Gündem Haberleri

  Barzani marşıyla kongre

  Osman BEKLEYEN / DHA
  25.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Teröristbaşı Öcalan’a destek sloganları atılan ve sözde demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulunulan DTP Van İl Kongresi İstiklal Marşı yerine Kuzey Irak’taki Kürt yönetimin "Milli Marş" olarak kabul ettiği "Ey Rakip" marşıyla açıldı.

  DTP Van İl Kongresi, İstiklal Marşı yerine, başında Mesud Barzani’nin bulunduğu Kuzey Irak’taki Kürt yönetimin "Milli Marş" olarak kabul ettiği "Ey Rakip" marşıyla açıldı. Konuşmalar sırasında Öcalan lehine sloganlar atılırken, seçime Nevruz olayları nedeniyle cezaevinde bulunan İl Başkanı Abdurrahman Doğar’ın tek listesi ile gidildi. Kongrede, sözde demokrasi şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

  Tek devleti kabul ediyoruz

  DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, Kürtçe yaptığı konuşmasına başlarken salondakiler ’Kürdistan seninle gurur duyuyor’ sloganı attı. Üçer şöyle konuştu: "Biz askerlerin de gerillaların da ölmesini istemiyoruz. Biz tek devleti kabul ediyoruz. Ama tek milleti kabul etmiyoruz. Başbakan PKK’ya ’terörist’ demediğimiz için bizi muhatap almadı. Terörist, suçsuz olanları öldürenlerdir. Terörist, Şemdinli’yi bombalayanlardır. Terörist, yöresel elbise giyip Nevruz’u kutlamak isteyen kadınları coplayanlardır. Tüm dünyanın gözü önünde 13 yaşındaki çocuğun kolunu kıranlardır. Biz bu kirli savaşın durmasını istiyoruz."

  Türkçe konuşan DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan ise Türkiye’nin Suriye ile İsrail arasında barış için aracılık yaptığını hatırlatarak, "Siz önce kendi iç barışınızı sağlayın. Ben Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun demokratikleşmesinde önemli olduğunu ve sıradan bir mahkûm olmadığını söylüyorum" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı