Gündem Haberleri

  Başarılı çocuklar için ‘bir meşale de siz yakın’

  Umut ERDEM / ANKARA
  31.10.2003 - 19:55 | Son Güncelleme:

  Türkiye Eğitim Derneği (TED), 'Bir Meşale de Siz Yakın' kampanyası adı altında 'Tam Eğitim Bursu' başlattı. Sisteme göre, ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim pansiyon, yiyecek, okul kıyafeti, ders kitabı, kırtasiye ve harçlık gereksinimlerinin tamamı karşılanıyor. Bu amaçla bir eğitim kampanyası başlatan dernek, 'Düşleri Silinmesin, Bir Meşale de Siz Yakın' mesajıyla tüm toplum kesimlerinden, özellikle özel sektörden destek bekliyor.

  Türk Eğitim Derneği'nin (TED) 'Tam Eğitim Bursu'yla 2003-2004 öğrenim yılından başlayarak, başarılı ancak ekonomik şartlar nedeniyle öğrenimde sorun yaşayan öğrenciler okutuluyor. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, varsa bölgelerinde TED okullarında, bu olanak yoksa Türk Eğitim Derneği Polatlı ve Türk Eğitim Derneği Karabük kolejlerinde yatılı olarak okutulacak.

  'Tam Eğitim Bursu' bu yıl altıncı ve dokuzuncu sınıftan başlatıldı. Ortalama yıllık burs tutarı 2003-2004 öğrenim yılı için 3.6 milyar lira olarak belirlendi. Bu tutar her yıl DİE tarafından açıklanan enflasyon tutarı oranında artacak.

  MİSYONLARI ARASINDA

  TED'in misyonlarından birisinin imkanı olmayan çocuklara katkıda bulunmak olduğunu aktaran TED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, 'Bir Meşale de Siz Yakın' kampanyasını da bu amaçla başlattıklarını ifade etti. Pehlivanoğlu, TED olarak bugüne kadar hiç bir kurumdan para almadan 45 bin kişiye burs verdiklerini ve şu anda destekleme bursu alan bin 830 bursiyerlerinin olduğunu söyledi.

  Pehlivanoğlu, yönetime geldikleri zaman burs mantığını sorguladıklarını ve dünyada başarılı çocukların yetiştirilmesi ile ilgili sistemleri incelediklerini kaydetti. İncelemeler sonrasında yapılan katkıların doğrudan eğitime gitmesi gerektiği gerçeğinin ortaya çıktığını aktardı.

  Ankara'da 1930'lu yıllarda da TED'de bu sistemin uygulandığına değinen Pehlivanoğlu, o dönemden mezun olan birçok insanın Türkiye'nin önemli noktalarında hizmet verdiklerini söyledi.

  Pehlivanoğlu, 'Tam Eğitim Bursu'ndaki amaçlarını şöyle anlattı: ‘‘Türkiye çok genç bir nüfusa sahip, hepsini iyi bir şekilde eğitme imkanından maalesef yoksunuz. O zaman parası olmadığı halde eğitimini devam ettiremeyen genç ve yetenekli kardeşlerimizin önünü açmamız gerekli. Tam eğitim bursuna geçtiğimiz zaman, bu çocuklara burs vermeye öğrenim hayatlarının sonuna kadar devam edersek, onların ülkeyi yönetecek çocuklar olacağı kanaatindeyim.‘‘

  Pehlivanoğlu, maddi imkanı olmayan kişilerin önündeki sıkıntıları kaldırıldığı zaman, başarılı olmalarının önünde bir engel kalmadığını da vurguladı. Uygulamayı yaptıkları yerlerde ciddi şekilde bu etkilerin görüldüğünü ve diğer kolejli çocuklara çok kısa sürede fark atıldığını ekledi. Bunu da hırsla çalışmalarına ve başarılı olma özeliklerinin olmasına bağladı. Pehlivanoğlu tüm burslara bir trilyon lira pay ayırdıklarını kaydederek, 150 bursiyere harcananan toplam giderin 600 milyar lira, kişi başına harcanan ücretin ise 3.6 milyar lira olduğunu açıkladı.

  Pehlivanoğlu proje kapsamında önem verdikleri noktalardan birinin de öğrencilerin sosyal adaptasyonu olduğuna değindi. Bu konu için özel psikologlar tuttuklarını, öğrencilerin kıyafetinden cep harçlıklarına kadar diğer kolejlilerle aynı seviyede olmalarına özen gösterdiklerini ve şu ana kadar da çocukların adaptasyonu ile ilgili bir sorunun yaşanmadığını vurguladı.

  Çocukları bu yıl altıncı ve dokuzuncu sınıftan almalarının nedenini ise, ‘‘Psikologlar bu yaş gruplarının kırılma ve değişkenlik noktası olduğunu söylediler. Daha kritik bir yaş olduğu için özellikle bu yıl bunları aldık‘‘ diyerek açıkladı.

  TÜM BİLGİLER İNTERNETTE

  Pehlivanoğlu, www.ted.org.tr olan web sitelerini de bu proje için kapattıklarını belirtti. Web sitesinde burs veren kişilere bir şifre verdiklerini akataran Pehlivanoğlu, ‘‘Bu şifre ile girip çocuk hakkındaki her türlü bilgiye sahip olabiliyorlar. Aylık psikolog ve rehber öğretmen notlarını bile izleyebiliyorlar‘‘ dedi. Pehlivanoğlu, sistemde çocukların bir tek paraya cep harçlığında dokunabildiklerini belirtti. Çocuğun parasının ailesine gitmesinin veya parayı başka türlü harcamasının da bu sistemde söz konusu olmadığını ifade etti.

  TED mezunlarına ve sosyal mesuliyeti düşünenlere yardım kapılarını açtıklarını dile getiren Pehlivanoğlu, bunun için gerekli bilgiye web sitelerinden ulaşabileceklerinin altını çizdi.

  BURSTAN YARARLANMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

  İlkokul seviyesinde akademik başarı ortalaması, ortaokul seviyesinde liselerarası geçiş sınavı başarısına sahip olmak.

  Kültür, sanat ve spor dallarında başarı ve yetenek sahibi olmak.

  Bilimsel yarışmalarda derece almış olmak.

  TÜBİTAK seviyesinde düzenlenen proje ve bilim yarışmalarında derece almış olmak.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı