GeriGündem Başbakan Erdoğan Alanya'da konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Erdoğan Alanya'da konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye modern bir ülkeyse, modern ülke olmanın gereği de her şeyden önce modern, insanca yaşamanın gereği neyse bunları sağlamaktır. İşte biz bunu sağlıyoruz” dedi.

Tatilini Antalya'da geçiren Başbakan Erdoğan, Antalya'nın Alanya ilçesine gelerek Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ve yaklaşık iki hafta önce AKP'ye katılan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nu ziyaret etti. Erdoğan ile Alanya'ya oğlu Bilal Erdoğan da geldi.

Başbakan Erdoğan'ı Alanya Kaymakamlığı önünde, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, AKP Antalya Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin, Abdurrahman Arıcı, AKP İl Başkanı Hüseyin Samani, AKP Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Güney, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile diğer yetkililer ve vatandaşlar karşıladı.

Erdoğan, basına kapalı olarak gerçekleştirilen kaymakamlık ve belediye ziyaretlerinin ardından, belediye önünde bekleyen vatandaşlara hitap etti.

Başbakan Erdoğan, Hasan Sipahioğlu'nun AKP'ye katılımıyla birlikte Alanya'yı ziyaret etmenin kendisini için bir görev haline geldiğini söyledi. Alanya'ya yönelik çalışmaların, çok daha farklı bir boyuta süratle ulaşacağını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
“Bugün gerek Kaymakam, gerek Belediye Başkanından brifingler aldım. Gerek turizme yönelik, gerek ticaret odasının faaliyetleriyle ilgili brifing dosyalarını da almak suretiyle, Alanya'ya yönelik çalışmalarımızı çok daha farklı bir boyuta, süratle kavuşturacağız. Tabiki bunların önünde, öncelikli olarak Gazipaşa Havaalanı yer alıyor. Şu anda bildiğiniz gibi Gazipaşa'yla ilgili havaalanında test uçuşları yapılıyor. Ancak resmi açılışını, bizzat kendim buraya gelerek yapacağız. Böylece Gazipaşa'yla ilgili olarak, çok kısa bir süre içerisinde Gazipaşa Havaalanı gerek Alanya'ya, gerek Anamur tarafına büyük bir hizmet vermek suretiyle bu bölgede bir başka aktiviteyi de oluşturmuş olacaktır. Bu, Antalya turizmini ve Alanya bölgesiyle çevresini, çok daha farklı bir şekilde, bunu olumlu istikamette söylüyorum, tetikleyecektir.”

“DAHA YÜKSEK RAKAMLARA ULAŞACAĞIZ”

Türk turizmine de değinen Başbakan Erdoğan, geçen yıl Antalya bölgesinin 9 milyon turist ağırladığını, bu yıl da geçen yılki rakamın yakalanacağı inancında olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“İnşallah bu yıl, çevre ülkelerde Yunanistan ve İspanya'yı değerlendirmeye aldığımızda ciddi manada düşüş turizmde yaşanırken, ülkemizde bu yıl geçen yılın turist miktarını büyük ölçüde yakalayacağımızı görüyoruz ve buna inanıyoruz. Bu tabi Türkiye'nin turizmde nasıl destinasyonlar oluşturduğunu da gösteriyor. Daha da iyi olacak. Buna inanıyorum. Çünkü gerek insanımızın turiste karşı olan ev sahipliği anlayışı, gerekse tarihi kültür zenginliklerimiz... Geçmişte turizm nedir diye sorduğumuzda hava veya deniz ve güneş, kum şeklinde tanımlanırdı. Bu artık böyle değil. Şimdi sorduğumuzda turizm nedir diye, bu üç özellik sayılırken, bunun yanında sağlıktan, eğitime, yaylaya, bütün bunların yanında şimdi kış turizmine varıncaya kadar kültür, tüm bunlar hepsi ayrı bir zenginlik olarak, dört mevsim yaşanan bir turizmi Türkiye artık ortaya koyabiliyor. Böyle bir beceriye sahibiz. Ve bunu daha da yaygınlaştırıyoruz. Yaygınlaştıracağız. Geçen yıl bizim turizmde Türkiye genelinde 26 milyona ulaşmış olmamız, çok çok önemliydi. Bunu çok daha da ilerilere taşıyacağız, daha yüksek rakamlara ulaşacağız.”

ALANYA-ANTALYA KARAYOLU

Alanya-Antalya karayolunun durumuna da değinen Başbakan Erdoğan, AKP iktidara geldiğinde bu yolun 15 yıldır yapılamadığını gördüklerini, kendi iktidarlarının, bu yolu kısa sürede hizmete açtığını, böylece bu yolun bölünmüş yol alarak kullanıldığını anlattı.

Bu adımların eğitim ve sağlıkta da atıldığını ve daha da artacağını bildiren Başbakan Erdoğan, Alanya'da yeni bir devlet hastanesi yapılacağını da vurgulayarak, “İnşallah burada da şöyle, yatak sayısı itibarıyla çok daha zengin, modern bir devlet hastanesini 2010 bütçesine koymak suretiyle bunun adımını atıyoruz, yeni bir devlet hastanesini süratle Alanyamızda başlatacağız” diye konuştu.

Geçen yıllarda Alanya'da elektrik konusunda büyük sıkıntılar yaşandığına işaret eden Erdoğan, yapılan yatırım ve takviyelerle bunların önlendiğini, artık bu sıkıntıların yaşanmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlk geldiğimizde günde 6 kez 7 kez elektrikte kesinti olurdu ama şimdi artık bu kesintiler yok. Niye? Türkiye modern bir ülkeyse modern ülke olmanın gereği de her şeyden önce modern, insanca yaşamanın gereği neyse bunları sağlamaktır. İşte biz bunu sağlıyoruz. Bütün bunlar bizim insanımıza yaklaşımımızın çok açık, net örnekleridir, ispatıdır. Biz insanımızı seviyoruz, insanımızla gururluyuz, gururlu olmaya devam edeceğiz. Gerek milletvekilleri, gerek belediye başkanı arkadaşlarımla ayrıca gurur duyuyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. El ele, birlik, beraberlik içerisinde çok daha güzel günlere hep birlikte kavuşacağız. Yeter ki birbirimize inanalım, yeter ki birbirimize güvenelim. Şüpheyle birbirimize bakmadığımız sürece aşamayacağımız engel yoktur. Bunu böylece bilmenizi istiyorum.”
Konuşmanın ardından meydandaki vatandaşlar, “İl, il, il” diye tezahürat yaptılar.

Başbakan Erdoğan, belediyedeki konuşmasının ardından AKP İlçe Teşkilatı'na giderek partililerle görüştü. Parti binasına yürüyerek giden Başbakan Erdoğan'a vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, bir vatandaş, oğlu için iş isteğinde bulundu. Erdoğan'ın korumaları, vatandaşın cep telefon numarasını alarak yardımcı olunacağını söylediler.

Başbakan Erdoğan, daha sonra Alanya Gazeteciler Cemiyeti binasının açılışını yaptı. Erdoğan, iskelede bir restoranda yemek yedikten sonra Alanya'dan ayrıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle