Gündem Haberleri

  Barzani PKK’ya lojistik destek sığınak sağlıyor

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, Iraklı Kürtlerin, PKK’yı ABD yapımı silahlarla teçhiz ettiğini belirterek, Ankara’nın askeri bir karşılık alternatifini masada tuttuğunu vurguladı.

  Dün güvenlik ve savunma konularında uzman muhabirlerle kahvaltıda bir araya gelen Şensoy, Türk ordusunun "Irak sınırında süren hareketliliğini" doğruladı. Sınırda 140 bin askerin yığıldığı iddiaları hakkında yorum yapmayan Şensoy, "Bir tarafta sınırlarımız içinde alınan normal önlemler var. Ama elbette Türkiye’nin teröristlerle savaşta herhangi bir alternatifi devre dışı bırakabileceğini söyleyemem" dedi.

  BARZANİ’YE SUÇLAMA

  Uluslararası haber ajansları, Şensoy’un Kuzey Irak’taki yerel yönetimin lideri Mesut Barzani hakkındaki sözlerine geniş yer ayırdılar. PKK’nın ABD yapımı silahlarla beslenmesi konusunda Barzani’yi suçlayan Büyükelçi Şensoy, "Barzani güçlerinin ve lider olarak bizzat Barzani’nin teröristlere ve terörist örgütlere sadece bir sığınak sağlamakla kalmayıp, lojistik destek de verdiğine dair elimizde yeterince kanıt var" dedi. Şensoy, teröristlerin eylemlerinde kullandığı bu lojistik desteğin "gıda, silah, mühimmat ve patlayıcılar" olduğunu belirtti. Şensoy şöyle konuştu: "ABD’nin Kuzey Irak yönetimine silah sağladığını biliyoruz. Bu silahların sonunda terörist örgütlerin eline geçmesi muhtemeldir. Üçlü görüşmeler sonuç vermedi. Irak tarafı işbirliği yapmadı. Iraklıların PKK’yı terörist örgüt ilan etmeleri, Washington’da Kürtler üstünde etkisini göstermesi gerekir."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı