Gündem Haberleri

  Başbakan aşı olmayacak

  Aysel ALP / ANKARA
  03.11.2009 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, hurriyet.com.tr'nin sorusu üzerine domuz gribi aşısı olmayı düşünmediğini söyledi.

  Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nın ardından domuz gribi aşısı konusunda "Aşı konusu zorla olmaz'' diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu iş öyle cebren olmaz. İsteyen olur, istemeyen olmaz. Zaten bu konuda oteriteler de ikiye ayrılmış durumda."

  AYSEL ALP YAZIYOR

   

  Başbakan'ın bu sözleri bomba gibi düşerken grup toplantısının ardından hurriyet.com.tr'nin "Sayın Başbakan, siz aşı olacak mısınız?" sorusuna karşılık, "Ben aşı olmayı düşünmüyorum" yanıtını verdi.

  BAŞBAKAN DA AŞI OLACAK

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçen hafta Akşam gazetesi'ne yaptığı açıklamada, aşının güvenli olduğunu vurgulayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aşılanacağını ve "Sadece Başbakan değil, hastalığı erken kapma riski olan memurları ve  yöneticileri aşılayacağız." demişti.

  Akdağ, 'Erdoğan da Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi civasız aşı mı olacak?' sorusunu "Vatandaşa ne yapıldıysa, herkese o yapılır. Sadece hamilelere katkı maddesi daha az olan aşıyı temin edeceğiz' diye yanıtlarken, Ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz'ün, 'Aşı Amerika'da tartışılıyor, ben oldum, eşim olmadı' sözlerine ise tepki göstererek "Mehmet Öz kim oluyor? Bir kardiyoloji uzmanı, kalp cerrahı! Kendi işini yapsın' demişti.
   
  AKP Grup toplantısında aşının ' Müslümanlara yapılmayacağı' yönündeki iddialara karşı ateş püsküren Akdağ, "Aşıda ne domuz geni ne de domuzla ilgili bir şey var" demişti.

  'Başbakan risk grubunda değil'

  Bugün domuz gribi aşısı olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aşı konusunda Sağlık Bakanlığıyla ayrı düştüklerini söylemesi ve aşı olmayacağını belirtmesi konusunda CNN Türk'ün sorularını yanıtladı. Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu açıklamasının doğru olduğunu ve başbakanın risk grubunda olmadığı için aşı olmamasının uygun olduğunu belirtti.

  Bu olaydan sonra istifa edeceği söylentilerinin doğru olmadığını söyleyen Akdağ, medyanın bu olayları çarpıttığını söyledi.

  Salgın beklenenden önce başladı

  Bakan Akdağ, salgının Aralık ayında beklendiğini fakat bir ay öncesinde çıktığını ama beklenenden daha yoğun olmadığını belirtti. Domuz gribinde en yüksek noktanın Ocak-Şubat ayında olacağını söyleyen Akdağ, salgının başında olduğumuzu da belirtti. Aşının ücretsiz olacağını söyleyen Akdağ, öncelikli grubun 2 yaş altındaki çocuklar, hamileler ve sürekli hastalığı olanlara, sağlık çalışanlarına uygulanacağını söyledi.

  Kimseye zorla aşı yaptırılmayacağını belirten Sağlık Bakanı Akdağ, aşının kısa süreli yan etkilerinin kol ağrısı, aşı yanma hissi, hafif ateş görülebilir dedi. Uzun süreli olarak da milyonda bir de olsa nörolojik etkiler, beklenmeyen belirtilerin görülebileeceğini söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı