Gündem Haberleri

  Başbakan Ecevit'ten irtica genelgesi

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit imzasıyla bakanlık, valilik ve kaymakamlıklara gönderilen irtica genelgesinde, kamu kuruluşları uyarılarak, ‘‘Kılık kıyafet yönetmeliği hükümleri titizlikle uygulanacaktır’’ denildi.

  Başbakanlık irticai, yıkıcı ve bölücü faaliyetlere karşı mücadele genelgesi yayınladı. Özellikle kamu görevlilerinin kılık kıyafet yönetmeliği hükümlerine ‘titizlikle’ uyulması istenen genelgede özel kuruluş, belediye, şahıs ve vakıflar tarafından açılan okul, yurt, pansiyon ve kurslar üzerindeki denetimin artırılması gerektiğine dikkat çekildi.

  Genelgede ayrıca MGK gündeminde de tartışılan irticai ve bölücü yayın yapan radyo ve televizyon istasyonlarına karşı yasaların eksiksiz uygulanması istenildi.

  Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla dün tüm bakanlık, valilik ve kaymakamlıklara gönderilen genelgede irtica ile mücadelenin hükümet değil, ‘devlet politikası’ olduğu vurgulandı. Bu mücadelenin siyasal yaşamdaki değişikliklerden etkilenmeden sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekilen genelgede, kamu kurum ve kuruluşları uyarıldı. Çerçevesi Başbakanlık Takip Kurulu tarafından çizilen genelgede şu noktalara dikkat çekildi:

  Merkez teşkilatında bakanlar, taşra teşkilatında Vali ve kaymakamlar dinin siyasi, ekonomik, ticari, sosyal veya diğer şekillerdeki istismarına karşı her türlü önlemleri alacaklar.

  Yasalara uymadıkları belirlenenler hakkında gerekli yasal işlemler ilgili kamu görevlilerince tereddütsüz yerine getirilecek.

  Kamu görevlileri irticai faaliyetler ile mücadelede zaafiyet göstermeyecek ve özellikle kılık kıyafet yönetmeliği hükümlerini titizlikle uygulayacaklar,

  İrticai faaliyet, eğitim yoluyla gençliği ele geçirmeye de yönelmiş olduğundan, vakıf, özel kuruluş, belediye ve şahıslar tarafından kurulan özel öğretim kuruluşları ile özel yurt, pansiyon ve kurslar üzerindeki devletin gözetim ve denetimi etkin bir şekilde gerçekleştirilecek.

  Bu kuruluşların sistemli ve etkin denetimini sağlayacak mevzuat düzenlemeleri yürürlüğe konulacak, yasalarla çizilen çerçevenin dışında faaliyet gösterdikleri belirlenenler hakkında gerekli yasal işlemlerin süratle yapılmasına özen gösterilecek.

  Vatandaşların dini duygularını istismar ederek topladığı kaynakları irtica faaliyetlerin finansmanına yönelten dernek, vakıf, şirket ve bunun gibi diğer kuruluşlar nezdinde yürütülmekte olan il ve ilçe merkezli denetimlerin kapsamının genişletilmesi sağlanacak.

  Denetleme sonuçlarının izlenmesi için ilgili tüm devlet kuruluşları üzerlerine düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirecek.

  İrticai ve bölücü yayın yapan radyo ve TV istasyonlarına karşı ilgili devlet kuruluşları yasaları eksiksiz bir şekilde uygulayacaklar.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı