Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan: Baykal'ın açıklamaları düzeysiz

  Mustafa KÜÇÜK-Taner YENER/İSTANBUL
  10.05.2010 - 17:23 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'ın istifasıyla ilgili ilk kez konuştu. Erdoğan değerlendirmesinde 'Hayretler içerisindeyim' yorumunu yaparken, Baykal'ın istifa açıklamasında iktidarı suçlamasıyla ilgili olarak da 'Açıklamalar en az yaşananlar kadar çirkindir. Bu ahlaksız bir iftiradır' dedi.

  İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları:

  BAŞBAKAN'DAN BAYKAL'A SERT TEPKİ / WEB TV

  Conrad Otel’de düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Parlemento Birliği (İKÖPAB) Genişletilmiş II’İnci Olağanüstü İcra Komitesi toplantısının ardından ikili görüşmelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çıkışta gazetecilerin isteği üzerine Baykal’ın açıklamalarını yanıtladı.

  HAYRETLER İÇERİSİNDEYİM

  Konuşmasına, "Doğrusu şu anda hayretler içerisindeyim, hayretler içerisindeyim" diye başlayan Erdoğan şunları söyledi: Ana muhalefet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi’yle ilgili gelişmeleri tüm Türkiye gibi gerçekten ben de kaygıyla ve hayretle izledim ve izliyorum. Şahsen ilk andan itibaren ilkesel duruşumuzu samimiyetle ortaya koyduk ve anayasa müzakerelerinin yapılmış olduğu TBMM parlamentosunda oylama öncesine geldiğimiz sırada kuliste bu arkadaşlarım haberi bana getirdiğinde, görüntüleri kendim görmedim. Ama arkadaşlarımdan duyduğumla hemen ulaştırma bakanıma burada talimat verdim. Ve bir an önce bunun engellenmesi için ne yapılabiliyorsa, onun yapın demiş olmama rağmen gelişmeler hayret uyandırıcı.

  Toplumun genel ahlak değerlerini tahrip edebilecek böyle bir yayına devlet ve hükümet olarak tabiiki seyirci kalamazdık. Ve o tavrımızla da kalmadığımızı ifade ettik. Böyle bir gizli çekimin yapılması, bu çirkin görüntülerin internet marifetiyle kullanılması bizim ilkesel olarak insani olarak, ahlaki olarak ve hukuki olarak kabul edeceğimiz, tahammül edeceğimiz bir durum değildir. Zira biz ilkesel olarak herhangi bir olumsuzluğun, yayılmasının vukuundan daha beter olduğuna inanan bir anlayışa sahibiz. Bu yüzden olayı duyduğumuz andan itibaren gereken talimatları arkadaşlarıma verdim. Ve nitekim merkez karar yönetim kurulu toplantısının olduğu gün medya ve tanıtımdan sorumlu ‘genel başkanım böyle bir soruyla karşı karşıya kalırsam ne diyeyim?’ dediğinde asla burada kalkıp bu işin spekülasyonuna fırsat vermeden ‘CHP bizim siyasi rakibimizdir. Dolayısıyla siyasi noktada her türlü eleştirimizi yaparız, yapabiliriz ama bu tür kişisel bir sorun bizim değerlendirme çerçevemiz içerisine girmez’ dedik ve olayı biz o gün bu şekilde kapattık.

  TALİMAT VERDİM

  Tabii bu olayı duyduğumuz andan itibaren arkadaşlarıma bu talimatı verirken bu çirkin görüntülerin yayılmasını önleme çabası içerisindeydik. Bu tür görüntülerin yayınlanmasının genel ahlak ve aile değerleri üzerinde yapacağı tahribatı önlemek için de bu tedbirleri almak zorundaydık. Zira biz muhafazak parti olmanın, bizim ilkelerimiz içerisindeki yeri hepinizin malumudur. Ülkemizin ve AK Partiyi yakından tanıyanların, Ak Parti iktidarını tanıyanların da yakından tanıyanların da malumudur. Kendi milletvekili arkadaşlarımıza ve örgütümüze de Ak Parti olarak böyle özel bir durum üzerinden siyaset yapmayacağızımı deklare ettik.

  AHLAKSIZ BİR İFTİRADIR

  İçine düşülen vahim durumun siyasi polemik konusu yapılmaması gerektiğini vurguladık. Ancak olay bir siyasi parti genel başkanı etrafında döndüğü için medyanın büyük bir bölümü tarafından, doğrusu bizim onaylamadığımız ölçekte konunun gündeme taşındığına şahit olduk. Tüm bu iyi niyetimize rağmen, ana muhalefet liderinin bu gün yaptığı açıklamalar en az yaşananlar kadar düzeysiz ve çirkindir. Siyasal karalamaya dönüktür. Bütün bu yaşananların sorumluluğunu siyasi iktidara yüklemeye çalışmak ahlaksız bir iftiradır. Büyük bir hezeyandır. Ümit ediyorum ki bu mesnetsiz suçlamalar içine düşen ve içine düştüğü bu ruh halinin yaşanan travmanın doğurduğu istemsiz bir reaksiyon kısa bir zamanda sona erer.
  CHP yöneticilerin çarpıtma ve gündem değiştirme taktikleri de yaşanan olayın vahametini gölgelemeye yetmeyecektir. Bu olayın gerçek dışı uydurma olmasını öncelikle biz temenni ettik. İnşallah bunlar doğru değildir, dedik. Sayın genel başkanın böyle bir yalanlamada bulunmaması, bunun altını çiziyorum, böyle bir yalanlamada bulunmaması, bulunamaması üzüntümüzü daha da artırmıştır.

  SERİNKANLILIĞINI YİTİRMİŞTİR

  Ana muhalefet lideri serinkanlılığını yitirmiştir. Hezeyan bataklığında debelenmektedir. Bu olayların tamamen dışında olan şahsımın, arkadaşlarımızı, hükümetimizi, partimizi hiç kimse ama hiç kimse çirkin iftiralarla, kendi çirkinliklerine ortak edemez, kendi düzeylerine çekemez. CHP lideri bizim iyi niyetimizi sorgulamaya yelteneceğine, kendi kabahatini ve çaresizliğini bizim üzerimizden aşmaya ve siyasallaştırmaya çalışacağına, kendisinden beklenen olgunluğu hiç değilse bu günlerde sergilemeledir. Onun da ötesinde ellerinde, bu hadisenin perde arkasıyla ilgili belge, bilgi, somut bir duyum varsa bunu hiç geciktirmeden kamuoyuyla, ilgili makamlarla ve savcılarla paylaşmalıdır. Aziz milletimiz de yaşananları ibretle izlemektedir. Herkesi sağduyuya, serinkanlı düşünmeye ve hareket etmeye özellikle davet ediyorum. ”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı