Gündem Haberleri

  Bas konuş ucuz konuş

  Hürriyet Haber
  29.04.2004 - 20:46 | Son Güncelleme:

  Bas konuş teknolojisi ile telsiz özelliği kazanan yeni ceptel modelleri faturaları da hafifletecek.

  Şubat sayımızın kapağında cep telefonlarının telsiz özelliği kazanmaya başladığını duyurmuştuk. Mart ayında gerçekleşen CeBIT fuarında bas-konuş teknolojisine sahip ilk cep telefonu modelleri de görücüye çıkmıştı. Bas-konuş, bilgisayarlarda kullanılmaya başlayan İnternet üzerinden ses transferi teknolojisinin, GPRS/EDGE şebekesi üzerinde çalışan mobil versiyonu. Ses dosyası GPRS üzerinden taşındığı için de normal konuşma ücretine göre çok daha hesaplı oluyor.

  Cep telefonu kullanıcılarının birbirleri ile anında haberleşme ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak geliştirilen bas-konuş teknolojisi sayesinde kısa süreli konuşmalar bir tuşa basılarak yapılabiliyor. Tuş bırakıldığında ses dosyası karşı tarafa iletiliyor. Telefonların bas-konuş özelliğini kullanabilmek için GSM operatörlerinin bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Nokia’nın yaptığı duyurulara göre Asya-Pasifik operatörlerinden AIS, Optus ve Telstra; İsrail’de hizmet veren operatörler Parnter ve Cellcom bas-konuş teknolojisini destekleyen operatörler oldular.

  Bas-konuş nasıl çalışıyor

  Gerçek zamanlı, bire bir görüşme ya da bir kişiden çok kişiye doğru konuşma sağlıyor.

  Sürekli ağa bağlı kalarak, ihtiyaç olduğunda görüşülüyor.

  Telefon mönüsünde gruplar oluşturabilme, diğer kişileri SMS ile davet edebilme özellikleri var.

  Konuşulacak kişiyi ya da grubu seçerek konuşma anahtarına basarak konuşuluyor.

  Tek yönlü konuşma imkanı sunuyor. Biri konuşurken diğerinin dinlemesi gerekiyor.

  Karşı tarafın görüşmeyi kabul etmesine gerek olmadan, telsizlerde olduğu gibi konuşma yapılıyor.

  Gerekli ayarlar yapılarak kişiselleştirilebiliyor.

  Türk yazılım firmasının büyük başarısı

  Bir Türk firması olan Mobinex tarafından geliştirilen Chatin adlı anında mesajlaşma yazılımı aynı zamanda bas-konuş özelliği de sunuyor. Alanında dünyanın ikinci uygulaması olan Chatin, Symbian işletim sistemi ile çalışan Series 60 cep telefonlarında çalışıyor. Cep telefonları üzerinden sesli görüşme, metin ve resim mesajlaşması sağlayan Chatin programı veri trafiğini GPRS üzerinden taşıyor. Turkcell, Aria ve Aycell’in tarifesi esas alındığında 50 bin mesaj veya 10 bin e.posta ya da 20 fotoğrafı sadece 1 milyon 200 bin liraya karşı tarafa gönderebilme imkanı sunan programın kendisi şimdilik ücretsiz. Kullanıcılar sadece veri miktarı için ücret ödüyorlar ve bu sayede aynı miktarda veriyi normal GSM şebekesi üzerinden taşımaya oranla 25 kat daha az ücretlendiriliyorlar. www.chatinonline.com

  Nokia 5140

  Nokia’nın ilk bas-konuş terminali olan 5140 modelinin 2004’ün ikinci çeyreğinde pazarda olması bekleniyor. Symbian işletim sistemi ile çalışacak olan telefon, doğa sporları ile ilgilenen kitleye ulaşmayı da hedeflediği için suya, toza ve darbeye karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış. Entegre kamerasının yanı sıra, dahili pusulası, termometresi ve desibelmetresi ile de dikkat çekiyor.

  Samsung SCH-A690

  Bas-konuş özelliği olan SCH-A690 telefonunu Samsung bir walkie-talkie’ye benzetiyor. Sizin için özel olan kişiyle konuşmak istediğinizde sadece konuşma anahtarına basmak ve duyguları dile getirmek yeterli oluyor. Açılır kapaklı olarak dizayn edilmiş olan A690’ın ekranı 65 bin rengi destekliyor. Samsung telefonlarında Microsoft, Palm, Symbian ve Linux işletim sistemlerini kullanıyor.

  Motorola V400P

  Motorola bas-konuş teknolojisini telefonlarında en hızlı kullanan üreticilerin başında geliyor. V400p, T300p ve V65p bas-konuş teknolojisine sahip yeni Motorola modelleri. V400p, entegre kamerası, MP3 zil sesleri, yüksek kaliteli hoparlörü yanı sıra 4 bant özelliğine de sahip. T300p ve V65p modeli Motorola’lar ise CDMA teknolojisini destekleyen bas-konuş telefonlar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı