Gündem Haberleri

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

  AA
  03.10.2015 - 07:05 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar olacaklarını söyleyen Davutoğlu, seçim sandıklarının taşınması ile ilgili tartışmalar için de "YSK'ya verilen net bir yetki var" diye konuştu. Davutoğlu, Hürriyet Gazetesi ve yazar Ahmet Hakan'a yapılan saldırılar için de "Şiddetin her türlüsü lanetlenmeli, kınanmalıdır. Hukuk çerçevesinde de sorumlular yakalanmalıdır" dedi.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel bir televizyon kanalında gündeme dair soruları yanıtladı.

  "TEK BAŞINA HÜKÜMET OLACAĞIZ"

  Bugünkü siyasi tabloya ve anketlere bakıldığında AK Parti'nin olmadığı bir hükümetin imkansız olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "İnşallah tek başına hükümet olacağız ama başka bir ihtimal olsa da AK Parti mutlaka lokomotif olacak. Şu andaki bütün veriler tek başına iktidarımıza işaret ediyor. Tabii rehavet göstermemiz mümkün değil. Dolayısıyla bizim vadederken diğerlerinden farkımız şu: Diğerleri sorumluluk taşımadıkları bir gün için vadediyorlar. Biz ise 2 Kasım'da yapacağımız şeyi vaat etmek zorundayız. Biz yapmadığımız zaman bizden hesap sorulur ama iktidar olamayacak birine, olmamış olan birine 'niye bu vaadi verdin' diye hesap sorulmaz" diye konuştu.

  "CHP VE HDP'NİN VAATLERİNİ ABARTILMIŞ BULUYORUM"

  Bu seferki CHP ve HDP'nin seçim vaatlerini nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine Davutoğlu, şunları söyledi:

  "Biraz fazla abartılmış olduğunu düşünüyorum. Eğer bir etkisi olmuş olsaydı Cumhuriyet Halk Partisi herhalde yüzde 25'lerde daha önceki bulunduğu oranlara takriben kalmazdı. Yani çok büyük bir etkisi kitlesel düzeyde olmuş olsaydı, vaatler önemlidir ama halkımız oy verirken sadece vaatlere bakmaz, güven ve istikrara bakar."

  "YSK'NIN YETKİSİ VAR"

  Seçim sandıklarının taşınması ile ilgili tartışmalara ilişkin Davutoğlu, "Anayasa'nın 79. maddesi ile Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verilen net bir yetki var. Belli şartlarda YSK sandıkların nerede, hangi mekanda olacağı ile ilgili nihai yetkiye sahip" dedi.

  Davutoğlu, "Şartlar neyi gerektiriyorsa ona karar veriliyor. Türkiye'de de şu anki şartlar neyi gerektiriyorsa ona karar verilir. Buna YSK karar verir. Biz AK Parti olarak YSK'nin verdiği kararı hukuken de doğru buluruz, o kararın gereğini de yaparız" diye konuştu. AK Parti istediği için YSK'nın böyle bir karar vermediğine işaret eden Davutoğlu, kararın tamamen YSK'ya ait olduğunu belirtti.

  Başbakan Ahmet Davutoğlundan önemli açıklamalar AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması

  HÜRRİYET GAZETESİ VE GAZETECİ AHMET HAKAN'A YAPILAN SALDIRILAR

  Davutoğlu, Hürriyet Gazetesi ve Ahmet Hakan'a yapılan saldırılarla ilgili de şunları söyledi:

  "Türkiye bir hukuk devletidir. Muhatap kim olursa olsun yapılan suçtur hem de büyük bir suçtur. Star’a Akit’e ya da Ahmet Hakan’a… Kim oldukları önemli değil. Şiddetin her türlüsü lanetlenmeli, kınanmalıdır. Hukuk çerçevesinde de sorumlular yakalanmalıdır. İlkesel tutum varken, olayın mahiyeti araştırılırken hükümeti suçlamak doğru değil. Bu konu üzerine gidildi ve sorumlular yakalandı.

  Koruma meselesini iner inmez sordum. Daha önce istenmemiş. 10 gün önce istenmiş. 2 gün önce de son yazı onaylanmış. Koruma hemen verilmeliydi. Ama bunun bir hukuki prosedürü var. ‘Hemen vereceksiniz’ o arada da prosedür tamamlanacak. Hepsine geçmiş olsun dileğimi iletiyorum. Bana ne kadar karşı olurlarsa olsunlar, onun yanındayım bu konuda yine de.

  Şunu ifade edeyim. Bir yaklaşım da şu: Gazetecilere, gazetelere olursa tepki şunlara olursa hükümet suçlanır demek de doğru değil. Bu tür saldırılara karşı ilkeli bir duruşumuz var."

  Başbakan Ahmet Davutoğlundan önemli açıklamalar

  Etiketler: akp , ak aprti , seçim 2015 , gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı