Gündem Haberleri

  Başbakan aradığı savcıyı bulmuş

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Ergenekon operasyonu sırasında "Bir savcı arıyorum" dediğini anımsatarak, "Aradığı savcıyı bulduğu anlaşılıyor" dedi. Baykal, askeri darbe iddiasına değinerek, "Başbakan darbe komplosunun neresinde duruyordu, kullanıldı mı?" diye sordu.

  Baykal, parti grubunda şunları söyledi:

  Dava politize edildi

  Başbakan, tahakküm sağlama isteğini, yargı üzerinde kaba bir uygulamaya dönüştürdü. Ergenekon operasyonları sırasında ’Bir Savcı arıyorum’ demişti, aradığı savcıyı bulduğu anlaşılıyor. Türkiye’de ilk kez bir dava, bu kadar politize edildi. Hukuk kuralları ihlal edildi.

  Yargıdan kaçıyorlar

  Türkiye’de siyasetçi, daha hesabını verebilir bir kişi haline dönüşmedi. Siyasetçi, milletvekili dokunulmazlığına sığınarak, ’yargıdan kaçan’ konumunda. Bu tablo ortada iken, bir de yeni Anayasa değişikliği ile ’Seni Yüce Divan olarak yargılayacakları’, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerini de sen seçeceksin. ’Niye’ diye sorunca, ’Gelişmiş ülkelerde böyle’ diyor. O ülkelerde yargıdan kaçan bir tek siyasetçi var mı? Siyasetçi opsiyonunu kendi çıkarı için kullanıyor. Bugüne kadar bunun binlerce örneğine tanık olduk. Aylarca Zahid Akman’ın soruşturmasını engelleyenlere, ’Anayasa Mahkemesi üyelerini de sen seç’ diye yetki mi vereceğiz.

  Hukuk peşinde değilsin

  Başbakan, ’Ben Ergenekon davasının savcısıyım’ demişti, HSYK’yı etkisizleştirmek için her türlü baskıyı uyguluyor. Ergenekon savcıları hakkında yüzlerce şikayet var, bir tane soruşturma yok. HSYK Ergenekon savcılarının görev yerlerini değiştirmek isteyince, ’Haklarında soruşturma yok’ de. Şikayetlere rağmen soruşturma açmayıp sonra da soruşturma açılmamasını gerekçe olarak kullanıyorlar. ’Dosyaya bakmayacağım, dosya imal edeceğim’ diyorsan sen hukukun peşinde değilsin.

  Komplonun neresinde

  Bir süre önce Başbakan çıktı hükümetine karşı bir askeri darbe hazırlığı iddiasını ortaya attı. Genelkurmay Başkanı çıktı, ’Darbe planı doğru değilse neler yapacağımızı Türkiye görecek’ dedi. Biz de, ’Böyle birşey varsa gereği yapılsın’ dedik. Bunca zaman geçti, ortaya birşey çıkmadı. Başbakan bu darbe komplosunun neresinde duruyordu, bilmeden alet mi oldu, kullanıldı mı?

  Dolmabahçe gizleniyor

  Başbakan ile Genelkurmay Başkanı Dolmabahçe’de buluştular, mutabakata vardılar. Bu buluşmada varılan mutabakat niye devletten, tarihten, arşivden, yeni Genelkurmay Başkanı’ndan gizleniyor? Kimin sırtından anlaşıyorlar? Kim ne için, kime, niçin söz verdi?
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı