Gündem Haberleri

  "Baş sorumlu Hristofyas"

  A.A.
  03.10.2011 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum kesiminde, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) Zigi'deki (Mari) “Evangelos Florakis Deniz Üssü”nde 11 Temmuz'da meydana gelen ve 13 kişinin öldüğü cephanelik patlamasında, “baş sorumlunun” Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitiris Hristofyas olduğu belirtildi.

  Hristofyas'ın, askeri üste muhafaza edilen 98 konteyner dolusu barutun infilak etmesinde, “çok ciddi şahsi ve kurumsal sorumluluğu bulunduğu” vurgulandı.

  Rum radyosunun haberine göre, 13 kişinin hayatını kaybetmesi ve üs yakınındaki Vasiliko elektrik santralinin tamamen tahrip olması konularının araştırılması için oluşturulan soruşturma komitesinin başkanı Polis Poliviu, düzenlediği basın toplantısında araştırma sonucunu açıkladı.

  Poliviu, deniz üssündeki patlamayla yaşanan trajedinin baş sorumluluğunun, “devlet ve hükümet başkanı” Dimitris Hristofyas olduğunu söyledi.

  “Hristofyas'ın konunun gizlenmesi konusunda ana otorite olduğuna, bakanlarının ve çalışma arkadaşlarının gösterdiği ihmal ve yavaş davranmada da en büyük sorumluluk sahibi olduğuna” işaret eden Poliviu şunları kaydetti:

  “Dolayısıyla olanlarda en büyük sorumluluk Başkan Hristofyas'ındır. Müsadere edilen mühimmatın kaderi Başkan Hristofyas'ın başkanlığındaki yürütme erkinin elindeydi. Yürütme erki, mühimmatın Güney Kıbrıs'ta güvenli şekilde muhafaza edilmesi de dahil, gerekli tedbirleri almakta ve konuyu yönetmekte son derece başarısız oldu.

  Başkan Hristofyas devlet başkanlığının kurumsal sıfatının ötesinde, en üst denetim yetkisine sahip olması dolayısıyla bu tehlikeli yükün sorumluluğunu fiilen üstlenmişti. Konuya ilişkin özlü kararların alınmasından sorumlu olan da Başkan'dı. Patlayıcıların Güney Kıbrıs'ta uzun süre kalmasını gündeme getiren Başkanın kararları ve izlediği politika idi.”

  Polis Poliviu, “Rum Dışişleri Bakanlığının ve Dışişleri Bakanının, kabul edilemez bir politika izleyerek, Güney Kıbrıs'a gidip patlayıcı dolu konteynerleri denetlemek isteyen BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırımlar komitesi uzmanlar grubuna izin vermediğine” de dikkati çekti.

  MUHAFAZA ŞEKLİ YANLIŞ

  Üsteki patlamanın mühimmatın alevlenmesiyle meydana geldiğine, mühimmatın korumasız şekilde muhafaza edildiğine işaret eden Poliviu, “muhafaza yerinin mühimmat saklama kurallarının hiçbirine uygun olmadığını, muhafaza şeklinin de sorumsuz olduğunu” kaydetti.

  Poliviu, mühimmatın asla kontrol edilmediğini, muhafaza yeri seçilirken dikkate alınan tek şeyin sabotaj ihtimali olduğunu vurguladı.

  Hristofyas, araştırma komitesine 5 Eylül'de ifade vermiş ve “Yetkililer tarafından tehlike konusunda bilgilendirilmiş olsaydım gerekli tedbirler alınırdı” demişti.

  Kıbrıs Rum yönetimi, Şubat 2009'da Monchegorsk isimli Rum bandıralı Rus gemisini, İran'dan Suriye'ye cephane götürdüğü sırada alıkoymuş, patlayıcı ve mühimmatı RMMO deniz üssüne boşaltmıştı. Üsteki mühimmat 11 Temmuz'da patlamış, 1'i hastanede 13 kişi ölmüş, 60'dan fazla kişi yaralanmıştı.

  Patlamayla bölgedeki ana elektrik sağlayıcısı Vasiliko santrali de devre dışı kalmış, zaten zorda olan Rum ekonomisi büyük darbe almıştı. Rum yönetimi, ortaya çıkan elektrik açığını kapatmak için 16 Temmuz'dan bu yana KKTC'den elektrik temin ediyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı