GeriGündem Barzani ve Talabani ortak tavır belirledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani ve Talabani ortak tavır belirledi

Irak'ta önde gelen Kürt grupları, Kürdistan bölgesinde gerçekleştirilen hükümet kurma çalışmalarında uzlaşıyor. Kürt gruplar, Şii ve Sünni Uzlaşma Cephesi’nin Kürdistan Cephesi'nden memnun olduğunu ve bundan sonraki çalışmaların Bağdat’ta devam edeceğini bildirdi.

Irak’ta 15 Aralık’ta yapılan parlamento seçimlerinden sonra başlayan hükümeti kurma çalışmaları devam ederken, Kuzey Irak’taki önde gelen Kürt gruplardan Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) başkanı, Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) ve bölgesel Kürt yönetiminin başkanı olan Mesud Barzani, politbüro üyeleriyle Selahaddin kenti yakınlarındaki Massif kasabasında bir araya geldi.

Barzani ve Talabani Irak’taki gelişmeleri ve iki idarenin birleştirilmesi meselelerini görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Mesud Barzani, Irak’ta mevcut koşullarda kurulacak yeni hükümete ve son günlerde Kürdistan bölgesinde gerçekleştirilen hükümet kurma çalışmalarında Şii ve Sünni Uzlaşma Cephesi’nin Kürdistan Cephesi karşısında memnun olduğunu ve bundan sonraki çalışmaların Bağdat’ta devam edeceğini bildirdi.

Barzani, iki Kürt yönetiminin birleştirilmesi konusunda "Bugünkü toplantıda ayrıntıları konuştuk önümüzdeki perşembe bu konuyla ilgili olarak özel bir komisyon toplanacak. İyi bir sonuca ulaşmayı umuyoruz" dedi.

BARZANİ: KERKÜK KONUSUNA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Barzani, son günlerde gerçekleşen yeni Irak hükümetini kurma çalışmalarında Dava Partisi lideri ve Başbakan İbrahim Caferi’nin tekrar Başbakanlık koltuğuna geçmesi konusunda, "Caferi Şii İtilaf Listesi üyesidir. Buna onlar karar verecek ve onların belirlediği kişiye de saygı duyacağız" diye konuştu.

Mesud Barzani, Kerkük konusuna büyük önem verdiklerini, Talabani ile birlikte Bağdat’taki görüşmelerde 58’inci maddenin uygulanması konusuna değindiklerin anlattı. Bizim Kürtlerin hesabı dışında bir şeyler yapmamız mümkün değil. Kürdistan’ın içinde bulunduğu durum çok açıktır" dedi.

Barzani, Bağdat’ta yeni hükümetin oluşturulması ve fazla sandalyelerin paylaşılması ve bunların Kuzey Irak’taki iki yönetimin birleştirilmesiyle ne kadar ilişkili oldukları konusunda ise, "Bağdat ile Kürdistan hükümeti arasında doğrudan olmayan bir bağlantı var. Biz burda ne kadar düzenli olursak Bağdat’taki tutumumuz o kadar güçlü olur" dedi.
Celal Talabani, yetkilerinin artırılmaması halinde devlet başkanlığına aday olmayı düşünmediğini anlatırken, "Kürdistan İttifakı’nın tarafların birbirlerine yakınlaşmasında önemli bir rolü olacak" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle