GeriGündem Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık
refid:30283244-spot ilişkili resim dosyası

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da meydana gelen hain terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Başbakan Davutoğlu, terör saldırıları nedeniyle 3 gün ulusal yas ilan edildiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki tren garı önünde meydana gelen ve 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Davutoğlu, "Ankara'da siyasi görüşleri ne olursa olsun kimi destekliyor olurlarsa olsunlar gösteri yürüyüşü yapma hakkını kullanan vatandaşlarımıza yönelik saldırıda 86 şu ana kadar vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Ayaktan tedavi görenler hariç 186 yaralımız var. Elde edilen bulgularla bu saldırının 2 canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğine dair çok kuvvetli emareler oluşmuş durumda" dedi.

"ÜLKEMİZ, HALKIMIZ VE DEMOKRASİMİZ BÜYÜK BİR TERÖR SALDIRISIYLA HEDEF EDİNİLMİŞTİR"

Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Ankara'daki tren garı kavşağında 'Emek, Barış, Demokrasi Mitingi' öncesi meydana gelen, 86 kişinin ölümüne ve 186 kişinin yaralanmasına neden olan saldırı hakkında açıklamalarda bulundu. Saldırının ülke bütününe ve Türk demokrasisine yapılmış bir saldırı olduğunu belirten Davutoğlu, "Çok derin bir hüzün ve acı içindeyiz. Bugün ülkemiz, halkımız ve demokrasimiz büyük bir terör saldırısıyla hedef edinilmiştir. Bu saldırı herhangi bir şekilde tek bir gruba, o mitinge katılan vatandaşlarımıza ya da herhangi bir siyasi topluluğa karşı değildir. Bu saldırı ülkemizin bütününe karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı, demokrasimize yapılan bir saldırıdır. Ülkemize yapılan bir saldırıdır çünkü Türkiye ateş çemberi içinde demokrasisiyle istikrarını bütünleştiren örnek bir ülkedir. Bu saldırıyla ülkemizin itibarına, ülkemizin huzur ve istikrarına doğrudan bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırının acısını hissetmeyen, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hüznünü yüreğinde hissetmeyen hiçbir vatandaşımız olduğu kanaatinde değilim" diye konuştu.

"3 GÜN ULUSAL YAS İLAN ETME KARARI ALDIK"

Ankara'daki saldırı dahil olmak üzere bugüne kadarki terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlar, polisler, askerler ve korucular için 3 gün ulusal yas ilan edildiğini açıklayan Davutoğlu, "Bu saldırı demokrasimize yapılan bir saldırıdır. Bir kez daha sandıklara giderken böyle bir saldırı gerçekleştirilmesi doğrudan demokrasiyi ve demokratik hak ve özgürlükleri hedef edinmiştir. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine taziyelerimi sunuyorum. Bu çerçevede de bugün aldığımız kararla Sayın Cumhurbaşkanımızla da istişare ederek terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehit polislerimiz, askerlerimiz, korucularımız için 3 gün ulusal yas ilan etme kararı aldık. Bu karar ile terörü yapan kim olursa olsun ve kimi mağdur etmiş olursa olsun hepsine karşı 78 milyonun ortak hissiyatına tercüman olacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"2 CANLI BOMBA TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNE DAİR KUVVETLİ EMARELER OLUŞMUŞ DURUMDA"

Saldırının 2 canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğine dair çok kuvvetli bulgular olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Bugünler zor süreçlerden geçilen günler; her zamankinden daha çok birliğe ve beraberliğe ihtiyaç hissettiğimiz günler. Bugün maalesef Ankara'da siyasi görüşleri ne olursa olsun kimi destekliyor olurlarsa olsunlar gösteri yürüyüşü yapma hakkını kullanan vatandaşlarımıza yönelik saldırıda 86 şu ana kadar vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Ayaktan tedavi görenler hariç 186 yaralımız var. Sağlık Bakanımız, İçişleri Bakanımız ve Adalet Bakanımız olayın seyriyle ilgili detaylı bilgiler verdiler. Daha sonra elde edilen bulgularla bu saldırının 2 canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğine dair çok kuvvetli emareler oluşmuş durumda" şeklinde konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık

"SALDIRI KİMİN TARAFINDAN YAPILMIŞSA, HANGİ GİZLİ ODAKLAR DESTEK SAĞLAMIŞSA HAK ETTİKLERİ ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK"

Saldırı kim tarafından yapılmış ve desteklenmişse hepsinin ortaya çıkartılacağını ve hak ettikleri şekilde cezalandırılacağını kaydeden Davutoğlu, "Bir kez daha hükümetimiz ve milletimiz adına teröre karşı omuz omuza bir arada olma çağrısında bulunuyoruz. Halkımızın bütün kesimlerine buradan sesleniyorum. Bu tür durumlarda geçmişte olduğu gibi tam bir dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha göstermenin vaktidir. Hükümetimizin ve ilgili bütün birimlerimizin bugün de dün de yarın da her zaman bu terör saldırıları karşısında en etkin şekilde mücadele etmeye kararlı olduğumuz konusunda hiç kimsenin tereddütü olmamalıdır. Şundan emin olunuz ki bu saldırı kimin tarafından yapılmışsa hangi örgüt bunları desteklemişse arkalarındaki hangi gizli odaklar bu desteği sağlamışsa hepsi ortaya çıkartılacak ve hak ettikleri şekilde cezalandırılıp hukuka teslim edilecek" açıklamasında bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık

"HER TÜRLÜ PROVOKASYONA, TAHRİKE, NEFRET DİLİNE KARŞI BİRLİĞİMİZİ KORUMANIN GÜNLERİDİR"

Birlik çağrısı yapan Davutoğlu, bu dönemde provokasyonlara gelinmemesi gerektiğini belirterek "Bugünlerde her türlü provokasyona karşı, tahrike karşı, tahrik dili, nefret dili kullananlara karşı birliğimizi ve beraberliğimizi korumanın günleridir. Bütün halkımıza buradan tekrar tekrar sesleniyorum. Hangi siyasi görüşe sahip olursanız olun hangi etnik veya mezhebi kökenden gelerek hangi düşünceyi benimsemiş olursanız olun gelin hep beraber teröre karşı omuz omuza verelim ve bizden en farklı düşünenlere karşı her zamankinden daha fazla hoşgörülü, onlarla birlikte ortak bir ülkenin kaderini paylaşan eşit kaderdaşları olduğunuz gerçeğini bir kez daha dünyaya gösterin" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık

"TERÖRE KARŞI ORTAK BİR TAVIRDA BULUŞALIM"

Siyasi liderlere teröre karşı ortak tavırda buluşma çağrısını tekrarlayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siyasi liderlere de bir kez daha çağrı yapmak istiyorum. Terörü yapana göre değerlendirmeyelim. Terörü mağdurlarına göre de değerlendirmeyelim. Terör mağdurlarının hepsi mağdurdur ve onların hepsinin hukukunu korumak hepimizin vazifesidir. Terörü yapan da kim olursa olsun suçludur. Katliamı yapan insanlık düşmanlarıdır. Onlara karşı da omuz omuza duralım. 20 Temmuz Suruç saldırısından bu yana her tür terör olayının tehdidini hep beraber yaşadık. O zaman yaptığım çağrıyla vurguladığım daveti bir kez daha tekrar ediyorum. Teröre karşı ortak bir tavırda buluşalım. Bu çerçevede Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile tekrar görüşmeyi planlıyorum"

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık

"SİYASİ LİDERLERİN SÖYLEMLERİNE DİKKAT ETMELERİ YÖNÜNDE ÇAĞRIDA BULUNMAYI GEREKLİLİK GÖRÜYORUM"

Başbakan Davutoğlu, açıklamasında şunları kaydetti: "Bütün siyasi liderlerin bugünlerde özellikle teröre karşı olan tutumda birleşmeleri önem taşıyor. Bugün de bazı açıklamalarda gördüğümüz gibi terörün bir kısmını meşru neredeyse olması gereken veya olduğu zaman masum gösterilmesi gereken bir terör kategorisine koyup terörün bir başka kısmının daha verileri ortada yokken halkı tahrik etmeye dönük açıklamalar yapmak Türkiye'de demokrasinin, halkımızın talepleri karşısında intikam dili kullanmak kimseye yakışmaz. Gün bir araya gelme, konuşma, ortak tehdide karşı ortak bir bilinçle hareket etme günüdür. Buradan siyasi parti liderlerine AK Parti Genel Başkanı olarak hitap etmiyorum. Şu anda bir AK Parti hükümeti iş başında değil. Anayasal zorunlulukla ülkeyi seçime götürmek üzere görev almış bulunan Bakanlar Kurulu söz konusu. Böylesi zor şartlarda ağır sorumluluğu üstlenmiş Başbakan olarak bütün siyasi partilere demokrasimizi, ülkemizi, halkımızı korumanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu çerçevede de bütün siyasi liderlerin söylemlerine dikkat etmeleri, tahriklerden uzak durmaları, toplumda katlanarak artacak nefret ve intikam söylemlerine kesinlikle kapılmamaları yönünde çağrıda bulunmayı gereklilik olarak görüyorum"

"TERÖR ODAKLARININ OYUNLARINA ALET OLACAK HABERLERDEN KAÇINMAYA ÖZEN GÖSTERELİM"

Medyaya da terör odaklarının propagandalarına alet olacak haberlerden kaçınması konusunda çağrı yapan Davutoğlu, "Özellikle her zaman terör olayları karşısında duyarlı tavrını takdir ettiğimiz medyamıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Bu terör odakları tam da kendi propagandalarını yapabilmek ve ülkede bir panik havası estirebilmek için bugünlerde birçok görüntüyü sanal ortamda ortaya atabilirler. Lütfen, bu terör niyetlerine ve propaganda faaliyetlerine karşı medya duyarlılığı ve toplumsal duyarlılık içinde ortak tavır alalım. Kesinlikle terör odaklarının oyunlarına alet olacak haberlerden kaçınmaya özen gösterelim" dedi.

"GÜN ULUSLARARASI TOPLUMUN TERÖRE KARŞI DAYANIŞMA GÜNÜDÜR"

Son çağrısını uluslararası topluma yapan Davutoğlu, teröre karşı ortak hareket etme ve birlik olma davetinde bulunarak "Bütün uluslararası toplumu Türkiye ile dayanışmaya bir kez daha davet ediyoruz. Bugün gerek doğrudan arayarak gerek yaptıkları açıklamalarla Türkiye'ye destek vermiş ve taziye mesajı yayımlamış olan bütün ülkelere ve devlet adamlarına teşekkürü halkım adına bir borç biliyorum. Gün uluslararası toplumun da teröre karşı dayanışma günüdür. Terör ister DEAŞ ister PKK ister El Kaide ister DHKP-C şekliyle gelmiş olursa olsun hepsi teröristtir hepsi insanlık suçu işlemektedir. Hepsine karşı ortak tavır sergilemek hepimiz için sorumluluktur. Ümit ederim ki bu yaşadığımız acı olay halkımızın birliği ve beraberliğinin tahkim edilmesine ve omuz omuza vermemize ve gelecekle ilgili olarak terörden azade bir Türkiye, terörden azade bir Ortadoğu terörden azade bir dünya kurmamıza vesile olur" diye konuştu.

SORU - CEVAP

TARİHİMİZİN EN KÖTÜ OLAYLARINDAN BİRİ

(Güvenlik eksikliği var mı? Canlı bombalar ne zaman yakalandı? sorusuna) Güvenlikle ilgili bütün arkadaşlarımı konuta çağırdım bilgi aldım. Böyle bir olay tarihimizin en kötü olaylarından biridir. Özellikle bugün derin bir hüzün yaşamamız dışında gerekli çalışmalar yürütülür. Herhangi bir eksiklik söz konusu ise gerekli tedbirleri alır, ihmal söz konusu ise gerekli adımları atarız.

O ALAN MİTİNG ALANI DEĞİLDİ

Olay mitingin olacağı meydanda olmuyor
O alan miting alanı değildi

ÖN İNCELEME YAPILIYOR AMA KİŞİLER TEK TEK ARANMIYOR

Herhangi bir bombaya karşı orada da ön inceleme yapılıyor ama kişiler tek tek aranmıyor
Anlaşılan o ki ortaya çıkacak ama bu grup içine sızmış canlı bomba olarak patlamayı gerçekleştiriyorlar
İncelemeler bitince gerekli tedbirler alınır
Türkiye’ye fedailer gönderileceği ve kaos yaratılacağı bilgileri istihbaratımıza ulaşmıştı
Talimatlar verildi, önlemler alındı
Daha çok DHKP-C'li canlı bomba İstanbul’da yakalandı
Ankara’da yargı mensuplarına saldırı hazırlığında yakalandı
Çok kapsamlı bir terör saldırısının Türkiye’yi hedef aldığı görünüyor
Türkiye’de bir kaos yaratılmak isteniyor
En büyük güvencemiz halkımızın sağduyusudur

HUKUKİ OLARAK HER AN HESAP VERMEYE HAZIRIZ

Demirtaş’ın açıklamalarında vahim bir durum var. Hukuki olarak her an hesap vermeye hazırıız. Bizim elimize ne takılacağına halk karar verir.
Terör örgütüne sırtını dayayanlar, insan canını yok sayanlar, barış deyip arkasından hamile eşinin yanında polisi şehit edenlere karşı sesini çıkarmayanlar, halk tarafından manen kelepçelenmiştir

