Gündem Haberleri

  Başbakan Ecevit, Düzce’de

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ecevit, Düzce’nin il olması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Törende, Düzce’nin il olması ve vali atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları okundu.

  İlköğretim okulu olarak inşa edilen, ancak depremden sonra valilik binasına dönüştürülen binanın önünde, Başbakanlık’a ait otobüsün üzerinden Düzcelilere hitap eden Ecevit, geçen yıl 2 ağır deprem felaketi nedeniyle Düzce’ye matem havası içinde geldiğini anımsattı. Düzcelileri bugün mutlu ve geleceğe güvenle bakar şekilde görmekten duyduğu kıvancı dile getiren Başbakan, „Allah sizleri her türlü felaketten daima esirgesin“ diye konuştu.

  Düzcelilerin deprem felaketinin yarattığı sonuçları başarıyla aştıklarını kaydeden Ecevit, devletin ve milletin el ele vererek bu felaketin üstesinden geldiğini anlattı. Başbakan Ecevit, şöyle devam etti:

  „Hiçbir devlet, bu felaketin üstesinden kendi başına gelemezdi. Fakat devlete olan güven, buraya sayısız gönüllüleri de çağırdı. Sivil toplum örgütlerinden, yabancı devletlerden ekipler geldi. Kurtarma çalışmalarına katkıda bulundular. Böylece deprem felaketi, bir insanlık olayı olarak tarihe geçecek duruma geldi. Düzce’nin il olmasının sizlere hayırlı olmasını diliyorum.“

  Düzce Valiliği’ne atanan Fikret Güven’in, Mardin’e yaptığı başarılı hizmetlerden bilindiğini ifade eden Ecevit, Düzce’ye de büyük hizmetleri geçeceğine inandığını söyledi.

  Düzce vilayet binasının ilköğretim okulu olarak inşa edildiğini ve geçici olarak vilayetin burada bulunduğunu kaydeden Ecevit, binanın yarısının da halen kriz merkezi olarak kullanıldığını anımsattı. Ecevit, en kısa sürede Düzce’nin yeni vilayet binasına kavuşacağını anlattı. Düzce’deki deprem felaketi nedeniyle yıkılan binaların enkazı kaldırılırken, girişimci Düzcelilerin ekonomiyi canlandırmaya başladıklarını belirten Ecevit, Düzceli esnaf ve sanatkarı bu girişimlerinden dolayı kutladı.

  Başbakan Ecevit, Düzce’nin il olması dolayısıyla Kaynaşlı’nın da ilçe olduğunu belirterek, „Bolu ile Düzce arasında da gönüller her zaman bir olacaktır. Düzce’nin vilayet olarak gelişmesine sevgili Boluluların da gereken katkıya yapacaklarına inanıyorum“ diye konuştu.

  -„VATANDAŞIN TAKDİRİ...“-
  Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “12 Kasım depreminden, yalnızca Düzce’de 160 bin yurttaşımız etkilenmiştir. Deprem felaketine uğrayan bütün illeri düşünecek olursak, yüzbinlerce insan bu depremden olumsuz yönde etkilenmiştir. Üstelik Bolu ve Düzce iki defa ağır deprem felaketine uğramıştır. Ama şimdi Bolu’nun da Düzce’nin de bu felaketin üzerinden kendilerini silkinerek kurtardıklarını kıvançla görüyorum. Milletimiz ve devletimiz el ele bu büyük felaketlerin üstesinden gelmede büyük başarı gösterdi. Ağustos depremi olduğunda Kızılay’ın depolarında sadece 22 bin çadır vardı. Çünkü ellerindeki bütün imkanları Kosova’ya, Arnavutluk’a ve Makedonya’ya göndermişlerdi. Ama devletimiz milletiyle el ele 115 bin çadırı derhal deprem yerlerine gönderdi.

  Hükümetimiz adına Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, 1999 yılının Kasım ayına kadar 26 bin prefabrik konutun teslim edileceği sözünü vermişti. Bu verilen söz yerine getirilmiştir. Devlet ve özel sektör tarafından yaptırılan 36 bin prefabrike konut yerleşime zamanında açılmıştır. Böylelikle, bütün depremzedelerin, kışı kardan ve soğuktan uzakta geçirebilme olanakları sağlanmış oldu. Fakat bazı depremzede yurttaşlarımız çadırlarda kalmayı tercih ettiler. Ama onlara da her zaman bu devletin sağladığı barınma olanakları açıktır. Bazıları yerlerini terketmek istemediler. Aslında bu bir terkediş olmayacaktı. Geçici bir terkediş olacaktı. Fakat her vatandaşımızın takdirine saygı duymak isterim.“

  -“İSTEYENE DEVLETİN TESİSLERİ AÇIK...“-
  Ecevit, hala karda, kışta, açıkta yatan vatandaşlar için sahil kesiminde devletin tesislerinin açık olduğunu ifade ederek, bir süre önce bu tesisleri eşi Rahşan Ecevit ile yerinde gezdiğini anımsattı. Ecevit, bu tesislerde 35 bin yatak kapasitesinin halen boş olduğunu, sadece 6 bin 600 depremzede vatandaşın bu imkandan faydalandığını bildirdi. Ecevit, soğukların devam ettiğini kaydederek, „Hiç kimsenin, çoluğunu, çocuğunu çadırlarda barındırmaya mecburiyeti yoktur. İsteyen vatandaşlarımızın bir kısmı boş bulunan prefabrik konutlara, bir kısmı da tatil bölgelerindeki tesislere gidebilirler“ dedi.

  Ecevit, bu tatil sitelerinin „cennet gibi“ yerler olduğunu kaydederek, depremzede yurttaşların her türlü ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığını söyledi.

  Başbakan Ecevit, İçel’de bulunan bir tatil sitesinde kalan Düzceli bir vatandaşın kendisine „Biz tüketici olmak istemiyoruz, üretici olmak istiyoruz“ dediğini belirterek, bu sözlerin millet adına kendisine kıvanç verdiğini kaydetti.

  Depremzede vatandaşlara devletin sağladığı diğer olanakları anlatan Ecevit, devletin, vatandaşların her türlü gereksinmelerini karşılamak için bugüne kadar elden gelen her türlü gayreti harcadığını söyledi. İnsanların gelecek konusunda kaygıları bulunduğuna işaret eden Başbakan, „Düzceliler çok yaratıcı insanlardır. Şimdi onlardan dileğim, vilayetleriyle, belediyeleriyle ve diğer kamu kuruluşlarıyla sanayici, tüccarları, esnaf ve sanatkarları ile oturup Düzce’nin geleceği, Düzcelilerin geçim olanakları için projeler üretmelerini bekliyorum. Sizden o projeler gelsin, o projeleri gerçekleştirmek de hükümetin görevi olacaktır“ diye konuştu.

  -„YARATICILIKLARINA GÜVENİYORUM“-
  Başbakan, gezdiği prefabrik konutlarda halkın tek endişesinin gelecekleri ile ilgili olduğunu belirterek, „Ama Türkiye’nin geleceği ne kadar zenginse, Türk halkının da geleceği o kadar zengindir ve zengin olacaktır“ dedi.

  Ecevit, Düzcelilerin yaratıcılıklarına güvendiğini dile getirerek, devlet ve milletin ele ele vererek kalkınmanın çaresini bulacağını sözlerine ekledi.

  Konuşmanın ardından Başbakan Ecevit’e Düzce Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz tarafından, Belediye Meclisi’nin aldığı karar uyarınca „fahri hemşehrilik“ beratı verildi. Başkan Kurnaz, „Artık Başbakanımız da Düzceli, hayırlı olsun“ dedi.

  Başkan Kurnaz, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Koordinatör Vali Kutluay Öktem, Bolu Valisi Nusret Miroğlu, Düzce Valisi Fikret Güven ile Kriz Merkezi Başkanı Orhan Öztürk’e de fahri hemşehrilik beratlarını takdim etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı