GeriGündem Başbakan :"Doğalgaz zammı olursa ben söylerim"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  69
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan :"Doğalgaz zammı olursa ben söylerim"

Başbakan Erdoğan ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan görüşme sonrası doğalgaz zammı olursa kendisinin açıklayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağına konusunda "Bugün Bakanımla da şunu konuştum. Bundan böyle doğalgazla ilgili konularda herhangi bir zam gündeme gelecekse bunun bağlayıcı sebebi uluslararası, çünkü doğal gazı biz ülkemizde çıkarmıyoruz, biliyorsunuz. Petrolu, doğalgazı dışarıdan alıyoruz. Gazetelerde yer alan zam haberlerinin hiçbirisi doğru değildir. Eğer Başbakan bu konuyla ilgili bir açıklama yaparsa yaptığı gün bu doğrudur. Diğer haberlerin hepsi yalandır. Kim bu haberi uyduruyorsa kim veriyorsa hepsi yalandır. Şu ana kadar bunu yazanlar da bunu yalan haber olarak yapmışlardır. Hükümetimize yönelik bunlar provakatif haberlerdir. Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok. Eğer zam yapılacaksa yapacağımız zaman, bunu artık Bakanım da açıklamayacak bizzat ben açıklayacağım. Bunu açıkça söyleyeyim."

YALÇINKAYA'NIN SÖZLERİ

Başbakan Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, siyasi partilerin kapatma davası açılıp açılmayacağını "hissedeceği" yönündeki sözlerine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi: "Siyasi partilerin hissetmesi gibi... Doğrusu bugüne kadar demokrasi içerisinde böyle bir özelliği doğrusu bir genel başkan olarak yakalayamadım. Bugüne kadar genel başkan olarak görüştüğüm, tanıştığım, bildiğim siyasi parti liderlerinin de böyle bir hissiyatı olduğunu duymadım. Bazı uygulamalar ortaya çıkar vesaire... Ondan sonra zaten süreci takip edersiniz. Ama ortada hiçbir şey yokken 'böyle bir şey vardır' veya 'hissederler' denilirse o ülkede demokrasi çarkı bir defa sağlıklı çalışmaz.

AB SÜRECİNİ KOVALAYACAĞIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "(AB üyeliği konusunda) Müktesebatın şartlarına uyulmayarak siyasi şartlar geliştirmek suretiyle Türkiye'nin önünün kesilme gayretleri manidardır. Ancak biz sabırlıyız. Biz bu süreç içerisinde dersimizi iyi çalışıyoruz. Süreci kovalayacağız, ta ki AB Türkiye'ye 'Biz seni Türkiye olarak kabul etmiyoruz, almayacağız' dediği ana kadar" dedi.

TRAKYA'DAKİ GÖÇMENLERİNE TAZMİNAT İSTEMİ

Başbakan Erdoğan, "Türkiye, Trakya Bulgarlarının mal varlığıyla ilgili tazminatı konusunda "Bunu değerli dostumla da paylaştık, görüştük. Yargı süreci içerisinde olan bir konu. Aynı durum hastaneyle ilgili de öyle. Arkadaşlarımız da bu konuyu değerlendirmek suretiyle şu anda kirada olan bu hastanenin kiraya verilme sürecinin kimler tarafından olduğu hususu yine yargıyla süren bir süreç. Bunları arkadaşlarımızla takip edip neticesini yine değerli dostuma inşallah bildireceğim ve takipçisi olacağım bir konu. "dedi

NABUCCO PROJESİNİN HIZLANDIRILMASININ GEREĞİNE İNANAN İKİ ÜLKEYİZ

Başbakan Erdoğan, "Ülkelerimizin ve Avrupa'nın enerji ihtiyacının istikrarlı kaynaklardan ve güvenli güzergahlardan karşılanmasını ve enerji arzının çeşitlendirilmesini amaçlayan projelere katılım hususunu değerlendirdik. Zira gerek tedarik gerek taşımacılık gerekse tüketim özelliklerini taşıyan enerji arzı güvenliğinde NABUCCO Projesi kapsamında birlikte olduğumuz Bulgaristan ile bundan sonra yapacağımız işleri değerlendirdik. Bu sürecin hızlandırılmasının gereğine inanan iki ülkeyiz. AB içinde şu anda aktif rol oynaması hasebiyle de değerli dostum Borissov'dan da AB yetkililerini daha da sıkıştırmayı ve süreci hızlandırmayı ben de ayrıca rica ettim. Ülkelerimiz arasındaki kalıcı dostluğun geliştirilmesi için, halklarımız arasındaki karşılıklı anlayış konusunda tabii ki özellikle Bulgaristan'daki soydaşlarımızın önemli bir köprü oluşturduğunu ifade etmek durumundayım." dedi

TÜRKİYE'DEN BULGARİSTAN'A GİDEN TURİST SAYISININ DA ARTMASI GEREK

1.4 milyon Bulgar vatandaşının 2009 yılı içinde Türkiye'yi ziyaret etmiş olmasının turizmdeki iletişimin ne denli hareketli olduğunu gösterdiğini belirten Erdoğan, Türkiye'den Bulgaristan'a giden turist sayısının da artması gerektiğini vurguladı.
Erdoğan, vize rejiminde bazı kolaylıklar sağlanabilirse bu konuda çok ciddi gelişmeler olacağını kaydederek, paket turizm çerçevesinde bu adımların atılabileceğini bildirdi.

REZVE DERESİ'NDEN İSTANBUL'A SU ALINMASI

Başbakan Erdoğan, "Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ortak komisyon önemli bir adım. Bu ortak komisyonun aktif çalışması, inanıyorum ki bizleri geleceğe yönelik stratejik işbirliğine taşıyacaktır. Bunların içerisine Rezve Deresi'nden İstanbul'a su alınması konusu çok ciddi bir öncelik arz ediyor. Bu konuyu kendileriyle görüşme imkanımız, fırsatımız oldu. Bu konuda yapılacak çalışmalarla inanıyorum ki gerek Enerji Bakanlığımız, gerek Devlet Su İşlerimiz burada altyapı çalışmalarını yapmak suretiyle önemli adımlar atacağız."dedi

Yorumları Göster
Yorumları Gizle