DEMİRTAŞ'IN VİCDANI KELEPÇELENMİŞTİR

Demirtaş’ın vicdanı kelepçelenmiştir
Hesap sorulacakca buradayım, her yerdeyim, Ankara’dayım İstanbul’dayım
Halkı devlete kışkırtıyorsa bunlar sorgulanacaktır
Hiçbir siyasi böyle bir saldırı karşısında devleti suçlamaz, teröristleri suçlar
Demirtaş’ın meselesi bu vatandaşların hüznünü paylaşmak değil
Meselesi içimizdeki yangını ülke yangınına çevirmek
Demirtaş’ın ikili dilini HDP’ye oy veren vatandaşlarımız da görecektir
Bizi caydıracağını düşünüyorsa, tedbirlerimizi erteleyeceğimizi düşünüyorsa yanılıyor
Kim eline silah alırsa, bomba gönderirse mücadelemiz sonuna kadar sürecek, kararlıyız
Anayasal görevi yerine getiren Başbakan olarak konuşuyorum
Bu ülke hepimizin, tahriklere kapılmayın
Teröristlere karşı da omuz omuza olunuz
Bütün bu karanlık günler geçer ama demokrasimiz yaşayacaktır

BAŞBAKANLIK'TAN MİLLİ YAS AÇIKLAMASI

Başbakanlık, terör saldırıları sonucunda şehit olan asker, polis ve köy korucuları ile hayatını kaybeden vatandaşların acı kaybından dolayı 3 gün süreyle milli yas ilan edildiğini açıkladı.

Başbakanlık internet sitesinde yer alan açıklamada, "son dönemde artan ve ülkede huzur ve barış ortamını bozmayı amaçlayan menfur terör saldırıları sonucunda şehit olan asker, polis ve köy korucuları ile hayatını kaybeden vatandaşların acı kaybından dolayı üç gün süreyle milli yas ilan edildiği" belirtildi.

Açıklamada, "Yas alameti olarak yurt ve dış temsilciliklerimizde 12 Ekim Pazartesi günü güneşin batımına kadar bayraklar yarıya çekilecektir" ifadesi kullanıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ANKARA TREN GARI KAVŞAĞINDA PATLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık PATLAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ NOKTADA ‘EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ’ MİTİNGİ YAPILACAKTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ANKARA’DAKİ PATLAMADA CANLI BOMBA ŞÜPHESİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık PATLAMADAN HEMEN ÖNCE BU PANKARTLARI AÇMIŞLARDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık DEMİRTAŞ’IN TOPLANTI ÖNCESİ HDP İL BİNASI’NDA GÜVENLİK ARAMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ANKARA’DAKİ PATLAMA DÜNYA BASININDA

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık CHP’Lİ GÜRSEL TEKİN: YÜRÜYÜŞE CHP’Lİ VEKİLLER DE KATILACAKTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık DİSK'TEN ÇAĞRI: ALANI BOŞALTIN

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık HDP'Lİ SIRRI SÜREYYA ÖNDER: ANKARA'DA PATLAMAMIŞ BİR BOMBA TESPİT EDİLDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık CHP’Lİ ÇAM: İKİ PATLAMA OLDU, ÖNÜME BİLYE DÜŞTÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ HEKİMLERİ YARALILAR İÇİN HASTANELERE ÇAĞIRDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık KILIÇDAROĞLU’NUN PATLAMA SONRASI İLK AÇIKLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık HÜRRİYET GAZETESİ OKUR TEMSİLCİSİ FARUK BİLDİRİCİ PATLAMA BÖLGESİNİ ANLATTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN PATLAMA AÇIKLAMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE LİDERLER PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PATLAMAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

PUTİN’DEN ERDOĞAN’A TAZİYE MESAJI

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ÖMER ÇELİK’TEN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ABD, İNGİLTERE VE AB'DEN BOMBALI SALDIRIYA KINAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık BAŞSAVCI KODALAK HÜRRİYET’E AÇIKLADI: 47 ÖLÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık İŞ DÜNYASINDAN HAİN SALDIRIYA TEPKİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık BAKAN EROĞLU: AYNI FİLMİ DİYARBAKIR’DA GÖRDÜK

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ÜÇ BAKAN OLAY YERİNDE

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ÜÇ BAKANDAN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık İÇİŞLERİ BAKANI SELAMİ ALTINOK ‘İSTİFA’ SORUSUNA NE CEVAP VERDİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık ANKARA PATLAMASI YURDUN DÖRT BİR YANINDA PROTESTO EDİLDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 3 gün ulusal yas kararı aldık AK PARTİLİ ŞAHİN: TEDBİRLERİN ALINMASI İCABET EDERDİFalse