Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan: AP kararı AB sürecini etkilemez

  Hürriyet Haber
  28.09.2005 - 16:46 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Avrupa Parlamentosu kararının yaptırım gücü olmadığını ve AB sürecini etkilemeyeceğini söyledi. Erdoğan, "Asıl önemli olan yarınki müzakere çerçeve belgesinin ele alınması" dedi.

  MERCAN: AP İÇİN KÖTÜ BİR GÜN

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk heyeti başkanı Murat Mercan, “Avrupa Parlamentosu'nun, 10 ay önce Türkiye konusunda aldığı karara göre, çelişki içine düştüğünü” belirterek, “AP tarihi için bugün kötü bir gün” dedi.

  Mercan, “Bu parlamento 10 ay önceki aynı parlamento, üyeleri de değişmedi. Bu süre içinde bu kadar farklı kararlar alınması demokrasi için de üzücü” diye konuştu.

  “AB projesine inanan biri olarak Türkiye konusunda alınan kararı hayal kırıklığıyla karşıladığını” belirten Mercan, “Ermeni konusu gibi esas konuyla ilgisi olmayan unsurların da oldubittiyle karara eklenmesinden rahatsızlık duyduğunu” belirtti.

  Mercan, Türkiye'nin Rum kesimini tanımasının mümkün olmadığını,  bu konuda Türkiye'nin tavrının açık olduğunu söyledi.

  TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış da, bugün alınan kararları, “Türkiye'nin işini zorlaştıracak girişimler olarak” niteledi.

  Yakış, AP kararlarının, konunun özüyle alakası olmadığına işaret etti.

  TÜRK SAĞLIK-SEN: TEK YANLI

  Türk Sağlık-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, tek yanlı yapılan Ermeni Konferansı'nı ”düşünce özgürlüğü” adı altında hoş görmenin Türkiye'ye ihanet olduğunu savundu. Doğruyol, yaptığı yazılı açıklamada, Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Ermeni Konferansı'nın yapılmasına katkısı olanları kınadıklarını bildirdi.

  Ermeni komitacıların faaliyetleri sonucunda uygulanan, bir tehcir olduğu, soykırım olmadığı belgelerle bilinmesine rağmen tek yanlı yapılan konferansı “düşünce özgürlüğü” adı altında hoş görmenin Türkiye'ye ihanet olduğunu iddia eden Doğruyol, AB kapısında bekleyen Türkiye'nin bilimsellikten uzak ve tek yanlı yapılan konferansa izin vermemesi gerektiğini belirtti.

  Yapılan bu konferansın bir oyun olduğunu öne süren Doğruyol, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Konunun özünü bilmeden, araştırmadan yapılan bu konferansın kabul edilebilir hiç bir yönü yoktur. Konferansa hiçbir uzman isim katılmamıştır, bir tek belge sunulmamıştır. Bu konferans, AB'ye üyelik sürecinde Türkiye'ye soykırım iddialarını kabul ettirmek için bir ön çalışmadır.”

  Ermeni konferansı yaptıranların yarın “Ermeni soykırımını kabul edin”, öbür gün de “Ermeni topraklarını geri verin” diyeceklerini savunan Doğruyol, tavizin her zaman taviz getireceğini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı