "Ana muhalefet şöyle demiş, böyle demiş... Yavru muhalefet şöyle demiş, böyle demiş... Kimse bizi bağlamaz... Bizi milletimiz bağlar" dedi. "Biz milletimizin memnun olmayacağı bir şeyi asla yapmayız" diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kıbrıs'ta atılması gereken adımları KKTC'deki kardeşlerimiz atmıştır. Biz de atılması gereken adımları attık. Bundan sonraki süreçte de yine bizler, olumlu bir adım olduğu zaman, bu adımları atarız, ama olumlu bir adım olmadıkça, hiçbir zaman muhataplarımız bizden, olumlu adım beklemesinler. Bunu söyledik. Bunu her zaman söyledik. Kendilerine söyledik. Biz sözümüzde durduk, durmayanlar var, onlarda sözünde dursun. Sözlerinde durmadıkça bizden kimse yeni bir şey beklemesin. Bundan sonraki süreçte de durumumuz aynıdır. Biz dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Ölçümüz, anlayışımız bu."

Erdoğan, kongrelerin ardından halkın daha canlı ve daha diri bir AKP siyaseti ile karşılaşacağını belirtti.

"DEVLET MEMURUNA İŞÇİSİNE BORÇLU OLAMAZ"

Erdoğan, zorunlu tasarruf hesabında parası olan vatandaşlara 14.5 katrilyon ödeme yaptıklarını vurgulayarak, "Devlet memuruna işçisine borçlu olamaz dedik ve bu parayı tek kuruşuna kadar ödedik. Bunun yanı sıra İmarzedelere de 6.5 katrilyon ödedik. Etti mi 21 katrilyon. Bununla da bitmedi. Şimdi bizi IMF'nin memuru olarak görenler var ya onlara sesleniyorum. Biz de onlar gibi IMF'ye borçlandık, stand-by anlaşması yaptık. Göreve geldiğimizde lMF'ye 23.5 milyar dolar borcumuz vardı. Bunun 11.5 milyar dolarını 3 yılda ödedik" dedi.

Hortumculardan aldıklarını halkın cebine koyduklarını savunan Başbakan Erdoğan, "Sermayemiz dürüstlüğümüz. Sermayemiz güvenilir olmamızdır" dedi. İlkokul çocuklarına ücretsiz kitap dağıtıldığını hatırlatan Erdoğan, önümüzdeki eğitim yılında da lise öğrencilerinin kitaplarını ücretsiz olarak, masalarından bulacaklarını ifade etti. Erdoğan, CHP'yi kastederek, "Ana muhalefet diyor ki 'Fakire veriyorsunuz tamam da zengine niye veriyorsunuz'. Biz de diyoruz ki; öğrenciler arasında böyle bir ayrımcı olmaz. Çünkü öğrencinin zengini fakiri olmaz" dedi.

"ÖLEN ÖLÜR, KALAN SAĞLAR BİZİMDİR"

Sosyal Güvenlik ve Sağlık Reformu ile Genel Sağlık Sigortası'nı hayata geçirdiklerini de vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Sağlığın parasal karşılığı aranmaz. Ama ana muhalefetin lügatinde sağlığın bir önemi yok ki. Bunlar 'ölen ölür, kalan sağlar bizimdir' mantığıyla yaşıyorlar. Ülkemizin en ücra köşesine kadar sağlık ocaklarını açmaya devam ediyoruz. Bu devletin şefkat elini yurdun her köşesine ulaştırana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu anlayış AKP'nin hizmet anlayışının farkıdır" diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle