Gündem Haberleri

  Başarıya götüren fedakârlık: 1 harf için 10 bin tekrar

  Banu ŞEN/İZMİR
  13.05.2017 - 21:57 | Son Güncelleme:

  İzmirli Müjgan Tekin... İlk bebeği Şevval’i 16 yıl önce kucağına aldığında marka yöneticisiydi, işinin zirvesindeydi. Ancak bebeğindeki farklılıkları hissettikten sonra önce ailesine bunu kabul ettirmeye çalıştı. Bir süre sonra Şevval’e ağır otizm teşhisi konuldu. Çocuk Şube’de polis olan eşiyle bir gün radikal bir karar aldılar. Müjgan Tekin işini bıraktı. Müjgan Tekin kızıyla birlikte verdiği mücadele dolu yılları anlattı:

  “Zor bir hayatımız var. Kimse evladıyla sınanmasın. Şevval’deki farklılıkları 6 aylıkken görmeye başladık. Ancak hepsi öğretmen olan anne ve babalarımız kabullenmedi. O zaman 20 yaşındaydım. Oyalandık. Yürüdü ama 6-7 yaşına kadar konuşmadı. Marka yöneticisiyim. 4 yabancı dilim var. Çocuk Şube’de polis olan eşimle radikal bir karar aldık. 1 gecede her şeyi bıraktım.

  OKUMA-YAZMA ÖĞRETTİM

  24 saat Şevval ile ilgilenmeye başladım. Okula başladığında öğretmeni sınıfta istemedi. Çok hırslı ve başarılı bir öğretmendi. Şevval ise o zaman çok ağırdı. Öğretmen ‘Bu çocuğun yeri burası değil’ diyordu. Bu arada bir bebeğim daha oldu. Üzüntüden sütüm kesildi. Tüm enerjimi Şevval’e veriyordum. 1 harfi 10 bin kez tekrarlayarak 2’nci sınıfın başında Şevval’e okuma-yazma öğrettim. Okula davet edip nasıl başardığımı sordular. ‘Siz de ister, 10 bin defa tekrarlarsanız yaparsınız’ dedim.

  Başarıya götüren fedakârlık: 1 harf için 10 bin tekrar

  Yazlıkta yüzmeyi çok seviyordu. Ege Üniversitesi Yüzme Kulübü’ne götürdük. Özellikle kurbağalamada inanılmaz yeteneği olduğunu söylediler. 2 ay sonra Türkiye 2’nciliği ve 3’üncülüğü elde etti. Geçen yıl İtalya’dan 1 altın, 2 gümüş madalyayla döndük. İngiltere’de nisan sonunda yapılan Para Swimming Dünya Serisi’nde ise A Barajını geçen ve 2017 Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan ilk Türk sporcu oldu. Artık Dünya’da Şevval Tekin ismi biliniyor. Her çocuğun bir yeteneği var. Yeter ki aile onu keşfetsin. Otizmli çocuklar çok hisli ve çok güçlü. Şevval de çok hırslı ve çok iyi bir robot. İyi komut alıyor. Yaşadıklarımız mucize gibi.” 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı